Reklama

Reklama

Pielgrzymują do tego miejsca koło Bełchatowa od wielu lat. Wierni modlili się przy grobie mistyczki [FOTO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Po raz kolejny w Parznie odbyła się pielgrzymka do grobu Wandy Malczewskiej. Pielgrzymom przewodził arcybiskup senior Władysław Ziółek. Mistyczka przez wiernych uznawana jest za świętą, która przepowiedziała Cud nad Wisłą.

Reklama

Wierni z całego województwa zawitali do Parzna, aby się modlić przy grobie Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Pielgrzymi do kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Jezusowego, w którym spoczywają szczątki mistyczki, przybywają od ponad 90 lat. W tym roku ze względu na reżim i obostrzenia związane z epidemią modlących się było mniej niż w latach ubiegłych.

Mszy świętej przewodniczył arcybiskup senior Władysław Ziółek.. Później w uroczystej procesji wszyscy przeszli do krypty pod kościołem, gdzie spoczywają szczątki Służebnicy Bożej Wandy Malczewskiej. Tam modlono się się o jej beatyfikację.

- Przybywamy do Parzna z tą intencją, aby wyprosić łaskę wyniesienia Sługi Bożej Wandy Malczewskiej na ołtarze. Chcemy ciągle na nowo odsłaniać i przybliżać tajemnicę jej świętego życia. Chcemy naśladować jej świadectwo wiary, miłości i prawdy. Chcemy też - za jej wstawiennictwem - modlić się o wysłuchanie naszych próśb i uproszenie nam łask. – mówił abp. Władysław Ziółek.

Wanda Malczewska urodziła się 1822 roku. Uważana była za prekursorkę świeckich katechetów i ewangelizatorkę. Uczyła chłopów pisania, czytania i religii, pomagała chorym i ubogim. Pochodziła ze słynnego rodu Malczewskich. Jej krewnymi byli poeta Antoni oraz malarz Jacek Malczewski. Według Kościoła Katolickiego, Wanda Malczewska 15 sierpnia 1873 r. przepowiedziała Cud nad Wisłą. Przez wiernych uznawana jest za mistyczkę i świętą.

Kościół Łódzki jeszcze przed drugą wojną światową rozpoczął starania o  wyniesienie Wandy Malczewskiej na ołtarze. Piętnaście lat temu Stolica Apostolska wydała dekret o „heroiczności jej cnót”.

- Proces beatyfikacyjny więc został zakończony, brakuje tylko – potwierdzonego kanonicznie – cudu dokonanego za wstawiennictwem Sługi Bożej Wandy Malczewskiej – powiedział abp. Władysław Ziółek, podczas wizyty w Parzenie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy