reklama
reklama

Wilki zaatakowały nieopodal Bełchatowa? Mieszkaniec gminy znalazł zagryzione zwierzęta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Wilki zaatakowały nieopodal Bełchatowa? Mieszkaniec gminy znalazł zagryzione zwierzęta - Zdjęcie główne

Poglądowe | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaMieszkaniec gminy Kluki widział wilki? Mężczyzna zgłosił się do urzędu z informacją, dotyczącą zwierząt hodowlanych zagryzionych na pastwisku. Okazuje się, że zgłoszenia dotyczące wilków trafiają również do nadleśnictwa.
reklama

Gmina Kluki wydała ważny apel. Jeden z mieszkańców zgłosił się do urzędu z informacją dotyczącą wilków, które zagryzły zwierzęta na pastwisku. Czy to możliwe, że w naszej okolicy pojawiły się wilki? Leśniczowie nie mogą potwierdzić takiej informacji, okazuje się, jednak, że zwierzęta były widziane w naszym regionie.

- Ludzie dzwonią do nas i przesyłają informacje, ale ja mogę tylko potwierdzić, że na pewno stwierdziliśmy wilki na terenie góry Kamieńsk. Sadzę, że wilki widziane w innych lokalizacjach poszukują swoich nowych stanowisk i po prostu przechodzą na kolejne tereny. Ponieważ nasze lasy nie są zbyt dużymi kompleksami, to przemieszczając się pomiędzy nimi są obserwowane przez ludzi – mówi Jarosław Zając, Nadleśniczy Nadleśnictwa Bełchatów.

reklama

W związku z taką sytuacją urząd postanowił przypomnieć, co robić, gdy zobaczymy wilka, a także jak zabezpieczyć swoje gospodarstwo.

- Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem, chociaż czasem podczas bezpośredniego spotkania mogą się nam przyglądać dłuższą chwilę, zanim wyczują nasz zapach. Pamiętajmy jednak, że są to zwierzęta dzikie i w przypadku napotkania wilka należy spokojnie się oddalić. Nigdy nie zabieraj ze sobą, ani nie dotykaj napotkanego w lesie szczenięcia wilka - przekazuje gmina.

reklama

Właściciele zwierząt powinni natomiast pamiętać o ich zabezpieczeniu. Psy i koty powinny znajdować się w pomieszczeniu lub kojcu. Nie mogą natomiast chodzić wolno lub być pozostawione na uwięzi. Obowiązek zabezpieczenia dotyczy również zwierząt gospodarskich. Chcąc uniknąć spotkania z wilkiem, powinniśmy pamiętać także o tym, by nie zostawiać na zewnątrz jedzenia oraz otwartych koszy na śmieci.

Warto również pamiętać, że wilk jest jednym z pięciu gatunków objętych w Polsce ochroną prawną, a za szkody przez niego wyrządzone odpowiada Skarb Państwa.

- W przypadku pojawienia się na terenie posesji, miejscowości pojedynczego wilka, watahy wilków oraz dokonania przez te drapieżniki szkód, stworzenia sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu ludzkiemu należy niezwłoczne zgłosić takie zdarzenie bezpośrednio do Urzędu Gminy w Klukach, lub Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi lub do najbliższego komisariatu Policji – wyjaśnia urząd.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama