Amerykańska firma Vertimass przejmie polską spółkę Ekobenz, która ma fabrykę w Kleszczowskiej Strefie Przemysłowej w Bogumiłowie. Zakład działający na terenie najbogatszej gminy w Polsce specjalizuje się w produkcji biopaliw. Ekobenz w 2018 roku uruchomił tam pierwszą instalację produkcji paliw syntetycznych z bioetanolu w oparciu o technologię stworzoną we własnych laboratoriach. Jeszcze tego samo roku do klientów trafiła pierwsza partia wyprodukowanych biowęglowodorów ciekłych. Dwa lata później Ekobenz zaczął też produkować biogaz propan-butan.
Teraz okazuje się, że spółka zostanie przejęta przez amerykańską firmę Vertimass, która swoją siedzibę ma w Kalifornii i zajmuje się wytwarzaniem paliwa do silników odrzutowych, benzyny i oleju napędowego z etanolu, metanolu i innych odnawialnych alkoholi. Podpisana została już wstępna umowa przejęcia, co nowy inwestor potwierdził oficjalnie zapewniając, że przejęcie połączy firmy o "uzupełniających się możliwościach technologicznych, czyniąc amerykańskiego inwestora jedną z wiodących firm zajmujących się paliwa odnawialnymi i konwersją alkoholi na węglowodory". Vertimass zamierza produkować w „polskim Kuwejcie” paliwo lotnicze.
- Ekobenz to jedna z pierwszych zaawansowanych biorafinerii działających na skalę komercyjną w Europie – wyjaśnił w oficjalnym komunikacie William A. Shopoff, prezes Vertimass . - Przejmując tę firmę i zakład, będziemy w stanie natychmiast rozpocząć komercyjną produkcję paliwa i skalować technologię Vertimass, aby ostatecznie dostarczać znaczne ilości zrównoważonego paliwa lotniczego, które pomogą osiągnąć cele UE i USA w zakresie zmian klimatycznych na rok 2035.
Działająca w gminie Kleszczów spółka Ekobenz powstała w 2006 roku, a jej pomysłodawcy chcieli stworzyć wysokiej jakości paliwo syntetyczne, które będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych, dzięki czemu udałoby się znacząco wpłynąć na redukcję emisji CO2 do środowiska. Pierwsze prace badawcze rozpoczęto w nowym laboratorium w Lublinie w 2010 roku. Innowacyjną technologię produkcji biowęglowodorów ciekłych opracowywano przez wiele lat. Ostatecznie projekt zakończył się sukcesem i udało się otworzyć zakład w kleszczowskiej strefie przemysłowej. Obecnie roczna produkcja Ekobenz to 22,5 tys. ton paliwa.
Strony polska i amerykańska wyznaczyły podpisanie ostatecznej umowy sprzedaży na dzień 31 grudnia 2023 roku.
Komentarze (0)