Ponad rok temu Ministerstwo Infrastruktury opublikowało wykaz inwestycji planowanych w ramach „Krajowego Programu Kolejowego do 2030 roku (z perspektywą do 2032)”. Wśród zadań, które mają zostać zrealizowane, znalazło się również przedsięwzięcie związane z Bełchatowem.
Ministerstwo planuje bowiem budowę trasy łączącej miasto z tzw. węglówką, czyli linią nr 131, które biegnie od Chorzowa do Tczewa. Sensacyjna informacja o tym, że z Bełchatowa będzie można dojechać już nie tylko do Piotrkowa, czy Łodzi (po modernizacji linii nr 24), ale też do m.in. do Wrocławia i nad morze wywołała spore poruszenie wśród mieszkańców. Bełchatowianie zacierali już ręce w oczekiwaniu na podróże kolejowe z naszego miasta.
Mniej optymistyczni byli lokalni pasjonaci kolei, którzy podkreślali, że „węglówka” jest wykorzystywana głównie do przewozów towarowych, a projekt ministerstwa jest rozłożony w czasie. Dodatkowo program kolejowy był w fazie konsultacji publicznych.
Pierwszy przełom w sprawie inwestycji
W maju tego roku Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego poinformował jednak o wydaniu przez Zarząd Województwa Łódzkiego zgody na opracowanie dokumentacji dla „Budowy linii łączącej Bełchatów z linią 131”. Tym samym inwestycja wkroczyła na kolejny etap.
- Oznacza to, że wkrótce ruszą prace dla stworzenia połączenia kolejowego między Bełchatowem a szlakiem Bałtyk-Adriatyk. Pamiętając, że w ramach Kolej+ samorząd województwa realizuje już dwa duże przedsięwzięcia: modernizację połączenia Piotrków - Bełchatów i budowę linii Wieluń - szlakiem Bałtyk – Śląsk (linia 131), to oznacza, że powstanie ciąg komunikacyjny łączący Piotrków, Bełchatów, Wieluń i Wieruszów – informował wówczas urząd marszałkowski.
W komunikacie przekazał również, że budowa nowej linii jest wpisana do Kontraktu Programowego Województwa Łódzkiego jako zadanie priorytetowe dla regionu. Podobnego zdania były również PKP Polskie Linie Kolejowe, które też zapisały to zadanie wśród priorytetów rozwoju sieci kolejowej w naszym województwie.
Rozstrzygnięto przetarg na dokumentację
W urzędzie marszałkowskim zakończył się już przetarg związany z inwestycją. Wyłoniona została firma, która przygotuje dokumentacji dla projektu planowanej budowy linii łączącej Bełchatów z węglówką.Postępowanie wygrała firma IDOM INŻYNIERIA, ARCHITEKTURA I DORADZTWO Sp. z o.o., z Wrocławia, która za przygotowanie dokumentacji zaproponowała cenę w wysokości 1 469 850 zł. Prace przy projekcie zostały podzielone na etapy.
Z przetargu możemy dowiedzieć się więcej o samej inwestycji. Wśród założeń projektu jest m.in. linia jednotorowa z mijankami, po której pociągi pasażerskie mogłyby poruszać się z prędkością 160 km/h.
- Przedmiotem Zamówienia jest opracowanie Studium Wykonalności (dalej jako „Studium") dla Projektu „Budowa linii łączącej Bełchatów z linią nr 131” zakładającego budowę (przedłużenie) linii kolejowej nr 24 od planowanego jej wydłużenia w kierunku Bogumiłowa (zadanie realizowane w ramach Programu Kolej+) do linii kolejowej nr 131 – czytamy opisie przedmiotu zamówienia dołączonym do ogłoszenia o przetargu.
Należy jednak zaznaczyć, że pewne aspekty mogą jeszcze ulec zmianie po przygotowaniu dokumentacji i przeprowadzeniu analiz.
Modernizacja linii kolejowej nr 24 z Bełchatowa do Piotrkowa
Przypomnijmy, że wciąż trwają również prace związane z modernizacją linii nr 24, łączącą Bełchatów i Piotrków. Umowę na to zadanie PKP PLK podpisały w lipcu 2023 roku z firmą TPF sp. z.o.o., która ma opracować dokumentację dla tej inwestycji.Projekt oprócz przebudowy samej linii zakłada również dobudowanie nowego odcinka do strefy przemysłowej w gminie Kleszczów. W ramach inwestycji odbudowany zostanie przystanek w Bełchatowie, a zupełnie nowe powstaną w miejscowościach Wola Krzysztoporska, Korczew, Kurnos, Zarzecze, Trząs oraz Bogumiłów. Dzięki temu bełchatowianie będą mogli podróżować pociągiem do Łodzi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.