Już jesienią spotkają się w Bełchatowie artyści i twórcy różnych dziedzin sztuki, znani w bełchatowskim środowisku i rozpoznawani w całym kraju. Festiwal Sztuki Jabłka to zupełnie nowa propozycja kulturalna miasta. Przez cztery dni w różnych częściach i przestrzeniach Bełchatowa odbywać się będą wystawy, koncerty, happeningi i performance. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła m.in. Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.
Różnorodność, oryginalność, nowoczesność – to myśl przewodnia festiwalu, który po raz pierwszy w październiku zagości w Bełchatowie. Magistrat do współpracy zaprosił lokalne zespoły, grupy, stowarzyszenia, które budują kulturalne życie miasta, a nie zawsze są szeroko znane. To właśnie lokalność ma być głównym motywem artystycznych działań.
- Ideą festiwalu jest przede wszystkim docenienie i wypromowanie lokalnej działalności artystycznej - mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. - Cieszy mnie bardzo, że w to wydarzenie zaangażowało się wielu bełchatowian z wyjątkowymi talentami i pasjami. Połączenie ich zdolności, kreatywności i kunsztu, a także różnorodność zaplanowanych działań to niewątpliwie atuty tego wydarzenia.
W październiku pojawią się w Bełchatowie także artyści z Polski. Przyjadą m.in. plastycy, performerzy z Wrocławia, Bydgoszczy, Torunia i Poznania. Ważną częścią festiwalu będą koncerty. Nie zabraknie gwiazdy dużego formatu, choć kto wystąpi, pozostaje na razie tajemnicą. Artyści gościć będą w muzeum, bibliotece, Miejskim Centrum Kultury, w bełchatowskich klubach i pubach. Sztuka wyjdzie na ulice, bo wiele działań – happeningów, performance - zaplanowano w otwartej przestrzeni miejskiej. W Bełchatowie zagości też street art. Jednym z wydarzeń będzie malowanie muralu w centrum miasta.
Międzynarodowy wymiar nada Festiwalowi Sztuki Jabłka projekt „Printcard autumn edition: apple”, realizowany kuratelą dr. Mariusza Gorzelaka przy współpracy z Pracownią Druku Wklęsłego i Wypukłego z wrocławskiej ASP, polegający na wymianie oryginalnych grafik-pocztówek wykonanych przez artystów z całego świata.
POLUB FESTIWAL / SZTUKI / JABŁKA NA FACEBOOKU
- Chcielibyśmy, aby festiwalowe wydarzenia pozwoliły nawiązać dialog i zaprezentować własne interpretacje pojęcia ,,lokalność”, a także zredefiniować „jabłko”, jeden z symboli miasta – mówi Katarzyna Źródelna, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w bełchatowskim Urzędzie Miasta. – Naszym celem jest zaproszenie do tego artystycznego dialogu jak najszerszej liczby artystów i odbiorców. Festiwal jest nierozerwalnie związany z Bełchatowem, ale otwarty jednocześnie na spojrzenie artystów różnych dyscyplin i z różnych stron świata.
Festiwal Sztuki Jabłka ma być wydarzeniem cyklicznym, a jednym z jego celów jest promocja Bełchatowa poprzez sztukę. – Chcemy, aby Bełchatów i festiwal stały się rozpoznawalne w całej Polsce – mówi Katarzyna Źródelna.