Łódzcy policjanci rozbili grupę przestępczą. Jej członkowie podejrzani są o wytwarzanie fałszywych legitymacji i zaświadczeń szkolnych oraz wyłudzenie blisko 3 milionów złotych w ramach dotacji na placówki oświatowe. W sprawie zatrzymano łącznie 10 osób.
130 zarzutów dla nauczycieli
Sprawa swój początek miała już w maju 2022 roku. To wtedy łódzcy policjanci doprowadzili do postawienia w 2024 roku aż 130 zarzutów 10 nauczycielom z Piotrkowa Trybunalskiego oraz Bełchatowa. Oskarżono ich o poświadczanie nieprawdy w dokumentacji szkolnej dotyczącej rzekomo przeprowadzonych egzaminów. Na tym jednak działania się nie zakończyły. Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie wydała postanowienia o zatrzymaniu, na podstawie których policjanci w ciągu ostatnich miesięcy przeprowadzili dwie realizacje na terenie województwa łódzkiego, dolnośląskiego, śląskiego i mazowieckiego.
- Przeszukano łącznie kilkanaście miejsc zamieszkania oraz obiekty użytkowane przez podejrzewanych i siedziby podmiotów gospodarczych, zabezpieczając między innymi kilkaset legitymacji szkolnych, zaświadczenia o pobieraniu nauki w szkole, pieczątki placówek edukacyjnych i dyrektorów szkół, kilkanaście telefonów komórkowych, urządzeń elektronicznych, nośników, kart bankomatowych, które będą poddawane dokładnej analizie – mówi kom. Edyta Machnik z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
Drukarnia legitymacji szkolnych
Z kolei 4 kwietnia 2025 roku łódzcy policjanci zlikwidowali na terenie Piotrkowa drukarnię fałszywych legitymacji szkolnych i zaświadczeń.
- Zabezpieczano wówczas około 2 tysięcy blankietów legitymacji do zadrukowania oraz ponad 100 sztuk gotowych legitymacji zadrukowanych danymi obcokrajowców – dodaje kom. Edyta Machnik.
Ponadto w trakcie przeszukań zabezpieczono ponad 188 tysięcy złotych oraz 14 tysięcy euro. Sprawą zajął się piotrkowski prokurator. Trzem osobom postawiono zarzuty uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu sporządzanie fałszywych zaświadczeń o uczęszczaniu do szkół policealnych i legitymacji szkolnych, w celu wyłudzenia nienależnych świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
- Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim skierowała wnioski o tymczasowe aresztowanie. Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim uwzględnił złożone wnioski i zastosował areszt wobec podejrzanych na okres 3 miesięcy – przekazuje Dorota Mrówczyńska, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim.
Zatrzymali pośredników
Na tym sprawa się nie zakończyła. Łącznie zatrzymano 10 osób, w wieku od 21-47 lat. 3 i 4 kwietnia oraz 20 i 21 maja piotrkowski prokurator przedstawił zarzuty kolejnym siedmiu podejrzanym o udzielenie pomocnictwa. Chodzi o wyłudzenia zwolnienia z opłacania składek do ZUS na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne poprzez wielokrotną sprzedaż fałszywych zaświadczeń o uczęszczaniu do szkół policealnych oraz legitymacji osobom narodowości obcej, które nie kontynuowały nauki.
- W odniesieniu do ww. podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci: dozoru policji oraz poręczenia majątkowego w kwotach od 15 do 20 tysięcy złotych – mówi Dorota Mrówczyńska.
Jak przekazała kom. Edyta Machnik, za te przestępstwa grożą kary od 8 do 15 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy.
Komentarze (0)