Tegoroczna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w naszym regionie zaplanowana jest na piątek 31 marca. Wierni tradycyjnie już w wędrówkę wyruszą z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie, gdzie przed wyjściem odbędzie się msza święta. W tym roku uczestnicy mają do wyboru aż trzy trasy, biegnące przez różne części naszego powiatu.
Pierwszą z nich jest trasa Żółta - Wandy Malczewskiej Przez Uroczysko. Wierni do pokonania będą mieli 43,2 km, a trasa przebiegać będzie przez miejscowości: Parzno, Roździn, Cisza, Firlej, Zbyszek, Marcelów, Rudzisko, Szczercowska Wieś, Grudna, Szczerców, Trakt Puszczański, Lubośnia, Podżar, Żar, Bożydar, Kaszewice, Borki, Kurnos Drugi. Jej zakończenie zaplanowano w Bełchatowie.
Drugim szlakiem tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest Trasa Zielona– Św. Apostołów Piotra I Pawła. Osoby, które zdecydują się na nią będą miały do pokonania 45 km z Parzna aż do Piotrkowa Trybunalskiego.
Trasa przebiegać będzie kolejno przez: Parzno, Wierzchy Kluckie, Bełchatów-Ludwików, Bełchatów-Grocholice, Zdzieszulice Górne, Korczew-Piaski, Korczew, Mokracz, Miłaków, Bogdanów, Wola Bogdanowska, Kacprów, Wola Krzysztoporska i Siomki,Gąski. Zakończenie wędrówki będzie mieć miejsce w Piotrkowie Trybunalskim w Kościele Akademickim Panien Dominikanek pw. Matki Bożej Śnieżnej.
W tym roku uczestnicy będą mogli wybrać również trasę Brunatną – Św. Barabry, biegnącą przy odkrywce Kopalni Bełchatów. Szlak wyznaczony został przez miejscowości: Parzno, Roździn, Zbyszek, Uroczysko Święte Ługi, Marcelów, Rudzisko, Szczercowska Wieś, Grudna, Szczerców, Żabczanka, Podżar, Żar, Osiny, Dębina, Dygudaj i Nowa Wieś. Jej zakończenie ulokowane jest w Sulmierzycach (Kościół pw. św. Erazma Biskupa Męczennika).
Podobnie jak w latach poprzednich uczestnicy podczas całej wędrówki powinni poruszać się w grupach od 2 do 5 osób. Należy również pamiętać o najważniejszej zasadzie EDK, mianowicie zachowaniu ciszy.
- Reguła Milczenia obowiązuje od momentu dotarcia na I stację drogi krzyżowej. Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu – przypominają organizatorzy.
Jak wyjaśniają organizatorzy, idea Ekstremalnej Drogi Krzyżowej powstała w 2009 roku w środowisku ks. Jacka WIOSNY Stryczka. Pomysł, jak przekonuje inicjator, był odpowiedzią na kryzys męskości i kryzys konsumpcjonizmu.
- EDK nie dogadza, ale wymaga. Proponuje przekraczanie własnych ograniczeń. 40 km oznacza, że ma być daleko. Nocą, poza strefą komfortu (np. snu). Samotnie lub w skupieniu, bo to czas na własne przemyślenia. Okazało się, że działa – czytamy na stronie EDK.
Każdy kto chce wziąć udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej może zgłosić się za pomocą formularza znajdującego się na stronie EDK. Wystarczy podać swoje dane, oraz wybrać region i trasę, która nas interesuje.
Komentarze (0)