Reklama

Reklama

Ekstremalna Droga Krzyżowa już za kilka dni. Wierni przejdą przez Kopalnię Bełchatów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook/EDK - Ekstremalna Droga Krzyżowa

Ekstremalna Droga Krzyżowa już za kilka dni. Wierni przejdą przez Kopalnię Bełchatów - Zdjęcie główne

Poglądowe | foto Facebook/EDK - Ekstremalna Droga Krzyżowa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Mimo trudności postawionych przed uczestnikami, organizowana co roku Ekstremalna Droga Krzyżowa przyciąga wielu wiernych, którzy gotowi są pokonać w ciszy i skupieniu, a często również w samotności ponad 40-kilometrową wędrówkę. W tym roku w Parzenie swój początek będą mieć aż trzy trasy.

Reklama

Tegoroczna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w naszym regionie zaplanowana jest na piątek 31 marca. Wierni tradycyjnie już w wędrówkę wyruszą z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie, gdzie przed wyjściem odbędzie się msza święta. W tym roku uczestnicy mają do wyboru aż trzy trasy, biegnące przez różne części naszego powiatu.

Pierwszą z nich jest trasa Żółta - Wandy Malczewskiej Przez Uroczysko. Wierni do pokonania będą mieli 43,2 km, a trasa przebiegać będzie przez miejscowości: Parzno, Roździn, Cisza, Firlej, Zbyszek, Marcelów, Rudzisko, Szczercowska Wieś, Grudna, Szczerców, Trakt Puszczański, Lubośnia, Podżar, Żar, Bożydar, Kaszewice, Borki, Kurnos Drugi. Jej zakończenie zaplanowano w Bełchatowie.

Drugim szlakiem tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest Trasa Zielona– Św. Apostołów Piotra I Pawła. Osoby, które zdecydują się na nią będą miały do pokonania 45 km z Parzna aż do Piotrkowa Trybunalskiego.

Trasa przebiegać będzie kolejno przez: Parzno, Wierzchy Kluckie, Bełchatów-Ludwików, Bełchatów-Grocholice, Zdzieszulice Górne, Korczew-Piaski, Korczew, Mokracz, Miłaków, Bogdanów, Wola Bogdanowska, Kacprów, Wola Krzysztoporska i Siomki,Gąski. Zakończenie wędrówki będzie mieć miejsce w Piotrkowie Trybunalskim w Kościele Akademickim Panien Dominikanek pw. Matki Bożej Śnieżnej.

W tym roku uczestnicy będą mogli wybrać również trasę Brunatną – Św. Barabry, biegnącą przy odkrywce Kopalni Bełchatów. Szlak wyznaczony został przez miejscowości: Parzno, Roździn, Zbyszek, Uroczysko Święte Ługi, Marcelów, Rudzisko, Szczercowska Wieś, Grudna, Szczerców, Żabczanka, Podżar, Żar, Osiny, Dębina, Dygudaj i Nowa Wieś. Jej zakończenie ulokowane jest w Sulmierzycach (Kościół pw. św. Erazma Biskupa Męczennika).

Podobnie jak w latach poprzednich uczestnicy podczas całej wędrówki powinni poruszać się w grupach od 2 do 5 osób. Należy również pamiętać o najważniejszej zasadzie EDK, mianowicie zachowaniu ciszy.

- Reguła Milczenia obowiązuje od momentu dotarcia na I stację drogi krzyżowej. Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu – przypominają organizatorzy.

Jak wyjaśniają organizatorzy, idea Ekstremalnej Drogi Krzyżowej powstała w 2009 roku w środowisku ks. Jacka WIOSNY Stryczka. Pomysł, jak przekonuje inicjator, był odpowiedzią na kryzys męskości i kryzys konsumpcjonizmu.

- EDK nie dogadza, ale wymaga. Proponuje przekraczanie własnych ograniczeń. 40 km oznacza, że ma być daleko. Nocą, poza strefą komfortu (np. snu). Samotnie lub w skupieniu, bo to czas na własne przemyślenia. Okazało się, że działa – czytamy na stronie EDK.

Każdy kto chce wziąć udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej może zgłosić się za pomocą formularza znajdującego się na stronie EDK. Wystarczy podać swoje dane, oraz wybrać region i trasę, która nas interesuje.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy