Reklama

Reklama

Domagają się podwyżek w bełchatowskiej kopalni i spółkach. Co na to koncern PGE GiEK?

Opublikowano: ndz, 2 sie 2020 15:51
Autor:

Domagają się podwyżek w bełchatowskiej kopalni i spółkach. Co na to koncern PGE GiEK?  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Związki zawodowe rozpoczęły spory zbiorowe w KWB Bełchatów oraz spółkach zależnych PGE. Powodem jest brak porozumienia płacowego w sprawie podwyżek dla załogi. Jak do żądań organizacji związkowych odnosi się koncern PGE GiEK?

Reklama

Rozmowy płacowe w sprawie podwyżek dla załogi kopalni, jak i spółek, trwają już od wielu miesięcy, jednak nie widać przełomu, a negocjacje utknęły. W ostatnich dniach organizacje związkowe poinformowały, że nie osiągnięto porozumienia, dlatego rozpoczęto procedury sporów zbiorowych we wszystkich spółkach.

- Czas biegnie nieubłaganie, mija pierwszy miesiąc wakacyjny, a pracodawcy informują nas o braku zgody na podnoszenie wynagrodzeń, zarówno w kopalni, oraz spółkach ze względu na COVID-19. Epidemia stała się powodem wszystkich nieszczęść, które spadają na pracowników, lecz to nie oni powinni ponosić koszty z nią związane – informują związkowcy z MZZ „Odkrywka” w KWB Bełchatów.

Pracodawcy we wszystkich spółkach zależnych otrzymali pisma z żądaniem wprowadzenia podwyżek płac w terminie 7 dni. Jeśli to nie nastąpi, będą musieli zgłosić spór do Państwowej Inspekcji Pracy. Z kolei w bełchatowskiej kopalni spór zbiorowy trwa od początku lipca. Wobec braku postępu w negocjacjach, związkowcy wystąpili o mediatora.

Koncern PGE GiEK zapewnia z kolei, że będzie dążył do „wypracowania akceptowalnego społecznie rozwiązania”, które będzie uwarunkowane jednocześnie „kryteriami biznesowo-ekonomicznymi”. Spółka zaznaczyła też, że na obecnym etapie rozmów ze stroną związkową, nie będzie przekazywała szczegółów, związanych ze zgłoszonymi postulatami płacowymi.

- Należy jedynie podkreślić, że intencją PGE GiEK jest prowadzenie rokowań z partnerem społecznym w duchu koncyliacyjnym, w celu osiągnięcia porozumienia. Podkreślamy, że Zarząd PGE GiEK na bieżąco prowadzi rozmowy ze Związkami Zawodowymi w dobrej wierze, budując prawidłowe relacje, konsultując sprawy ważne dla Spółki, Pracodawców, Pracowników i Organizacji Związkowych – mówi Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE GiEK.

Jak dodaje, kwestie mające znaczenie dla całej spółki są omawiane na „forum właściwych płaszczyzn dialogu” przy udziale zarządu PGE GiEK, natomiast kwestie mające znaczenie dla konkretnego pracodawcy są omawiane ze związkami wewnętrznie w danym zakładzie pracy np. w samej kopalni czy spółkach.

- Na każdym z tych poziomów odbywają się spotkania, na których Strona Społeczna jest wyczerpująco i obszernie informowana o działaniach Strony Pracodawców zarówno od strony działań już podjętych, jak i planów na przyszłość – mówi Sandra Apanasionek.

Koncern zapewnia jednocześnie, że w poszczególnych oddziałach, w tym również kopalni i elektrowni Bełchatów, spotkania ze związkami zawodowymi organizowane są co najmniej raz w tygodniu. Dodatkowo cyklicznie odbywają się spotkania bezpośrednie zarządu PGE GiEK ze związkami zawodowymi oraz pracownikami w poszczególnych lokalizacjach.

Spółka poinformował także, że tydzień temu, w piątek 23 lipca, zarząd zakończył rozpoczęty na początku czerwca pierwszy cykl spotkań z pracownikami i organizacjami związkowymi we wszystkich elektrowniach i kopalniach należących do spółki.

- Łącznie w spotkaniach udział wzięło ponad 300 Pracowników i przedstawicieli organizacji związkowych. We wszystkich lokalizacjach miały one jednakową formułę umożliwiającą zadawanie bezpośrednich pytań, na które zarząd od razu udzielał wyczerpujących odpowiedzi – mówi Sandra Apanasionek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE