Reklama

Długie kolejki odejdą w niepamięć. Dziecko zarejestrujesz elektronicznie

Opublikowano:
Autor:

Długie kolejki odejdą w niepamięć. Dziecko zarejestrujesz elektronicznie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dziś rusza projekt e-usługi, który ułatwi życie świeżo upieczonym rodzicom. Od 1 czerwca narodziny syna bądź córki będzie bowiem można zgłosić przez internet, to konsekwencje przyjęcia przez rząd projektów Ministerstwa Cyfryzacji. Z "wirtualnej" rejestracji oczywiście będą też mogli skorzystać bełchatowianie.

Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. Do tej pory rodzice musieli w tym celu osobiście odwiedzić odpowiedni Urząd Stanu Cywilnego. Z dniem 1 czerwca rusza możliwość rejestracji narodzin za pomocą systemu internetowego, warunek jest jeden: rodzic musi mieć aktualny tzw. Profil Zaufany. Na stronie www.obywatel.gov.pl można wybrać usługę rejestracji narodzin.

- Osoby uprawnione do zgłoszenia dziecka, czyli w pierwszej kolejności są to rodzice wypełniają na tamtejszej stronie formularz, wpisując wszystkie wymagane dane do rejestracji urodzenia. Formularz przesyłają do właściwego Urzędu Stanu Cywilnego, a ten właściwy USC wynika z miejsca urodzenia się dziecka. Urzędnicy mają jeden dzień roboczy na sporządzenie aktu urodzenia na podstawie zgłoszenia przesłanego przez internet – wyjaśnia Kinga Jackowiak – Kulhawy kierownik bełchatowskiego Urzędu Stanu Cywilnego

Odpis aktu urodzenia, a wraz z nim powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu w zależności od wybranej przez rodziców opcji może zostać przesłany w wersji papierowej lub elektronicznej.

Jak podkreśla Kinga Jackowiak – Kulhawy o tym czy w Bełchatowie, podobnie zresztą jak w całym kraju internetowa forma rejestracji maluchów się przyjmie będzie można powiedzieć najwcześniej za trzy miesiące.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE