Reklama

Reklama

Czym zajmuje się Straż Miejska w Bełchatowie? Zaglądamy do raportu

Opublikowano: wt, 12 maj 2020 10:33
Autor:

Czym zajmuje się Straż Miejska w Bełchatowie? Zaglądamy do raportu - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Blisko 14 tys. interwencji i kontroli mieli w 2019 roku bełchatowscy strażnicy miejscy. Radni miasta otrzymali coroczne sprawozdanie z działalności jednostki za ubiegły rok. Z raportu wynika, że funkcjonariusze najczęściej zajmują się kontrolą infrastruktury miejskiej i reagowaniem w przypadku zakłócania porządku. Wiele interwencji dotyczyło również osób kompletnie pijanych, śpiących na ławkach czy bezdomnych. Okazuje się, że w takich sprawach interweniowano średnio ponad 3 razy dziennie. Strażnicy ujawnili w 2019 roku też 7 przestępstw.

Reklama

Straż Miejska w Bełchatowie przedstawiła radnym coroczne sprawozdanie z działalności, w którym zaprezentowała szczegółowe statystyki odnośnie pracy funkcjonariuszy w 2019 roku. Czy zatem zajmowali się strażnicy? Z dokumentu wynika, że w ubiegłym roku wykonali oni aż 13.987 interwencji i kontroli z czego 4.391 to działania w związku ze zgłoszeniami mieszkańców, a pozostałe to interwencje własne. Według statystyk przedstawionych radnym liczba interwencji straży miejskiej wzrasta z roku na roku. W 2017 roku – było ich 12.361, a w 2018 – 13.332. Częściej do strażników dzwonią też mieszkańcy. W 2017 – 4008 zgłoszeń, a w 2018 – 4108, a w ubiegłym roku o blisko 300 więcej.

Jak podkreśla bełchatowska jednostka, w trakcie interwencji zdecydowanie „preferowała stosowanie środków o oddziaływaniu prewencyjnym i wychowawczym”, traktując mandaty karne i wnioski do sądu, jako ostateczność. W 2019 roku strażnicy nałożyli łącznie 188 mandatów karnych na łączną kwotę 32,7 tys. zł oraz skierowali 30 wniosków do sądu. Ujawniono łącznie 7 przestępstw związanych z narkotykami oraz nietrzeźwymi kierującymi. Funkcjonariusze straży w ub. roku zatrzymali 37 osób i przekazali je policji (w tym są też osoby będące pod wpływem alkoholu przebywające w miejscach publicznych w stanie zagrożenia dla swojego życia i zdrowia).

W 2019 r. wykonano 6.055 kontroli prewencyjnych infrastruktury miejskiej, rejonów placówek oświatowych, placów zabaw, parków i terenów zielonych oraz osiedlu mieszkaniowych. W ich trakcie ujawniono 4960 wykroczeń i innych czynów karalnych. Najwięcej, bo aż 616 było wykroczeń „przeciwko obyczajności publicznej, zdrowiu i mieniu”. W 447 przypadkach interweniowano w związku ze spożywaniem alkoholu w niedozwolonych miejscach.

Okazuje się, że nie ma dnia, aby bełchatowscy strażnicy nie musieli interweniować w sprawie bezdomnych czy pijanych osób śpiących na ławkach.Takich zdarzeń w ubiegłym roku było aż 1199. Oznacza to, że strażnicy w takich sprawach musieli interweniować średnio ponad 3 razy dziennie.

- Większości tych osób udzielono pomocy, doprowadzając do miejsca zamieszkania, do Policyjnego Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych, schroniska dla bezdomnych czy szpitala. Dzięki szybkiej i skutecznej reakcji Straży Miejskiej w kolejnym roku w Bełchatowie żadnego bezdomny nie zamarzł na terenie miasta, a wielu osobom strażnicy udzielili skutecznej pomocy przedmedycznej ratującej życie przed przyjazdem pogotowia ratunkowego - informuje Straż Miejska w Bełchatowie.

Strażnicy sporo pracy mieli również w związku z odławianiem i nieprawidłowym zabezpieczaniem zwierząt domowych. Takich interwencji było 370. Zlokalizowano i zgłoszono do zabrania 93 martwe zwierzęta z terenów miejskich.

Jak informuje jednostka, funkcjonariusze zajmują się również zabezpieczaniem porządku i bezpieczeństwa w trakcie imprez miejskich, patriotyczno-religijnych oraz sportowych organizowanych na terenie miasta. Wzięło w nich udział 284 strażników z czego 52 zabezpieczało święta państwowe i kościelne. W 2019 roku w sumie 16 razy strażnicy wykonywali służbę w honorowych pocztach sztandarowych i wartach.

Działalność bełchatowskich strażników od wielu lat budzi dyskusje zarówno wśród polityków, jak i samych mieszkańców. Służba ta ma swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Rok temu w Radzie Miejskiej projekt uchwały w sprawie likwidacji jednostki złożył radny Marcin Rzepecki. Ostatecznie wniosek przepadł, ponieważ dwóch radnych z koalicji rządzącej miastem wycofało swoje poparcie w tej sprawie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (16)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  obserwator

  To radny Broncel z PIS ich nie rozwiązał? Przecież obiecał!

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  michail kvietniov

  pare razy mnie wygonili jak mialem dopa

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  Zlikwidować!!!!

  Sram na Straż Miejską, pobili i zagazowali mi bliską osobę, poczym obrócili całą sprawę przeciwko niej, przez co poszkodowana osoba dostała prawie pół roku pozbawienia wolności. Państwo w państwie i kolesiostwo na Kościuszki.

 • 2 lata temu | ocena +7 / -7

  xxds

  Odpowiedź jest krótka i pełna treści: NICZYM POŻYTECZNYM!

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  Meeeee

  Do willi. Nie wystawiają zle wystawiają zle weź się ogarnij albo podaj dane to ci wystawia!!

 • 2 lata temu | ocena +5 / -5

  Wielki

  Odpowiadam na pytanie: Nic, ****** nie robią. Zlikwidować i nie obciążać budżetu! Skoro i tak nie wystawiają mandatów i zajmują się zbieraniem pijaków, którzy i tak następnego dnia na daną ławkę wrócą to po co na nich wydawać pieniądze?

 • 2 lata temu | ocena +6 / -6

  Adam

  Można się położyć na ławce czemu nie, ale trzeba b6c czystym nie obsranym i zajszczanym. Ławka ma swoje przeznaczenie (służy do siedzenia) Jak komuś będzie to przeszkadzało jest to wybryk nieobyczajny z Art 140kw

 • 2 lata temu | ocena +12 / -12

  Ropuch

  Caly świąt się śmieje z naszych wyborów widmo

 • 2 lata temu | ocena +12 / -12

  obywatel

  Interwencje powinny dotyczyć pijaków obsiadających przystanki autobusowe. Zgromadzenia tych osób bez maseczek, picie, załatwianie się przy pobliskich śmietnikach to codzienność przy sklepie Społem na granicy osiedli Przytorze i Dolnośląskie. Czy takie jest przeznaczenie przystanków ? Czy jakiekolwiek służby zwracają uwagę na tą sytuację ?

  • 2 lata temu | ocena +1 / -1

   Monia

   A obywatel pisze i nie widzi ze każdego dnia a nawet kilka razy w cuagu dobyodjeżdżają i szarpia się z tymi bezdomu. Jeśli ktoś zadzwoni przyjeżdżają natychmiast i zawszepomagają. NIE MOZNA W TEN SPOSOB PISAC BO TO NIEUCZCIWE I CZASEM TRZEBA COS WIECEJ WIDZIEC I WIEDZIEC ZEBY OCENIAC PRACE TYCH LUDZI. Dlaczego tyle jadu .Co obywatel uważa że każdy ... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +5 / -5

  Obserwator

  Osoba śpiąca na ławce, a jest w stanie nietrzeźwości, dopuszcza się tzw. nieobyczajego wybryki, a to jest wykroczenie z art. 140 kodeksu wykroczeń.

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  pytam

  bez hejtu! jakie prawo? jaki przepis jaki paragraf? zabrania spania na ławce na miescie? zwłaszcza gdy jest sie osoba bezdomna? ale nawet jak mama dom to jakie prawo mi zabrania spania na ławce? dlaczego SM interweniowala? bez hejtu prosze o mądre wypowiedzi, dziękuje!

  • 2 lata temu | ocena +5 / -5

   Obserwator

   Źle zamieściłem, więc jeszcze raz. Osoba śpiąca na ławce, a jest w stanie nietrzeźwości, dopuszcza się tzw. nieobyczajego wybryki, a to jest wykroczenie z art. 140 kodeksu wykroczeń.

   • 2 lata temu | ocena +10 / -10

    atfuuu

    nieobyczajne zachowanie to noszeni szmaty na twarzy! przez cale moje zycie do niedawna bylo to karalne zaslanianie twarzy! jestes pedofilem dziciobójca ze zaslaniasz twarz? to jest nieobyczajne zachowanie i powinno byc karalne wchodzenie do sklepu w szmacie zaslaniajcej twarz ****** terrorysto

   • 2 lata temu | ocena +3 / -3

    taaaaaa

    askad wiesz e jest po wplywem alkoholu? ja pytam o to ze mama ochote wyjsc BO JUZ TAK robilem kiedys i nylo mozna!!! wyjsc do parku i polozyc sie na lawce i polezec! czemu uwazasz e ktos spiacy na lawce jest pijany? moj dziadek wieel lat pod blokiemwychodzil na lawke ispal! mamay teraz wiele lawek w miescie zamontowanych przez magistrat czy to jes... Rozwiń