reklama

Czekają nas wybory ''hybrydowe''? Sejm przegłosował ustawę, teraz wszystko w rękach...

Opublikowano:
Autor:

Czekają nas wybory ''hybrydowe''? Sejm przegłosował ustawę, teraz wszystko w rękach... - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaNie obyło się bez burzliwych dyskusji i oporu opozycji, ostatecznie ustawa o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej została jednak uchwalona. Co za tym idzie, wybory mają odbyć się w tzw. formie ''hybrydowej", tzn: z możliwością głosowania zarówno korespondencyjnego, jak i klasycznie - w lokalach wyborczych. Teraz ustawa trafi do senatu.

Decyzja zapadła minionej nocy. Za przyjęciem ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego głosowało 244 posłów, przeciw opowiedziało się 137, zaś 77 wstrzymało się od głosu.

Do ustawy wprowadzono łącznie 22 poprawki. Zgodnie z jej treścią, kandydaci zarejestrowani już przez Państwowy Komitet Wyborczy, będą musieli po raz kolejny zgłosić swoją kandydaturę, dopiero wówczas zostaną uznani za zarejestrowanych. Ponadto, zgłaszać będą się mogli także nowi kandydaci.

Co więcej, wprowadzone przez sejm przepisy uchylają ustawy z 6 kwietnia ws. głosowania wyłącznie korespondencyjnego oraz tę z 16 kwietnia (tarcza 2.0), gdzie wykreślono zapis o tym, że to nie PKW określa wzór karty do głosowania i nie zarządza ich druku.

Na rozstrzygnięcie o ważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Sąd Najwyższy będzie miał 21 - a nie jak dotychczas 30 - dni od dnia podania wyników wyborów do publicznej wiadomości przez PKW.

Co jednak ustawa mówi z kontekście samego głosowania? Otóż głosowanie w klasycznej formie nie będzie możliwe m.in. w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, akademikach, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich.

Do znanej już treści ustawy dodano m.in. możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób przebywających w kwarantannie lub izolacji, które zgłoszą taką potrzebą co najmniej dwa dni przed wyborami.

Z projektu wynika, że głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, przy zachowaniu możliwości głosowania korespondencyjnego.
PKW określi wzór karty do głosowania oraz wzór i rozmiar koperty na pakiet wyborczy w głosowaniu korespondencyjnym.

Marszałek Sejmu może po zasięgnięciu opinii ministra zdrowia i PKW zmienić terminy wykonania czynności wyborczych, mając na względzie sytuację epidemiczną na obszarze całego kraju bądź jego części.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE