Reklama

Reklama

Co z obchodami Wszystkich Świętych i Bożym Narodzeniem? Arcybiskup Grzegorz Ryś zabrał głos w sprawie

Opublikowano: pt, 23 paź 2020 12:58
Autor:

Co z obchodami Wszystkich Świętych i Bożym Narodzeniem? Arcybiskup Grzegorz Ryś zabrał głos w sprawie  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Metropolita łódzki apeluje do wiernych, aby przełożyli swoje wizyty na cmentarzach podczas obchodów Wszystkich Świętych na kolejne dni w pierwszym tygodniu listopada. Arcybiskup Grzegorz Ryś prosi osoby planujące wyjazdy na groby bliskich o unikanie zgromadzeń. Zapadły też pierwsze decyzje w sprawie Bożego Narodzenia i Orszaku Trzech Króli.

Reklama

Wszystko wskazuje, że postępująca epidemia koronawirusa i wciąż coraz to nowsze obostrzenia związane z reżimem sanitarnym spowodują, że zbliżające się święta będą zupełnie inne niż zazwyczaj. Arcybiskup Grzegorz Ryś w liście do wiernych w archidiecezji łódzkiej zaapelował, aby unikali oni gromadzenia się na cmentarzach podczas Wszystkich Świętych, a wizytę zaplanowali na inne dni niż 1 czy 2 listopada.

- Najbliższy czas w Polsce związany jest ze wzmożonymi odwiedzinami cmentarzy i modlitwami za zmarłych. Przypominam, że łaskę odpustu zupełnego ofiarowanego za zmarłych można uzyskiwać przez całą oktawę uroczystości Wszystkich Świętych, dlatego proszę o odkładanie nawiedzania cmentarzy na czas po 2 listopada, tak, aby unikać dużych zgromadzeń – poinformował abp. Grzegorz Ryś.

W komunikacie opublikowanym przez łódzką kurię, arcybiskup Ryś zwrócił też uwagę na sposób przyjmowania komunii świętej podczas zbliżających się świąt, a także przestrzeganie wszelkich ograniczeń i zaleceń sanitarnych wprowadzanych przez rząd, zwłaszcza tych dotyczących liczby uczestników zgromadzeń religijnych, bezpiecznej odległości i noszenia maseczek. Księży poprosił z kolei o zabezpieczenie w kościołach i kaplicach możliwości dezynfekcji dłoni, a także zwiększenie liczby sprawowanych mszy świętych.

- Proszę wszystkich wiernych o przyjmowanie Komunii świętej na dłoń, a te osoby, które przyjmują Ją do ust – o podchodzenie po osobach przyjmujących na dłoń lub w odrębnej kolejce. Proszę, aby zasady te stosowano także podczas celebracji liturgicznych sprawowanych ewentualnie na cmentarzach w oktawie Uroczystości Wszystkich Świętych – czytamy w liście abp. Grzegorza Rysia.

Metropolita łódzki odniósł się również do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Wiadomo już, że w grudniu instytucje kościelne nie będą organizowały spotkań opłatkowych. Zaznaczył też, że styczniowe "Orszaki Trzech Króli" nie mogą mieć charakteru masowego i będą "organizowane w różnych formach w wymiarze parafialnym". Abp. Grzegorz Ryś zapowiedział, że już 4 listopada spotka się z księżmi dziekanami i wicedziekanami, aby rozmawiać na temat form duszpasterstwa w czasie najbliższego Adwentu i Bożego Narodzenia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE