Co po zamknięciu kopalni? Niemcy przyjechali doradzić

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Bełchatów odwiedza właśnie niemiecka delegacja, której uczestnicy chcą podzielić m.in. doświadczeniem związanym z rekultywacją terenów pokopalnianych. Co radzą delegaci? Co czeka Bełchatów, gdy zabraknie węgla?

Delegaci, którzy przybyli do Bełchatowa, to przedstawiciele ośmiu niemieckich miast. Pośród wizytujących są burmistrzowie oraz pracownicy administracji, należący do związku gmin „Städtebund Dübener Heide„ czyli organizacji, wspierającej rozwój regionów, w których mieściły się kiedyś kopalnie węgla brunatnego. Reprezentanci pochodzą m.in. z Kemberg, Dommitzsch czy Bad Düben, czyli miast, które stanęły przed wyzwaniami, podobnymi do tych, czekających Bełchatów w niedalekiej przyszłości. Delegaci jako najważniejsze problemy, wymieniają zmiany demograficzne oraz rosnące bezrobocie.

- Podczas wizyty delegaci dzielą się doświadczeniem związanym właśnie z rekultywacją pokopalnianych terenów. Pokazali także, w jaki sposób można te tereny przekształcić i wykorzystać. Zwrócili również uwagę, jak ważna jest współpraca między miastami – wspólne działanie daje bowiem większe możliwość wykorzystania zasobów regionalnych czy w pozyskaniu środków europejskich – informują miejscy urzędnicy.

Niemcy odwiedzili m.in. kopalnię i muzeum, poznali historię miasta i okolic, wymienili też poglądy na temat regionu bełchatowskiego z prezydent Bełchatowa Mariolą Czechowską oraz pracownikami magistratu.

- Delegaci opowiadali m.in. o Ferropolis - miejscu, gdzie kiedyś była kopalnia, dziś po niej zostały tam wyłącznie maszyny, które wkomponowano w krajobraz miasta. W takiej właśnie przestrzeni organizowane są różnego rodzaju atrakcje, m.in. festiwal muzyki rockowej, co przyciąga każdego roku tłumy turystów - informuje Urząd Miasta.


Faktem jest, że zamknięcie bełchatowskiej kopalni spowoduje wiele problemów związanych m.in. z zatrudnieniem czy lokalną gospodarką. Rozwiązaniem może być odkrywka Złoczew, która jednak wciąż napotyka problemy z koncesją. Niektórzy szans Bełchatowa upatrują w nadal mocno teoretycznym projekcie elektrowni jądrowej. Plany te jednak w większości uzależnione są od władz centralnych. Przed samorządami pozostają nie mniej ważne zadania odnalezienia się przyszłości regionu, którego realia z pewnością się diametralnie zmienią.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE