reklama

Co dzieje się za ogrodzeniem Placu Wolności? Film z lotu ptaka pokazuje wszystko [VIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Co dzieje się za ogrodzeniem Placu Wolności?  Film z lotu ptaka pokazuje wszystko [VIDEO] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaPrzebudowa Placu Wolności trwa w najlepsze. Przechodząc obok niewiele widać, bo płot okalający miejsce inwestycji został zakryty banerami z wizualizacjami przyszłego parku. Udało się jednak podejrzeć co dzieje się na Placu Wolności! Wszystko dzięki bełchatowianinowi Michałowi Kowalskiemu, który z lotu ptaka sfilmował jak przebiega prowadzona rewitalizacja.

- Pierwszym etapem prowadzonych prac była wycinka. Przeprowadzona wcześniej inwentaryzacja wykazała, że konieczne było usunięcie 73 martwych, umierających lub zagrażających bezpieczeństwu drzew oraz 33 krzewów. Ponadto wykarczowane zostały także odrosty korzeniowe. Pozostałe na placu drzewa poddawane są zabiegom pielęgnacyjno-sanitarnym (prześwietlającym, sanitarnym, korygującym), tak by drzewostan utrzymany był we właściwym stanie zdrowotnym - informują urzędnicy magistratu na oficjalnej stronie miasta

Zgodnie z założonym projektem na placu Wolności w ramach rewitalizacji ma zostać posadzonych ponad sześćset drzew liściastych, wśród nich takie gatunki jak grab i buk pospolity, czy czerwony kasztanowiec. Na tym nie koniec, bo zieleń w parku ma zostać uzupełniona przez nasadzenie prawie tysiąca pięciuset krzewów liściastych (m.in. berberysy, trzmielina, tawuła japońska). Pojawią się także trawy ozdobne, rośliny bylinowe, których w tej chwili w parku nie ma, a są bardzo potrzebne. Wiosną zaś kwitnąć będą tulipany.

Poza rewitalizacją zieleni, plac ma mieć także nadane nowe funkcje czemu ma posłużyć wydzielenie trzech tematycznych stref. Sercem patriotycznej, położonej od strony pl. Narutowicza, będzie postument z postacią marszałka Józefa Piłsudskiego. Jego odsłonięcie upamiętni setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To także nawiązanie do historii Bełchatowa. Przed wojną plac nosił nazwę Nowy Rynek, a od 1935 roku Józefa Piłsudskiego.

Centralna część placu, do której poprowadzi aleja wysadzona czerwonymi kasztanowcami ma pełnić rolę kulturalną i ma być miejscem spotkań przy okazji rozmaitych imprez. To w tej części stanie pergola z płóciennym zadaszeniem i miejsce na scenę plenerową oraz kawiarniane ogródki. W sąsiedztwie - fontanna otoczona kamiennymi ławami. Ostatnia część parku jest dedykowana najmłodszym bełchatowianom, w okolicy szkoły muzycznej powstanie bowiem niezwykły plac zabaw - tego charakteru nadadzą mu urządzenia akustyczne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE