Reklama

Reklama

Co dalej ze Złoczewem?

Opublikowano: czw, 5 paź 2017 15:08
Autor:

Co dalej ze Złoczewem? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Powracamy do sprawy odkrywki Złoczew. Tak jak informowaliśmy w minionym tygodniu TUTAJ łódzka Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska po raz trzeci przesunęła termin wydania decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. Pytamy dlaczego i czy ta "niekończąca się historia" jednak będzie miała swój happy end?

Reklama

RDOŚ pytany o powód wyznaczenia nowego terminu, w przesłanym do redakcji piśmie tłumaczy to koniecznością zrealizowania kolejnych procedur, które są wymagane przepisami.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, kolejnym etapem procedury oceny oddziaływania inwestycji na środowisko będzie zaopiniowanie uzupełnionej dokumentacji przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi - wyjaśnia Kazimierz Perek z RDOŚ w Łodzi.

Pewnym jest, że dokumentacja złożona przez inwestora, czyli spółkę PGE GiEK S.A jest kompletna - do tej pory, to właśnie braki formalne w raporcie były powodem odmowy wydania decyzji.

- Do dostarczonego przez spółkę PGE GiEK „Raportu Oceny Oddziaływania Środowiskowego” Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska nie wniósł żadnych uwag oraz nie zażądał dalszych uzupełnień z naszej strony. Sprawa została przekazana do dalszego procedowania - mówi Michał Barasiński, dyrektor departamentu zarządzania wydobyciem PGE GiEK S..A

Regionalna Dyrekcja również zaznacza, że złożony przez PGE GiEK S.A 7 lipca raport jest kompletny i nie budzi zastrzeżeń. Teraz jednak, zgodnie z procedurą poza opinią inspekcji sanitarnej, RDOŚ musi także przeprowadzić konsultacje społeczne.

- Oznacza to, że społeczeństwo będzie miało możliwość zapoznania się z zebranym materiałem dowodowym, w tym zwłaszcza z raportem oddziaływania na środowisko. Możliwe będzie także składanie uwag i wniosków dotyczących przedmiotowej sprawy administracyjnej - informuje Kazimierz Perek, dyrektor RDOŚ

  Trudno jednoznacznie wskazać jaki będzie efekt konsultacji, ale nie od dziś wiadomo, że złoczewska odkrywka jest jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w regionie, ze sporym społecznym poparciem. Jak już w lipcu podkreślała Jadwiga Sobańska, burmistrz Złoczewa:

  Bardzo nam zależy na tej inwestycji. Dla Złoczewa jest to „być albo nie być".

  Konsultacje społecznie odbędą się w terminie od 31 października do 20 listopada tego roku.

  Z kolei do 30 marca 2018 roku RDOŚ dał sobie czas na wydanie decyzji środowiskowej czy to realna data czy ostrożny szacunek?

  - Ostateczny termin wydania decyzji uzależniony jest m.in. od terminu wydania opinii przez organ inspekcji sanitarnej oraz ilości uwag i wniosków złożonych przez społeczeństwo podczas udziału społecznego. Należy zaznaczyć, że w związku z zakresem przestrzennym przedsięwzięcia informowanie lokalnej społeczności o wymaganych prawem kolejnych etapach postępowania, odbywa się poprzez przekazywanie urzędom gmin obwieszczeń i wywieszanie ich na tablicach ogłoszeń jednostek samorządowych, co znacznie wydłuża postępowanie - informuje Perek

  Spółka PGE GiEK S.A zrobiła wszystko co zrobić mogła, teraz pozostaje czekać na zakończenie się procedur - konsultacji społecznych i opinii Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi.

  - Liczymy, że nie wpłynie to na termin uzyskania koncesji na wydobywanie węgla brunatnego ze złoża Złoczew - podkreśla Michał Barasiński z PGE GiEK S.A

  W spokojnym tonie o losach złoczewskiej inwestycji wypowiada się także Dariusz Kubiak, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds Złoczewa, liczy, że założony przez RDOŚ termin 30 marca 2018 roku, to ostateczność.

  - Wszyscy jesteśmy już zniecierpliwieni, kolejnymi przesunięciami terminu uzyskania decyzji środowiskowej. Wydaje się jednak, że początek przyszłego roku to czas, kiedy taka decyzja zostanie ostatecznie wydana. Mimo wszystkich deklaracji, uważam jednak, że należy wykazać się dużą czujnością i determinacją, w działaniu, aby móc się później cieszyć z pozytywnych rezultatów – mówi Dariusz Kubiak

   Poseł podkreśla też, że wokół Złoczewa nastroje na szczeblu ministerialnym są niezmienne.

   - W poprzednim tygodniu miałem okazję rozmawiać z min. Tchórzewskim, i wiceministrem Tobiszowskim, którzy potwierdzają, że odkrywka Złoczew to inwestycja, która będzie realizowana i, że czynią wszystko, aby tak się stało – kończy Kubiak.

   UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
   wróć na stronę główną

   Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

   e-mail
   hasło

   Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

   Komentarze (2)

   Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

   • 4 lata temu | ocena +6 / -6

    Un

    Dariuszu, Dariuszu co z Tobą będzie jak ludzie się dowiedzą, że ten zły RDOŚ to administracja rządowa? Co zrobisz gdy przegrasz ten temat?

   • 4 lata temu | ocena +5 / -5

    Gurnig

    Jak to co? JAJCO! nie ma i nie będzie