Reklama

Chcesz głosować? Sprawdź, czy jesteś na liście

Opublikowano:
Autor:

Chcesz głosować?  Sprawdź, czy jesteś na liście - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Państwowa Komisja Wyborcza rozpoczęła kampanię, której celem jest przedstawienie informacji na temat zasad udziału w wyborach samorządowych. Dzięki akcji „Wyborco! Sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców!” każda pełnoletnia osoba może sprawdzić, czy przysługuje jej czynne prawo wyborcze.

– Przeprowadzałeś się lub wyjeżdżałeś z Polski? Wyjechałeś ze swojej miejscowości na studia lub do pracy? Zmieniałeś adres zamieszkania albo zameldowania? Upewnij się, że jesteś wpisany do rejestru wyborców tam, gdzie teraz mieszkasz. Jeśli Twojego nazwiska nie ma w rejestrze wyborców, nie będziesz mógł głosować w nadchodzących wyborach samorządowych – informuje Anna Godzwon, rzecznik prasowy Państwowej Komisji Wyborczej.

Rejestr wyborców jest spisem wszystkich zameldowanych w danej gminie osób mających prawo do głosowania. Jeśli ktoś nie znajdzie się w rejestrze, nie może wziąć udziału w wyborach.

– Ponieważ do wyborów samorządowych jest jeszcze czas, zachęcamy wyborców, by właśnie teraz, a nie w ostatniej chwili, sprawdzili, czy ich nazwisko jest w rejestrze wyborców – mówi Anna Godzwon. – To szczególnie ważne dla osób, które przeprowadzały się, wyjeżdżały do pracy czy szkoły w innej miejscowości.

Wybory samorządowe odbędą się jesienią prawdopodobnie 4 lub 18 listopada. Będziemy wybierać w nich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz rady gmin i powiatów, a także sejmiki wojewódzkie. Zgodnie z nowelizacją kadencja samorządu na zostać wydłużona z obecnych czterech do pięciu lat. W gminach do 20 tysięcy mieszkańców obowiązywać będą jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y). Do tej pory ordynacja większościowa dotyczyła wszystkich gmin z wyjątkiem miast na prawach powiatu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE