Reklama

Reklama

Cezary Baryka i szklane domy na zakończenie Letnich Koncertów ze Stypendystami

Opublikowano: czw, 23 sie 2018 09:47
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Przy ognisku i gitarze bełchatowianie czytać będą fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Będzie też można pośpiewać znane polskie piosenki i odbić okolicznościową pieczęć. Bełchatowska odsłona ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania już 31 sierpnia w Parku Olszewskich, początek o godz. 19.

Reklama

Przed mieszkańcami ostatnie spotkanie w ramach Letnich Koncertów ze Stypendystami. Tym razem będzie jednak nieco inne, bo przy ognisku, akompaniamencie gitary i z książką w dłoni. Tak właśnie będzie wyglądać bełchatowska odsłona Narodowego Czytania, które od sześciu lat odbywa się w wielu polskich miastach. Każdy, kto 31 sierpnia przyjdzie do parku przy Muzeum Regionalnym, będzie mógł przeczytać fragment „Przedwiośnia”. To właśnie wydaną w 1924 roku powieść Stefana Żeromskiego prezydent RP Andrzej Duda zaproponował jako wspólną lekturę. Jej wybór nie był przypadkowy – ma nawiązywać do obchodzonej właśnie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Główny bohater Cezary Baryka wyrusza do niepodległej Polski w poszukiwaniu szklanych domów. ,,Przedwiośnie” jest opowieścią o narodzinach wolności i wybieraniu drogi życiowej w momencie społecznych i politycznych przemian.

Na czytanie warto zabrać ze sobą swój egzemplarz „Przedwiośnia”, bo i tym razem będzie przygotowana okolicznościowa pieczęć. Na pamiątkę będzie ją można odbić właśnie w książce. Po lekturze organizatorzy – prezydent Mariola Czechowska oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna - zapraszają do wspólnego śpiewania. W repertuarze nie zabraknie znanych i lubianych piosenek polskich wokalistów, które zagra zaproszony gitarzysta.

Narodowe Czytanie zakończy tegoroczny cykl Letnich Koncertów ze Stypendystami. Podczas spotkań swoje artystyczne umiejętności zaprezentowało w sumie kilkunastu stypendystów. Najpierw swoją pasją zarażali tancerze: Kinga Borowska, która pokazała taniec współczesny, mistrzowie Polski Maria Wójcik i Arkadiusz Kuśmierek zademonstrowali taniec towarzyski na wózkach, a Mateusz Walas wspólnie z Sandrą Tomczak taniec towarzyski. Publiczność mogła też podziwiać popisy młodzieżowego zespołu ludowego Ikstiliuks z litewskiego miasta partnerskiego Taurogi oraz bełchatowskiej grupy folklorystycznej Rajka.

Drugie spotkanie, czyli Letnia Biesiada pod Lipą, upłynęło pod znakiem muzyki. Na scenie wystąpili: Miejska Orkiestra Dęta Bełchatów-Grocholice, chór Moderato, zespół Cover oraz bełchatowscy wokaliści: Anna Serafińska, Paweł Bauer, Weronika Kępa, Aleksandra Mielczarek i Izabela Kluf. Wiele muzycznych hitów stypendyści zaśpiewali także na kolejnym koncercie. Tym razem usłyszeliśmy je w aranżacji Adrianny Urbańskiej, Aleksandry Rabędy, Aleksandry Szurgot i ponownie Weroniki Kępy. Kolejnych muzycznych wrażeń dostarczył występ Tomasza Orłowskiego. Jego saksofonowym wariacjom towarzyszył Marceli Bąkiewicz grający na akordeonie. Po koncertach można było obejrzeć wystawę plastycznie uzdolnionego rodzeństwa. Blanka Gorgoń pokazała swoje fotografie, zaś Olgierd Gorgoń grafiki.

Letnim Koncertom ze Stypendystami towarzyszyło też wiele innych atrakcji. Mowa m.in. o treningu nordic walking z wicemistrzem świata Ryszardem Cyranem, smakowitych niespodziankach w postaci jabłecznika, daniu przygotowanym na największej w kraju megapatelni, czy stoiskach promujących tegoroczną edycję Festiwalu Sztuki Jabłka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.