Widać, że ceny w sklepach już nie zmieniają się tak gwałtownie, jak było to w poprzednich miesiącach. Znacznie wolniej rosną ceny podstawowych towarów, a w niektórych przypadkach zauważalny jest spadek w porównaniu z cenami, jakie trzeba było zapłacić w grudniu 2022 roku. Jak to wyglądało gdy spojrzeć na poszczególne produkty?
W ostatnim miesiącu jednak inflacja wyniosła 6,2 proc. Ale wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2023 r. w stosunku do roku poprzedniego wyniósł 11,4 proc. O tyle podrożało w sklepach rok do roku. A dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2023 r. w stosunku do 2022 r. nastąpił wzrost cen o 11,9 proc. W grudniu 2023 roku robiliśmy zakupy przedświąteczne. Żywność, jak wylicza Główny Urząd Statystyczny, zdrożała o 5 proc.
Są jednak towary, których ceny w sklepie albo nie drożeją, albo zaczęły nieznacznie spadać w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wyraźnie tańsza niż w grudniu 2022 roku jest mąka, cukier i mięso drobiowe.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2023 r. w porównaniu z listopadem 2022 roku wzrosły o 6,2 proc. Ceny towarów liczone w stosunku do listopada 2023 roku wzrosły o 0,2 proc. W listopadzie i grudniu utrzymywały się na stałym poziomie ceny paliw, co przytłumiło inflację.
Nie napędzały cen koszty transportu. Paliwa staniały średnio o 6 proc. w porównaniu z grudniem 2022 roku. Benzyna w grudniu była już tylko o 2 proc. tańsza niż przed rokiem. Olej napędowy rok do roku potaniał o 14,1 proc. Zdrożał gaz do samochodów o 1,4 proc.
W grudniu klienci mogli cieszyć się niższymi niż przed rokiem cenami oleju i masła. Olej roślinny, a więc i margaryny są tańsze o ponad 12 proc. Masło kosztuje mniej o 12 proc. niż przed rokiem. Przestała wreszcie drożeć mąka. W grudniu jej cena spadła o 4,2 proc.
Spadły także ceny mięsa drobiowego. Za kurczaki trzeba było zapłacić w listopadzie o 7 proc. mniej niż w grudniu 2022 roku.
Nie drożeje już także cukier. Jego cena w porównaniu do 2022 roku spadła o 10 proc. Ale licząc od stycznia, to ten towar podrożał o ponad 30 proc.
Kolejny z koszyka podstawowych produktów czyli mleko, zaczyna mieć przystępną cenę. Rok do roku spadła o 2,6 proc. To niewiele, ale można cieszyć się z opanowania wzrostu. Przestały też rosnąć ceny nabiału, czyli serów i jogurtów. Ceny w porównaniu do poprzedniego roku niemal się nie zmieniły. Przestały też drożeć jaja. Przed świętami były tylko o 1,8 proc. droższe niż rok temu.
W kolejnym miesiącu drożeją warzywa i owoce. Na półkach sklepowych klienci widzą ciągle bardzo drogie ziemniaki, cebulę czy marchew. Warzywa rok do roku podrożały prawie o 12 proc. Można się spodziewać, że będzie jeszcze drożej. Tradycyjnie warzywa zaczynają drożeć wiosną, gdy pojawiają się tak zwane nowalijki. Owoce rok do roku mają ceny wyższe o 4,8 proc.
W grudniu znacznie podrożała herbata i kawa. Ten wskaźnik to aż 15,7 proc. dla herbaty i 9,3 proc. dla kawy. Także napoje alkoholowe mają ceny wyższe o ponad 9,8 proc. niż przed rokiem. Tu też można się spodziewać podwyżek, choćby ze względu na zmiany w stawkach podatku akcyzowego.
Porównanie cen z grudnia 2023 rok do grudnia 2022 roku
- Żywność wzrost o 5,5 proc.
- Mąka spadek o 4,2 proc.
- Makarony i produkty makaronowe wzrost o 6,2 proc.
- Mięso wieprzowe wzrost o 6,8 proc.
- Mięso drobiowe spadek o 7,1 proc.
- Ryby i owoce morza wzrost o 3,5 proc.
- Mleko spadek o 2,6 proc.
- Jaja wzrost o 1,8 proc.
- Olej roślinny spadek o 12,4 proc.
- Masło spadek o 12,8 proc.
- Warzywa wzrost o 11,9 proc.
- Owoce wzrost o 4,8 proc.
- Cukier spadek o 10,3 proc.
- Napoje alkoholowe wzrost o 9,8 proc.
- Energia elektryczna wzrost o 19,5 proc.
- Gaz wzrost o 15,6 proc.
- Energia cieplna wzrost o 19,7 proc.
- Opał spadek o 19,7 proc.
- Olej napędowy spadek o 14,1 proc.
- Benzyna spadek o 2 proc.
Komentarze (0)