reklama
reklama

Ceny spadają? Nie w sklepach spożywczych. Warzywa już drogie, we wrześniu jeszcze zdrożały

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ceny spadają? Nie w sklepach spożywczych. Warzywa już drogie, we wrześniu jeszcze zdrożały - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaCeny w sklepach ciągle są bardzo wysokie, choć inflacja raczej wyhamowała. Za żywność nadal płacimy słono, ale rok do roku wzrosty nie są już tak spektakularne, jak kilka miesięcy temu. Pomogły nieco spadki cen paliw, ale także to, że wywindowane ceny trudno byłoby podnosić jeszcze bardziej. Warzywa już drogie, we wrześniu zdrożały znów. Jak to wygląda w szczegółach?
reklama

Wysokie ceny raczej szybko nie spadną. Wprawdzie inflacja nieco wyhamowała, ale jedynie dzięki zaniżonym cenom paliw. Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że żywność zdrożała rok do roku o ponad 10 proc. Nie poprawił sytuacji okres zbiorów owoców i warzyw. Ceny powinny spadać, a jednak utrzymały się na wysokim poziomie.

Według danych jakie zbiera Główny Urząd Statystyczny, inflacja rok do roku wyniosła we wrześniu 8,2 proc. Ciągle jest jednak bardzo wysoka, jeśli spojrzeć na ceny żywności. W tej kategorii ceny we wrześniu wzrosły średnio o 10,4 proc. Są jednak towary, za które płacimy teraz nieco mniej niż rok temu o tej samej porze. Spadły na przykład ceny oleju czy masła, które jednak biły rekordy wzrostów.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2023 r. w porównaniu z wrześniem 2022 roku wzrosły o 8,2 proc. Ceny liczone w stosunku do sierpnia 2023 roku spadły o 0,4 proc. To optymistyczne dane, ale trzeba pamiętać, że przez ostatni rok osiągnęły bardzo wysoki pułap. Różnicę zrobiły także w ostatnich tygodniach utrzymywane przez koncern PKN Orlen niskie ceny paliw.

Paliwa we wrześniu staniały średnio o 7 proc. w porównaniu z rokiem 2022. Największa obniżka dotyczyła oleju napędowego, który rok do roku potaniał aż o 16,2 proc.! Ceny benzyny spadły tylko o 1 proc.

We wrześniu uspokoiły się nieco ceny towarów, które w poprzednich miesiącach biły rekordy drożyzny. Olej roślinny i masło zaczęły wreszcie wyraźnie tanieć. Olej jest teraz tańszy o 6,9 proc. w porównaniu do ubiegłego roku, a masło aż o 13,6 proc. Kolejny rekordzista z ubiegłego roku czyli cukier także już tak nie drożeje. Teraz rok do roku zdrożał o jeden procent. A od stycznia ten towar podrożał już o 48 proc., jest więc o połowę droższy niż zimą.

W grupie artykułów spożywczych najszybciej rosły ceny jaj oraz warzyw. Jaja zdrożały o kilkanaście procent. A od początku tego roku ceny jajek poszły w górę aż prawie o jedną trzecią. Warzywa z kolei, choć to przecież sezon nowych zbiorów rok do roku zdrożały o 15,6 proc. To oznacza, że drożeją coraz bardziej. Przez dziewięć miesięcy ich ceny poszły w górę o jedną piątą.

We wrześniu zaczęły bardziej drożeć napoje oraz soki. Kawa podrożała o 11 proc. a herbata aż o 17 proc. Soki owocowe także są droższe niż rok temu średni o 15 proc.  

Za to mniej płaciliśmy we wrześniu za mąkę. Jej cena spadła wprawdzie tylko o 1,5 proc., ale po miesiącach zwyżek to pozytywna tendencja. Spadły także ceny mięsa drobiowego. Za kurczaki trzeba było zapłacić o 7 proc. mniej niż przed rokiem.

Porównanie cen z września 2023 rok do września 2022 roku
Żywność wzrost o 10,4 proc.
Mąka spadek o 1,5 proc.
Makarony i produkty makaronowe wzrost o 11,2 proc.
Mięso wieprzowe wzrost o 9,6 proc.
Mięso drobiowe spadek o 7 proc.
Ryby i owoce morza wzrost o 11,7 proc.
Mleko wzrost o 7,7 proc.
Jaja wzrost o 17,4 proc.
Olej roślinny spadek o 7,9 proc.
Masło spadek o 13,6 proc.
Warzywa wzrost o 15,6 proc.
Owoce wzrost o 6,8 proc.
Cukier wzrost o 1 proc.
Napoje alkoholowe wzrost o 11,5 proc.
Energia elektryczna wzrost o 19,5 proc.
Gaz wzrost o 14,8 proc.
Energia cieplna wzrost o 30,7 proc.
Opał spadek o 23,6 proc.
Olej napędowy spadek o 16,2 proc.
Benzyna spadek o 1 proc.

reklama

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu trybunalski.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama