Reklama

Burza piaskowa nad Bełchatowem. Kiedy dotrze do nas saharyjski pył?

Opublikowano:
Autor:

Burza piaskowa nad Bełchatowem. Kiedy dotrze do nas saharyjski pył? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Silny wiatr niesie ze sobą pył, będący efektem największej burzy piaskowej ostatnich lat nad Saharą. Według meteorologów dotrze on w tym tygodniu również nad nasz region. Czego możemy się spodziewać?

Silny wiatr był już dziś sprawcą piaskowych zamieci w niektórych regionach Polski. Według prognoz, w rejonie Bełchatowa pomarańczowy pył może pojawić się w środę.

Czego możemy się spodziewać? Przede wszystkim charakterystycznego brudnego osadu na karoseriach samochodów i parapetach. Zjawisko może skutkować mocnym ograniczeniem widoczności na drogach, przypominając swym wyglądem mgłę. Problemy nie ominą alergików - mogą u nich wystąpić kaszel i łzawienie.

– Zawartość pyłu w powietrzu będzie kilkanaście razy mniejsza niż nad Saharą. Wystarczy to jednak, aby ziarenka piasku stały się tzw. jądrami kondensacji, na których osadzają się i łączą ze sobą krople wody. Gdy są na tyle duże, aby ostać się pionowym ruchom powietrza, tzw. prądom wstępującym, wówczas zaczynają opadać na ziemię w postaci tzw. brudnego deszczu - informuje portal twojapogoda.pl

„Brudne deszcze” mogą padać także w czwartek, 25 kwietnia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE