Wielkim sukcesem może pochwalić się absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Bełchatowie. Mateusz Kozakowski z egzaminem dojrzałości poradził sobie śpiewająco i osiągnął wynik lepszy niż większość zdających w tym roku abiturientów, a było ich dokładnie 245 966. Tym samym zdobył tytuł laureata XI edycji projektu „Matura na 100 procent” Fundacji „Zawsze Warto”.
Uczeń z Bełchatowa wśród najlepszych
Mateusz znalazł się na liście 24 uczniów z całej Polski, którzy uzyskali najlepszy wynik z egzaminu maturalnego, a pod koniec września na uroczystej gali zorganizowanej w Toruniu odebrał dyplom i nagrodę. Podczas wydarzenia prezentowane były również krótkie wizytówki wyróżnionych. Dzięki czemu mogliśmy dowiedzieć się o największych osiągnięciach Mateusza, a także jego pasjach.
- Interesuję się fizyką teoretyczną, w szczególności próbami połączenia ogólnej teorii względności z mechaniką kwantową. Moim celem życiowym jest jak najlepsze zrozumienie otaczającej mnie rzeczywistości i dołożenie, choć niewielkiej cegiełki do gmachu wiedzy ludzkiej. Poza zainteresowaniami naukowymi pasjonuję się muzyką klasyczną (w szczególności twórczością Mozarta), gram na pianinie oraz uczę się grać na gitarze – czytamy w notce o Mateuszu.
Warto dodać, że wśród laureatów był również Kacper Guziak, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Radomsku, a w gronie finalistów znalazły się jeszcze dwie osoby z województwa łódzkiego. Były to Alicja Wołosz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pabianicach oraz Patrycja Duchnowska z III Liceum Ogólnokształcącego im. J.Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim.
Na czym polega „Matura na 100 procent”
Jak wyjaśniają twórcy portretu „Matura na 100 procent” ma na celu uhonorowania i nagrodzenia tych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, którzy najlepiej w kraju zdali egzaminy maturalne. Pomysł zrodził się w 2014 roku i dotyczył maturzystów Województwa Małopolskiego. Szybko jednak swoim zasięgiem objął cały kraj. Ma to być dodatkową motywacją do nauki dla młodzieży umiejącej sprostać ponadprzeciętnym wyzwaniom edukacyjnym.
- Pomysł wyłonienia i nagrodzenia najlepszych maturzystów narodził się wówczas, gdy okazało się, że w dniu ogłoszenia wyników egzaminów maturalnych cała uwaga mediów, a co za tym idzie – opinii publicznej, koncentruje się na uczniach, którym się nie powiodło na maturze. Prawie nikt nie zwraca uwagi na tych, którzy zdali egzaminy maturalne na poziomie 90 czy 100 procent – wyjaśniają organizatorzy projektu.
Uczniowie, którzy uzyskają najlepsze wyniki matury, mogą liczyć na nagrody w postaci całorocznego stypendium, które przyznaje kapituła składająca się z dyrektora CKE, Wojewódzkiego Kuratora Oświaty, dyrektora OKE, oraz przedstawicieli organizatora.
Komentarze (0)