Od ponad 60. lat mieszkańcy naszego miasta mogą korzystać z usług Biblioteki Pedagogicznej w Bełchatowie. Placówka początkowo funkcjonowała w budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego, w 2002 roku została jednak przeniesiona do specjalnie zaadaptowanego lokalu przy ulicy Czaplinieckiej 96 i tam działa do dziś. Skryta w cieniu drzew, otoczona szkołami, szpitalem i obiektami Powiatowego Centrum Sportu nieustannie poszerza swoją ofertę i z otwartymi drzwiami czeka na nowych i stałych czytelników.
Zamiast internetu zapytaj bibliotekarza
Jak przystało na bibliotekę pedagogiczną, księgozbiór zawiera bogatą kolekcję opracowań naukowych mających służyć nauczycielom czy też studentom. Książki poukładane od najnowszych do najstarszych przechowywane są na regałach w specjalnym magazynie, do którego wstęp mają tylko pracownicy.Ma to jednak znaczącą zaletę. Czytelnikom poszukującym informacji na konkretny temat, pośród tysięcy woluminów stojących na półkach, często trudno jest odnaleźć to, czego potrzebują. W Bibliotece Pedagogicznej w Bełchatowie z pomocą przychodzą pracownicy placówki, którzy nie tylko znają magazyn na pamięć, ale rozpisują również wiele książek na rozdziały. Dzięki temu niczym wyszukiwarka internetowa są w stanie nie tylko wskazać konkretną pozycję, ale też podpowiedzieć, który jej fragment może być przydatny. W szczególności może to pomóc studentom, którzy często po samym tytule opracowania mogą nie wiedzieć, że zawiera ono potrzebne im informacje.
Bełchatowska biblioteka otwiera swoje zbiory
Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy czytelnik zamiast w poszukiwaniu opracowań naukowych przychodzi do biblioteki po „książkę do poczytania”. Wielu pasjonatów literatury lubi na własną rękę poszperać na półkach, ponieważ już samo obcowanie z książkami i poszukiwanie ciekawej lektury jest dla nich relaksującym i interesującym zajęciem. Właśnie z myślą o nich pracownicy bełchatowskiej biblioteki wprowadzili pewne zmiany.Już od wejścia czytelników wita widok półek zastawionych literaturą obyczajową, sensacją, czy też książkami dla młodzieży. Pracownicy biblioteki zadbali o to, aby najnowsza beletrystyka i najciekawsze pozycje poradnikowe i z literatury faktu były dostępne bezpośrednio dla czytelników na wyeksponowanych regałach.
Widząc czytelników, ochoczo przeszukujących regały, już teraz można stwierdzić, że było to świetny pomysł, a już niedługo regały zapełnią się kolejnymi nowymi pozycjami. Znajdą się tam też tytuły, które zaproponują sami czytelnicy. Co więcej, kolejki osób czekających na konkretną ksiązkę są znacznie krótsze niż w innych bibliotekach. Często zdarza się tak, że popularne powieści dosłownie leżą i czekają, aż ktoś je wypożyczy.
Warto również wspomnieć, że w bełchatowskiej bibliotece pedagogicznej można wypożyczać nie tylko książki. Placówka ma również na stanie pokaźną listę audiobooków, która cały czas się powiększa. Przygotowano też ciekawą alternatywę dla fanów czytania na ekranie. W bibliotece można wypożyczyć czytniki ebooków. Wówczas dostajemy urządzenie, z którego bez problemu możemy korzystać w domu, wystarczy tylko, że co jakiś czas odwiedzimy bibliotekę, gdzie na urządzenie zostaną wgrane nowe pozycje.
Książki i ruch to świetne połączenie
Biblioteka dba nie tylko o umysły swoich czytelników. Mają oni również okazję poprawić swoje zdrowie fizyczne. Dzieje się to za sprawą projektu finansowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na 2024 rok „Łódzkie na Plus” zatytułowanego NIECH WASZ MÓZG ZAŻYWA RUCHU!W placówce cyklicznie odbywają się całkowicie bezpłatne zajęcia sportowe „OPEN YOuGA MIND” oraz „Rusza mnie zumba” prowadzone przez państwa Wojciecha i Katarzynę Perczaków. Praktyki jogi odwiedzający bibliotekę mieli okazję spróbować już kilka razy. Zajęcia rozpoczęły się w czerwcu. Na początku lipca ruszyły natomiast treningi zumby.
Połączenie sportu i czytelnictwa może początkowo wydawać się dość nietypowe, okazuje się jednak, że te dwie dziedziny idealnie się uzupełniają. Uczestnicy zajęć ochoczo przychodzą do biblioteki wcześniej, a czas przed ćwiczeniami spędzają na poszukiwaniu nowej lektury oraz dyskusjach na temat ostatnio przeczytanych książek i nowości pojawiających się na rynku wydawniczym.
Dzięki budżetowi obywatelskiemu czytelnicy wiele z premierowych pozycji będą mogli wypożyczyć właśnie ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Bełchatowie. Pozyskane fundusze placówka przeznacza bowiem w dużym stopniu właśnie na zakup książek. Szacuje się, że w ramach tegorocznego projektu do placówki trafi ok. 700 nowych pozycji. Kolejne książki biblioteka kupuje również w ramach własnego budżetu. Czytelnicy z pewnością będą mieli zatem w czym wybierać.
Kto i jak może skorzystać z usług Biblioteki Pedagogicznej w Bełchatowie?
Ze zbiorów placówki mogą korzystać zarówno nauczyciele, studenci, jak i zwykli mieszkańcy. Warunkiem jest założenie karty bibliotecznej, która wydawana jest osobom powyżej 16 roku życia. Ograniczenie wiekowe nie oznacza jednak, że w zbiorach brakuje pozycji skierowanych do najmłodszych czytelników. Czekają na nich bowiem dwa duże regały wypchane ciekawymi książkami. Pozycje dla maluchów wypożyczyć mogą np. ich rodzice.Bibliotekę można odwiedzać od poniedziałku do środy do godziny 10:00 do 17:00 oraz w czwartek i piątek od 8:00 do 15:00. Co ważne, nawet nie posiadając samochodu, można bez problemu dotrzeć do placówki wieloma liniami Miejskiego Zakładu Komunikacji, jadącymi w kierunku szpitala.
Odwiedź nasz FB i bądź na bieżąco: TUTAJ
Komentarze (0)