Reklama

Bełchatowskie parafie przygotowują Wielkanoc online. Przed nami historyczne święta przez internet

Opublikowano:
Autor:

Bełchatowskie parafie przygotowują Wielkanoc online. Przed nami historyczne święta przez internet - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Tegoroczne Święta Wielkanocne będą zdecydowanie inne, niż w latach poprzednich. Wszystko przez panującą pandemię koronawirusa. W tym roku nie odbędzie się święcenie pokarmów w kościołach, a msze będą transmitowane w internecie przez cały okres Tridum Paschalnego. Niektóre bełchatowskie parafie już zapowiedziały takie rozwiązania.

Panujące obecnie rygorystyczne zasady dotyczące przemieszczania się, wpływają również na wiernych. W świątyniach może znajdować się maksymalnie 5 osób, co uniemożliwia przeprowadzenie tradycyjnych Świąt Wielkiej Nocy. Księża znaleźli jednak rozwiązanie, transmisję z mszy świętych znajdziemy w internecie, a pokarm pobłogosławi głowa rodziny.

Transmisje online z nabożeństw podczas Triduum Paschalnego zapowiedział biskup archidiecezji łódzkiej, ks. Grzegorz Ryś.

- Serdecznie zapraszam do uczestnictwa we wspólnej modlitwie podczas tegorocznego Triduum Paschalnego za pośrednictwem naszych mediów. Liturgie będą transmitowane na naszym kanale YouTube Archidiecezja Łódzka, w telewizji regionalnej TVP3 Łódź oraz przez telewizję TOYA - informuje archidiecezja.

Na podobny pomysł wpadły również bełchatowskie parafie. Do transmisji internetowych ze świątecznych mszy przygotowują się m.in księża Sercanie z kościoła na osiedlu Dolnośląskim, parafia Miłosierdzia Bożego na Binkowie, a także parafia pw. Narodzenia NMP przy ulicy Kościuszki. Z aktualnych zapowiedzi wynika, że będą one odbywały od czwartku do soboty podczas obchodów Triduum Paschalnego, a także w Niedzielę Wielkanocną.

-Dzięki zaangażowaniu dwóch naszych parafian, przy jednoczesnej aprobacie księdza Proboszcza - trwają intensywne prace nad przeprowadzeniem relacji "live" z obchodów Triduum Paschalnego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, każdy internauta będzie miał możliwość obejrzeć "na żywo" - informuje parafia Miłosierdzia Bożego.

- W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Wielką Sobotę rano o godz. 7.30 w kościele będzie wspólna modlitwa brewiarzowa kapłanów wraz z wiernymi. Ceremonie liturgiczne w Wielki Czwartek i Wielki Piątek rozpoczną się o godz. 18.00. Jest duże prawdopodobieństwo, że do Wielkiego Czwartku uda nam się zainstalować kamerę w naszym kościele. Będzie wówczas możliwa transmisja przez Internet - informują z kolei księża Sercanie.

Nie zmieniły się póki co zasady, dotyczące maksymalnej ilości wiernych w kościołach - dalej może to być nie więcej, niż 5 osób. Dlatego też nie odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów.

- W obliczu pandemii nie odbędzie się poświęcenie pokarmów dlatego prosimy, by przed śniadaniem wielkanocnym ojciec rodziny bądź przewodniczący modlitwy pobłogosławił pokarmy na stół wielkanocny - czytamy na stronie Sercan z Bełchatowa.

Treść modlitw, które należy odmówić przed Wielkanocnym śniadaniem znajdziecie pod tym LINKIEM.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE