Reklama

Reklama

Zapraszają bełchatowian na wspólne oglądanie "spadających gwiazd". Sprawdź, gdzie i kiedy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zapraszają bełchatowian na wspólne oglądanie "spadających gwiazd". Sprawdź, gdzie i kiedy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Perseidy to rój asteroid, które każdego roku w okresie wakacyjnym przelatują w pobliżu Ziemi. Najwięcej z nich można jednak zaobserwować pomiędzy 12 i 13 sierpnia. W tym też dniu Załoga Rowerowa Zgrzyt zaprasza bełchatowian na nocną wycieczkę rowerową połączoną z obserwacjami nieba.

Reklama

To niezwykłe wydarzenie astronomiczne będziemy mogli oglądać już w ten weekend. Perseidy są rojem meteorów, które każdego roku przecinają ziemską orbitę pomiędzy 17 lipca i 24 sierpnia. Choć „spadające gwiazdy” są widoczne przez cały ten okres, to najlepiej obserwować je w nocy z 12 na 13 sierpnia. 

Niekiedy rój nazywany jest „łzami św. Wawrzyńca”, gdyż domniemana data jego męczeńskiej śmierci to 10 sierpnia. Do obserwacji perseidów nie jest potrzebny żaden sprzęt, da się je dostrzec gołym okiem. Ponieważ jednak księżyc będzie wtedy w pełni, to widoczne pozostaną jedynie te najjaśniejsze. 

W związku z tym wyjątkowym astronomicznym widowiskiem Załoga Rowerowa Zgrzyt zaprasza wszystkich chętnych na nocną wyprawę rowerową połączoną z obserwacjami roju Perseidów. Uczestniczy rajdu wystartują w piątek, 12 sierpnia, o godz. 20 z placu Wolności, by przejechać 25 km do starej kopalni piasku w Piekarach. 

- Perseidy nadlatują z okolic gwiazdozbioru Perseusza (stąd ich nazwa), a ten w nocy z 12 na 13 sierpnia znajdować się będzie na północnym-wschodzie (dla obserwatora z Polski), dlatego obserwować je będziemy ze wzniesienia w okolicach Piekar - mówi Maciej Kuszneruk.

Wszyscy uczestnicy wycieczki muszą posiadać sprawne oświetlenie rowerowe oraz zabrać ze sobą kamizelki odblaskowe. Wspólna akcja obserwacja nieba odbędzie się także przy Liceum Ogólnokształcącym im. Obrońców Praw Człowieka w Zelowie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy