reklama
reklama

Wraca zasadnicza służba wojskowa. Czy zarobki skuszą bełchatowian do pójścia w kamasze?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wraca zasadnicza służba wojskowa. Czy zarobki skuszą bełchatowian do pójścia w kamasze? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaOd soboty (21 maja) rusza nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej – zupełnie nowej formuły odbywania służby w Wojsku Polskim. To coś pomiędzy Wojskami Obrony Terytorialnej a regularną służbą wojskową. Ochotnicy będą mogli jednak liczyć na takie samo wynagrodzenie, jak żołnierze zawodowi.
reklama

Podstawą prawną do utworzenia nowej formy odbywania służby w polskim wojsku jest ustawa o obronie Ojczyzny, która w życie weszła pod koniec kwietnia. Zakłada ona również m.in. zwiększenie wydatków na zbrojenia do 3 proc. PKB, zmiany w administracji wojskowej czy bardziej zachęcające warunki dla żołnierzy.

Od jutra pierwsi ochotnicy będą mogli zgłaszać się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Warunki? Trzeba mieć ukończone 18 lat, być polskim obywatelem, cieszyć się nieposzlakowaną opinią i ukończyć co najmniej szkołę podstawową. Chętni muszą również wykazać się odpowiednim zdrowiem psychicznym i fizycznym. Nie można być natomiast osoba karaną za przestępstwa umyślne.

Szkolenie dzieli się na dwa etapy. W pierwszym, trwającym 28 dni, ochotnicy przejdą szkolenie podstawowe. Później czeka ich 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej.

reklama

- Po zakończeniu szkolenia żołnierz może ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. Będzie już wtedy w pełni przygotowany do pełnienia swojego stanowiska. Pierwsze 28 dni to zupełna podstawa, takie szkolenie ogólnowojskowe. Następnie żołnierz składa przysięgę i przez następne 11 miesięcy dalej szkoli się w swojej specjalizacji – mówi Dominika Kwaczyńska, rzecznik prasowy Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu.

Po 28-dniowym szkoleniu kandydaci zyskają możliwość wstąpienia do Wojsk Obrony Terytorialnej bądź zostania członkiem aktywnej rezerwy. Ukończenie całego 11-miesięcznego kursu zapewni im natomiast prawo do zostania żołnierzem zawodowym i pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu określonych dla stanowiska wymagań).

reklama

„Ochotnikom będzie przysługiwało wynagrodzenie w okresie szkolenia jak pensja żołnierza zawodowego – 4560 zł” - czytamy na portalu gov.pl. Wojsko zapewni im zakwaterowanie, wyżywienie, ekwipunek i ubezpieczenie, będą oni mieli także prawo do urlopu.

- Nie chciałabym wiązać tego z poprzednią zasadniczą służbą wojskową, bo była ona obowiązkowa. Obecnie służba jest całkowicie dobrowolna, można z niej zrezygnować na każdym etapie. Myślę natomiast, że szkolenie jest tak atrakcyjne, że tych rezygnacji nie będzie dużo – dodaje Kwaczyńska.

W sobotę w 32 miejscach w Polsce odbędą się pikniki wojskowe, na których będzie można złożyć wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Dodatkowo na dzieci i dorosłych będą tam czekać liczne atrakcje, takie jak np. pokaz sprzętu używanego przez WP czy występy orkiestr wojskowych. W województwie łódzkim takie imprezy będą miały miejsce w Wieluniu i Brzezinach.

reklama

Ponadto wniosek o powołanie będzie można złożyć w 70 punktach rekrutacyjnych w całej Polsce. Te, które znajdują się w naszym województwie, to Sieradz, Tomaszów Mazowiecki, Skierniewice oraz Łódź. Do służby zgłosić się można także online, przez oficjalną stronę Wojska Polskiego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama