Reklama

Reklama

Rachmistrzowie zapukają do drzwi bełchatowian. Odmowa odpowiedzi może kosztować nawet kilka tysięcy złotych!

Opublikowano: 18 lutego 2021 10:08
Autor: Emste | Zdjęcie: pexels

foto pexels

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wkrótce do waszych drzwi może zapukać rachmistrz – będzie miał sporo pytań, a odmowa odpowiedzi może skończyć się kilkutysięczną grzywną. Już w kwietniu w całym kraju rozpocznie się spis powszechny.

Reklama

Tegoroczny spis powszechny ma się rozpocząć 1 kwietnia i potrwać do 30 czerwca. Ten termin zostanie najpewniej przedłużony, tak by rachmistrzowie mogli zbierać dane również w okresie letnim, gdy zagrożenie związane z pandemią będzie najmniejsze.

Co ciekawe, w Polsce było wiele samorządów, które miały niemały problem, by znaleźć chętnych rachmistrzów. Przykładem może być chociażby Łódź, gdzie pod koniec rekrutacji wciąż brakowało około 200 kandydatów. Nabór został więc wydłużony o tydzień, do 16 lutego i jak się okazało, było to bardzo skuteczne posunięcie, dzięki któremu udało się załatać braki wśród potencjalnych rachmistrzów. W samym Bełchatowie chętnych nie brakowało, potrzebnych było bowiem 25 osób, a już w pierwszym terminie zgłosiło się 36.

Warto zauważyć, że sprawny rachmistrz może całkiem nieźle zarobić. Za jedną prawidłowo przeprowadzoną ankietę otrzyma on bowiem 6 zł, prezes GUS, Dominik Rozkrut na łamach Dziennika Gazety Prawnej przekonywał, że w godzinę można ich przeprowadzić nawet 10.

- Kandydatów bardziej niż epidemia zniechęciła stawka za spis – 6 zł za jedną ankietę. – Wbrew pozorom nie jest ona taka mała. Sprawny rachmistrz może w ciągu godziny spisać od sześciu do dziesięciu osób – mówił Dominik Rozkrut.

Zanim rachmistrzowie przystąpią do pracy, będą musieli przejść specjalne szkolenie, rozpoczną się one – oczywiście w formie zdalnej – po 22 lutego. Kolejnym etapem będzie zaliczenie  testu.

A o co będą pytać rachmistrzowie? Przede wszystkim trzeba przygotować się na to, że samych pytań będzie sporo. Poza tymi podstawowymi, jak wiek, płeć obywatelstwo czy stan cywilny, będziemy musieli udzielić informacji na temat wykształcenia czy aktywności zawodowej. Nie zabraknie też pytań o język, jakim posługujemy się w domu czy wyznanie. Spis przewiduje też zbieranie danych dotyczących poprzednich miejsc zamieszkania czy nawet liczby pokoi w mieszkaniu.

Narodowy spis powszechny to badanie, które odbywa się w Polsce co 10 lat. Jego celem jest dostarczenie administracji, organom rządowym czy instytucjom naukowym informacji o stanie i strukturze społecznej oraz demograficzno-ekonomicznej Polaków.

Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy, a odmowa będzie jednoznaczna z grzywną, nawet do 5 tys. zł. Odpowiedzieć na pytania można samodzielnie przez internet lub podczas rozmowy z rachmistrzem – tu mamy możliwość bezpośredniego spotkania lub załatwienia sprawy przez telefon.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (10)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 12 dni temu | ocena +1 / -0

  Jaro.

  A czy ten rachmistrz będzie w sutannie ? bo mam dwa dobermany żebym wiedział kiedy wypuścić je z kojca.

 • 12 dni temu | ocena +2 / -0

  buba

  w czasie pandemii takie wizyty?zapomnijcie. nikt rozsądny nie wpuści do domu obcą osobe i tyle w temacie

 • 13 dni temu | ocena +9 / -0

  PAMIĘTAJ

  DO DOMU BEZ PISEMNEGO NAKAZU PROKURATORA I W OBECNOŚCI POLICJI NIE MUISZ NIKOGO WPUSZCZAĆ. TO SAMO TYCZY SIĘ UDZIEANIA WYMIENIONYCH WYŻEJ INFORMACJI

 • 14 dni temu | ocena +10 / -1

  Bełchatowianka

  Jeśli będzie pandemia w takim stopniu jak obecnie to nikt mnie nie zmusi do wpuszczenia rachmistrza do domu

 • 14 dni temu | ocena +5 / -0

  Błędy błędy

  Instytucjom. Odmiana przez przypadki się kłania. Czy ktoś u Was czyta tekst przed opublkowaniem? Niechlujstwo, a fe.

 • 14 dni temu | ocena +6 / -0

  Ahmed

  Rząd i tak o nas wszystko wie, obserwują nasze konta, śledzą i *********** przez smartfony, mają informacje z ZUS i policyjnych kartotek. Więc po co ten spis? Chyba że trzeba podać długość kutasa.

 • 14 dni temu | ocena +10 / -0

  bedeopdpowiadał

  10 ankiet w godzine? ja mu gwarantuje ze ze mna mu zejdzie jedna ankieta półtorej godziny hehehe

 • 14 dni temu | ocena +11 / -1

  fuuuj

  niech ten rachmistrz wie ze ja żadnej szmaty zwanej maseczka nie zamierzam zakładać u siebie w domu!

 • 14 dni temu | ocena +11 / -0

  J.uRban

  No to teraz ,to pewnie różnego rodzaju smyki wykorzystają okazuje zaczną oszukiwać na rachmistrza ,na wnuczka pewnie juz spalony pomysł ...pewnie nie jedna osobę na biorą

 • 15 dni temu | ocena +15 / -1

  Kris31

  Pogratulować autorowi wizjonerstwa...poziom przewidywania przyszłości godny naszego Premiera...wiedzieć ile będzie tzw.zakażeń tyle miesięcy do przodu..no no...SZACUNEK...poproszę o numery w dzisiejszym losowaniu lotto...