Reklama

Reklama

Wkrótce rusza spis powszechny. Odmowa podania danych może kosztować kilka tysięcy złotych

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Wkrótce rusza spis powszechny. Odmowa podania danych może kosztować kilka tysięcy złotych - Zdjęcie główne

foto pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Już za około 2 tygodnie w całym kraju rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. W największej mierze spis będzie prowadzony przez internet, osoby, które nie mogą samospisać się online, będą musiały skontaktować się z rachmistrzem.

Reklama

Tegoroczny spis powszechny ma się rozpocząć 1 kwietnia i potrwać do 30 czerwca. Ten termin zostanie najpewniej przedłużony, tak by rachmistrzowie mogli zbierać dane również w okresie letnim, gdy zagrożenie związane z pandemią będzie najmniejsze.

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Jeśli jego realizacja będzie niemożliwa, chociażby ze względu na zaawansowany wiek czy stan zdrowia, badanie przeprowadzą rachmistrzowie – bezpośrednio lub telefonicznie.

- Samospis internetowy – przeprowadzany za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej od 1 kwietnia na stronie internetowej spis.gov.pl. W ramach tej metody Respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełnią wymagane dane. Respondent może także skorzystać ze specjalnie przygotowanego stanowiska do samospisu w każdym urzędzie gminy, bądź z możliwości „Spisu na żądanie” przeprowadzanego przez infolinię spisową (22 279 99 99) w kanale „Spisz się przez telefon” - informuje GUS.

Spis na żądanie przeprowadzą rachmistrzowie – rodzi się więc pytanie, jak zweryfikować ich tożsamość? GUS zaznacza, że rachmistrz spisowy podczas wykonywania czynności będzie posługiwał się umieszczonym w widocznym miejscu identyfikatorem. Plakieta będzie zawierać m.in. jego imię i nazwisko oraz zdjęcie. Dane potwierdzić można na infolinii spisowej – 22 279 99 99, a także w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie spis.gov.pl oraz stronie internetowej urzędu statystycznego

Zakres zbieranych dany dotyczy charakterystyki demograficznej osób, aktywności ekonomicznej, poziomu wykształcenia, niepełnosprawności, migracji wewnętrznych i zagranicznych, charakterystyki etniczno-kulturowej oraz stanu i charakterystyki zasobów mieszkaniowych.

- Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Dane osobowe od momentu ich zebrania stają się danymi statystycznymi i objęte są tajemnicą statystyczną, a osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do jej przestrzegania – zaznacza GUS.

Główny Urząd Statystyczny przypomina też, że udział w spisie jest obowiązkowy, a za odmowę udzielenia informacji grozi kara grzywny – do 5 tys. zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy