reklama
reklama

Radny zdobył listę zamordowanych dzieci. Zostanie odczytana na placu Narutowicza...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Radny zdobył listę zamordowanych dzieci. Zostanie odczytana na placu Narutowicza... - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W sierpniu odbędą się obchody upamiętniające 80. rocznicę likwidacji Getta Żydowskiego w Bełchatowie. Na placu Narutowicza zostanie odczytana lista ponad pół tysiąca żydowskich dzieci, które zostały wywiezione i zamordowane przez żołnierzy niemieckich.
reklama

W tym roku przypada 80. rocznica likwidacji getta w Bełchatowie. Już w sierpniu do Bełchatowa ma przyjechać grupa około 50 potomków bełchatowskich Żydów, którzy wezmą udział w uroczystościach i upamiętnią pomordowane osoby. Jednym z elementów obchodów w Bełchatowie ma być odczytanie listy zamordowanych żydowskich dzieci, które najpierw zostały wywiezione z Bełchatowa, a później zginęły zagazowane w obozach koncentracyjnych. O pomyśle poinformował radny miejski – Marcin Rzepecki.

- Właśnie otrzymałem listę 566 żydowskich dzieci w wieku od 1 roku do 12 roku życia zamordowanych przez żołnierzy niemieckich. Lista nie zawiera noworodków i nastolatków, jej uzupełnienie zamknęłoby się listą ponad 1000 nazwisk. W wyniku likwidacji getta nie przeżyło żadne dziecko! - poinformował radny Rzepecki w mediach społecznościowych.

Jak zdobył listę? Pomogła mu w tym bełchatowianka Ewa Pirucka-Paul, założycielka facebookowej, polsko-angielskiej grupy "The Jews of Belchatow. Bełchatowscy Żydzi", która zrzesza współczesnych bełchatowian i potomków Żydów mieszkających w różnych zakątkach świata. Wspólnie z innym bełchatowianinem Andrzejem Selerowiczem jest też autorką książki „„Żydzi z Bełchatowa i okolic”.

- Lista ta powstawała jeszcze w trakcie wojny, a tworzyły ją osoby, którym udało się przeżyć. Odczytanie nazwisk pomordowanych dzieci będzie miało symboliczny wymiar i będzie upamiętnieniem tych niewinnych ofiar mordu – uważa Marcin Rzepecki.

Getto Żydowskie w Bełchatowie istniało od marca 1941 do sierpnia 1942 roku. Przebywało w nim ponad 5 tysięcy Żydów. Zlokalizowane było w granicach dzisiejszych ulic Fabrycznej, Pabianickiej, Sienkiewicza (dawniej ul. Ogrodowej), Piłsudskiego oraz Placu Narutowicza. W 1942 roku niemieccy żołnierze rozpoczęli likwidację getta, a jego mieszkańców zaczęto wywozić do obozów w Chełmnie nad Nerem, Bełżcu i Szebniach oraz do getta w Łodzi.

Lista zamordowanych dzieci z Bełchatowa ma zostać odczytana publicznie na placu Narutowicza, 18 sierpnia o godz. 19.

- Nie wiem, czy listę odczytają mieszkańcy Bełchatowa czy może młodzież, ale uważam, że jest to bardzo ważne i istotne dla historii naszego miasta. Gdyby nie wojna, oni by tutaj żyli, to byli przecież nasi sąsiedzi – mówi Marcin Rzepecki.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama