Reklama

Reklama

Szokująca podwyżka za śmieci w Bełchatowie. Opłata wzrośnie o 300 procent!

Opublikowano: czw, 30 wrz 2021 16:01
Autor:

Szokująca podwyżka za śmieci w Bełchatowie. Opłata wzrośnie o 300 procent! - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Gigantyczna podwyżka uderzy w kilka tysięcy przedsiębiorców z Bełchatowa. Radni miasta przegłosowali uchwałę w sprawie wzrostu opłat za pojemniki na śmieci w lokalach niezamieszkałych. Magistrat tłumaczy, że do tej pory przedsiębiorcy płacili za wywóz śmieci znacznie poniżej kosztów. Teraz opłatę "urealniono", a miasto nie chce na nikim zarabiać

Reklama

Przegłosowana uchwała spowoduje, że opłaty za śmieci w przypadku przedsiębiorców wzrosną o ponad 300 procent. Dotychczasowe stawki poszybowały tak mocno do góry, że mogą przyprawić o prawdziwy zawrót głowy właścicieli restauracji czy zakładów usługowych.

Od wielu lat w przypadku nieruchomości, w których nikt nie zamieszkuje, a powstają w nich odpady komunalne, należy ponieść opłatę za pojemnik, do którego śmieci były wrzucane. Wysokość opłaty za wywóz była uzależniona od wielkości pojemnika. Dotychczas wynosiła ona od 6,30 zł do 370,20 zł. Po podwyżce wartości te wzrosły nawet kilkukrotnie. I tak w przypadku pojemnika 120 litrów trzeba będzie zapłacić 20 zł (wcześniej 6,30 zł), za pojemnik 240 l – 40 zł (12,69 zł), 1100 l – 183 zł (58,20 zł), 2500 l – 416 zł (132,10 zł), 5000 l – 832 zł (264,20zł), 7000 l – 1166 zł (370,20 zł).

Magistrat decyzję o gigantycznej podwyżce opłat za pojemniki tłumaczy tym, że dotychczasowe stawki nie pokrywały kosztów związanych z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów, które pochodziły właśnie z budynków niezamieszkałych. Miasto wyliczyło, że tego typu nieruchomości wytwarzają aż 26 proc. wszystkich odpadów komunalnych z terenu Bełchatowa i właśnie w takiej części powinny pokryć koszty systemu gospodarki odpadami.

- Dotychczas obowiązujące przepisy nie dawały możliwości ustalenia stawki na poziomie umożliwiającym pokrycie kosztów związanych z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów przez nieruchomości niezamieszkałe – tak uzasadniał magistrat uchwałę w sprawie zmiany stawek. 

W głosowaniu nad uchwały w sprawie zmiany stawek za pojemniki radni nie byli jednomyślni. Aż 18 radnych było „za”, od głosy wstrzymali się Grzegorz Gryczka i Monika Selerowicz, a przeciwko był radny Marcin Rzepecki. W głosowaniu nie wzięli udziału nieobecni Arkadiusz Rożniatowski i Sebastian Brózda. 

Radny Marcin Rzepecki, który jako jedyny zagłosował przeciwko, zauważył, że radni w projekcie uchwały nie zostali poinformowani o skali podwyżek. Nie została bowiem podana obecnie obowiązująca stawka. Przez co nie wszyscy mogli wiedzieć nad jaką zmianą głosują. Zaznaczył jednak, że podwyżki są gigantyczne i wyniosą od 300 do 400 procent.

- Te podwyżki uderzą w kilka tysięcy przedsiębiorców m.in. restauratorów, fryzjerów i inne usługi. Dla niektórych małych firm koszty będą kolosalne. Nie można za jednym zamachem fundować takiego wzrostu opłat. To się przecież odbije na cenach usług, bo przedsiębiorcy będą musieli je podnieść – uważa radny Marcin Rzepecki. - Rozumiem argumenty podnoszone przez władze miasta, które dbają o to, aby budżet w zakresie odpadów się bilansował, ale zwiększenie tego typu obciążeń, powinno zrzucać na samorząd pewną odpowiedzialność - dodaje. 

Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa, odpowiadając na zarzuty Rzepeckiego stwierdził, że każdy radny wiedział nad czym głosuje, bo stawki szeroko były omawiane podczas prac miejskich komisji. Wyjaśnił też, że zmiana opłat wynika z systemu zmienionego przez ustawodawcę, który naprawił błąd z ostatnich lat, poprzez usystematyzowanie opłat ponoszonych przez przedsiębiorców. 

- Przez ostatnie lata, przedsiębiorcy nie płacili kosztów faktycznie ponoszonych przez miasto za wywożenie śmieci. Do tego systemu, w którym dzisiaj miasto płaci kwotę związaną z ofertą złożoną przez firmę Eko-Region, musieliśmy dokładać w formule składających się na te śmieci mieszkańców - mówił Dariusz Matyśkiewicz.

Jak zaznaczył podczas sesji, przez ostatnie 8 lat opłaty za wywóz odpadów w przypadku mieszkańców wzrosły o 270 proc. Natomiast przedsiębiorcy za ten sam okres odnotowali wzrost na poziomie ok. 26 proc. 

-  Nikt nie chce zarabiać na sytuacji związanej z wywozem śmieci. Tylko i wyłącznie bilansujemy to na etapie kosztów, jakie płacimy firme wywożącej odpady - tłumaczy wiceprezydent Matyśkiewicz. 

Radny Rzepecki przypomniał, że podwyżki dotkną około 1 tys. punktów odbierania odpadów w lokalach niezamieszkałych, z których korzysta ok. 5 tys. przedsiębiorców. Uważa, że podwyżkę można było rozłożyć w czasie. 

- Można było do tej sytuacji podejść w sposób bardziej racjonalny. Powinniśmy dokonać rozłożenia tych podwyżek w czasie - mówił Marcin Rzepecki. 

Wiceprezydent Matyśkiewicz zaznaczył, że przedsiębiorcy zapłacą tylko realne koszty wywozu odpadów

- Wcześniej ustawodawca popełnił błąd, który teraz naprawiono. Szkoda, że tak późno. Dziś przedsiębiorcy będą ponosić pełne koszty, jakie miasto płaci Eko-Regionowi. To jest urealnienie kosztów - zakończył wiceprezydent Matyśkiewicz. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (65)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 22 dni temu | ocena +5 / -1

  etam

  Bez przesady kuzwa wielce zawsze pokrzywdzeni "przedsiębiorcy" snmiech, przed plandemią fryzjer brał 13 zł teraz bierze 2zł! to jest kuzwa podwyzka dla klienta! a ma taki kosz 240 litrów i wielkie halo ze bedzie musiazapłaci 20 zł na mieisac za smieci żenada, byście sie nie kompromitowali pseudo przedsiebiorcy tcy sami jak rzepecki smiech na sali

  • 22 dni temu | ocena +4 / -0

   etam

   albo ci cali restauratorzy ze to tak szumnie nazwali, nad morzem czy w górach potrafia zaplacic pracownikowi a u nas? najnizsza krajowa albo nawet NIE! i oczywiscie umowa zlecenie w kazcej chwili mozesz byc zwolniony **** nie robota w tych ich "restauracjach" oni sa tylko ciągle stratni tylko jakim sposobem skoro co chwila podnosza ceny za wszystko, zenada, pizza zeby kuzwa kosztowała 40-50zł to jest kpina z klientów

  • 22 dni temu | ocena +4 / -0

   etam

   teraz bierze 22zł skad taka piodzwyzka cen sie pytam?

 • 22 dni temu | ocena +6 / -0

  byłyładowacz

  o jejku tez mi ogromne koszta! bez przesady 20-40zł na miesiac max 183zł to az tak duzo? to co to za przedsiebiorcy co to za pseudofimry jak ich nie stac na takie koszta! no 99% tych małych firemek nie ma wiekszych pojemników niz 1100litórw! a jak ktos ma wieksze tzn ze ma duza firme,,,juz nie robcie z igły widły, przewaznie macie pojemniczki 240 litrów, wiem bo byłem ładowaczem na smieciarce

  • 22 dni temu | ocena +5 / -1

   phiiii

   i z tego powodu ze placili 12 zł za pojemnik a teraz zaplaca 40zł to z tego powodu maja ceny za uslugi podnosic z jakie j paki sie pytam?

 • 24 dni temu | ocena +5 / -1

  aser

  Skoro do tej pory wszyscy mieszkańcy ponosili pełny koszt narzucony przez ekoregion to teraz powinni nam obniżyć koszt śmieci, mając na względzie podwyżkę dla przesiębiorców.

  • 23 dni temu | ocena +2 / -0

   Osd

   Albo chociaż nie podnosić stawki przez kilka lat

 • 24 dni temu | ocena +2 / -3

  Życie za granicą jest SUPER piękne

  Mieszkam już kilka lat w Niemczech i jestem panem Zarabiam super kasę Mamy super otoczenie i oczywiście Władz a do ludzi jest A w Poland to tylko bida podatki i podwyżki na poslooww

 • 24 dni temu | ocena +1 / -1

  Restaurator.

  Nie wyobrażam sobie, żebym koszty podwyżki przełożył na moich kochanych klientów. Zapraszam więc, smacznego, a odpadki w torbę i ze sobą do domu.

  • 23 dni temu | ocena +0 / -0

   chętny

   Podaj adres!

 • 24 dni temu | ocena +3 / -3

  Ta podwyżka to wyłącznie efekt inflacji, a zaczynają jak zwykle od przedsiębiorców.

  Bloki w następnej kolejności.

 • 24 dni temu | ocena +2 / -1

  Urzędnik

  Mieszkańcy nadal płacą za odbiór śmieci beż zmian. Uchwała nie dotyczy mieszkańców.

 • 24 dni temu | ocena +5 / -0

  Piotr Lechita przyszły prezydent

  Witajcie Kochani ! Chcę Was uświadomić ,że tak działa prawo morskie . Przejdżmy na prawo naturalne i z śmieci róbmy pyszne dopalacze !

 • 24 dni temu | ocena +2 / -2

  Tak to widzę

  Koszty i tak poniosą usługobiorcy więc to żadne granie na nosie przedsiębiorcom. Tylko pytanie jest takie czy firmy takim posunięciem nie stracą klientów bo to druga strona medalu? Każdy ogląda teraz złotówkę z każdej strony, a odkąd jest taka dostępność towarów w internecie nie trzeba korzystać z usług fryzjerów, kosmetyczek, makijażystek , różnych gastronomii, siłowni, a o ubraniach i innych dobrach materialnych nie wspomnę. Jak człowiek chce to może sobie sam wszystko ogarnąć bez tych przedsiębiorców. Ale to kwestia chęci, nauki i szukaniu okazji.

  • 24 dni temu | ocena +3 / -1

   Xdr

   Nie wszyscy mieszkańcy korzystają z usług,

 • 24 dni temu | ocena +9 / -0

  Precz z Pisem

  Tak wyglądają rządy TUSTYCH SWIN

 • 24 dni temu | ocena +13 / -1

  Aga

  Eko region to jest mafia smieciowa za wywóz śmieci zarabiają miliony a ludzie płaczą i płacą

 • 24 dni temu | ocena +7 / -0

  Alek

  ******** ich z tym podwyżkami i tak za to zapłaci zwykły człowiek Po nowym roku będzie jeszcze drożej taki mamy dobrobyt

 • 24 dni temu | ocena +11 / -2

  Tad

  No i co chcecie dalej pisu?

 • 24 dni temu | ocena +3 / -0

  Agata

  Same gralczyki siedzą tam przy korycie. Let it burn!

  • 24 dni temu | ocena +0 / -0

   To nazwisko kojarzy mi się że świetnym klubem muzycznym kiedyś, czy to ta sama osoba?

   Piwnica

 • 24 dni temu | ocena +8 / -0

  Dlaczego nie ma kontroli domów

  Jak to jest możliwe, że ludzie mieszkają po kilka lat w domach i nie mają koszy? Te osoby muszą być kryte przez ekipy wywożące śmieci.

  • 24 dni temu | ocena +4 / -0

   Zenon

   Znajomi w 4 osoby mieszkają już 3 lata bez koszy, nawet sobie ogrodził miejsce na kosze i teraz stoi puste.

  • 24 dni temu | ocena +1 / -5

   Ebe

   Śmieci pod koszami to zostawiają ci z bloków zapominalscy a nie wszystko na domki .

  • 24 dni temu | ocena +2 / -1

   Ebe

   Ale wy głupoty piszecie nie da się nie mieć kosza

  • 24 dni temu | ocena +9 / -0

   Ajj

   Na osiedla wywożą. Widać śmieci podrzucane pod zamknięte altany śmietnikowe. Mój były sąsiad nie mieszka już ponad pół roku a z nowego domu zwozi śmieci bo ma klucze . Można? Można!

  • 24 dni temu | ocena +5 / -0

   Torf

   Pewnie mają klucze do śmietników i podrzucają na osiedla gdzie mieszkali

 • 24 dni temu | ocena +12 / -6

  Nuler

  Od lat segreguje śmieci. Stoję pod koszami, wrzucam do odpowiednich kontenerów, w domu czyszczę opakowania, żeby nie były brudne, bo miało być, że ktoś segreguje śmieci będą tańsze....czuje się oszukany. Widzę jak ludzie w blokach wywalają całe worki śmieci mieszanych z odnawialnymi i zostawiają pod pergolami bo się nie chce klucza wziąć. Jestem za tym, żeby każdy mieszkaniec miał przydzielany worek z kodem kreskowym, wtedy będzie wiadomo czyje śmieci i ile....mamy XXI WIEK. A swoją drogą, producenci powinni odpowiadać za śmieci bo ja kupuję produkt a nie opakowanie, chętnie mogłoby być taniej

  • 24 dni temu | ocena +4 / -4

   JK

   Przyznaję, raz zdarzyło mi się zostawić worek pod pergolą bo zgubiłem klucz a było już za późno by pukać do sąsiadów. Segreguję jednak bardzo dokładnie od wielu lat, mogę powiedzieć, że ponadprzeciętnie. Kiedy ostatnio opisałem to w towarzystwie ok 10 osób nie było jednej, która by mnie w tym temacie poparła, wprost przeciwnie. Świadomość ekologiczna leżuy. Indywidualne worki z kodem by to załatwiły - zgadzam się.

 • 24 dni temu | ocena +6 / -0

  Firmy to też mieszkańcy.

  Trzeba będzie zlotóweczkę więcej zostawić w pizzerii, w sklepiku że dwie, żeby na wywóz śmieci miały.

 • 24 dni temu | ocena +5 / -2

  Nareszcie będą płacić za swoje śmieci

  Niech pseudo redaktor napisze że to nie dotyczy mieszkańców . Tylko firm .

  • 24 dni temu | ocena +6 / -0

   Aba

   Czytaj ze zrozumieniem. Przecież w artykule jest podana informacja, że podwyżka dotyczyć będzie przedsiębiorców.

 • 24 dni temu | ocena +2 / -1

  Co to jest parę złotych?

  Stać was Zarabiacie sporo szmalu to dajcie trochę

 • 24 dni temu | ocena +6 / -1

  Miliony osób wyjdą na ulice ???

  Skoro się nie podoba wladzzaa? To dlaczego tego nie zmienicie?? ?

  • 24 dni temu | ocena +1 / -2

   Śmieciorz

   To problem globalny, a nie obecnej władzy

 • 24 dni temu | ocena +6 / -3

  DaroMaro

  Zaplacisz w cenie pizzy strzyzenia itd, nie ma cudow nie podniecaj sie czlowieku ze zniszcza small biznes , i tak ty cudowny kliencie xapacisz, nie podoba sie ni coz

 • 24 dni temu | ocena +8 / -5

  M&M

  Do tych wszystkich co sie cieszą że poniesiono aż tyle przedsiębiorcom - w zębach im sami te pieniądze przyniesiecie w koszcie usług i zakupów... i głupio się smiejecie, bez pojęcia że to nie przedsiębiorcy, a WY za to zapłacicie i tak. Kolejny argument za tym by inwestować w tym mieście...

  • 24 dni temu | ocena +7 / -5

   Lol

   Chyba cie pogięło Antku. Będziesz i tak dokładał do interesu, ludzie ogranicza wyjścia do barów czy restauracji, maszynkę kupią za parę groszy i ******** głowę w kuchni :) a ty sobie tak tłumacz że my za to zapłacimy. Czas zamykać interes kolego, to miasto powoli się kończy, zostanie tylko biedota i zamożni, tacy jak wy dorobkiewicze to już powoli legenda...takie małe firmy i firemki to mają szansę przetrwać w dużych metropoliach, a nie tutaj. Przebranzawiac się póki czas albo pakować i wyjazd z miasta

 • 24 dni temu | ocena +10 / -0

  Maro

  Ha ha ha macie swoj PiS !! Brawo!

  • 24 dni temu | ocena +8 / -0

   Ona

   PiS PLUS jeśli już

 • 24 dni temu | ocena +5 / -0

  Blabla

  Radni Bełchatowa nie wiedzą co podpisują!? Masakra jakaś. Ciągle wszystko w górę. W D.pach się poprzewracało. Tak jak szybko wskoczyło się nastolek można równie szybko z niego spaść.

 • 24 dni temu | ocena +11 / -1

  Polak mały

  Bełchatowianie...ile trzeba było zjeść śniegu by popierać i głosować na PiS?

 • 24 dni temu | ocena +4 / -2

  Racjonalny

  Pis nauczył ludzi, że władza to rozdawanie pieniędzy. A władza to odpowiedzialność. Czasem trudne decyzje. I albo ma się cochones i odwagę powiedzieć prawdę i podjąć decyzję albo nie.

 • 24 dni temu | ocena +9 / -5

  Klara

  Wreszcie, no bo jakim cudem 4 osobowa rodzina płaciła więcej niż pizzeria...

 • 24 dni temu | ocena +8 / -5

  Luis

  Znowu opłaca się wywieźć śmieci do lasu.

 • 24 dni temu | ocena +7 / -0

  Obatel

  Ja od tej niedzieli zaczynam się modlić żeby kuria przejęła w tym mieście gospodarkę odpadami bo kupili zakład.. Na pewno będzie taniej.. Amen

 • 24 dni temu | ocena +5 / -7

  Wreszcie sprawiedliwe

  Drodzy mieszkańcy . Do dzisiaj płaciliście za śmieci przedsiębiorców . Dzięki pani Prezydent oni będą płacić za swoje . Dziękujemy jako mieszkańcy .

  • 24 dni temu | ocena +7 / -1

   ykkuyk

   Zapłacicie za jedne i drugie, korzystając z usług przedsiębiorców i nawet nie będziecie o tym wiedzieć. Tylko znowu to zdziwienie co tak drogo;)

 • 24 dni temu | ocena +2 / -6

  Brawo miasto brawo pani Prezydent

  Drodzy mieszkańcy po dzisiejszej sesji nie będziecie płacić. Za śmieci min pana Rzeoeckuego jako przedsiębiorcy

 • 24 dni temu | ocena +10 / -1

  Zadowolony obywatel

  Krew się we mnie gotuje jak słyszę o gospodarce odpadami w Bełchatowie. Podwyżka ta dotyczy nie tylko przedsiębiorców, ale także wszystkich budujących domy! Tam również generuje się odpady, a dopóki nie zakończysz budowy, to jest to nieruchomość niezamieszkała. Gratuluję tym idiotom pomysłowości

 • 24 dni temu | ocena +4 / -4

  EBE

  A na tym forum to sami specjaliści od odpadów

 • 24 dni temu | ocena +4 / -9

  belchatowianin

  bardzo dobrze dlaczego ja zwykły mieszkaniec mam dokładać za przedsiębiorców a w szczególności prywatnych. wreszcie stawki są realne i zapłacą za to. jeszcze skontrolował bym dokładnie pszok aby firmy nie podrzucały śmieci na pszok. proste wzorem innych miast wprowadzić limity na gruz, opony, Brawo

  • 24 dni temu | ocena +6 / -0

   Blabla

   Zaraz te ceny będziesz mial wliczone w usługi i materialy:)

 • 24 dni temu | ocena +8 / -0

  Tłusty kot

  a ja się nie martwię,jako przedsiębiorca ściągnę z usługobiorców

 • 25 dni temu | ocena +14 / -1

  Adam

  Po pisowskim Radomsku i Piotrkowie przyszła kolej na pisowski Belchatpw To wy wybraliscie tych nieudaczników

 • 25 dni temu | ocena +5 / -1

  Zadowolony parafianin

  Wsparcie dla drobnego biznesu na wysokim poziomie.. Tak trzymać.

 • 25 dni temu | ocena +18 / -1

  Umierające Miasto....PLUS wspólnie dla Bełchatowa , FARSA !

  mówi się aby młodzi się przebranżawiali , aby zakładali biznesy ...w tym mieście się nie da ! rosną ceny prądu , gazu , teraz śmieci ...więc nie zdziwcie się jak za moment będzie jeszcze więcej pustych budynków ! Mariola oczywiście nie ma na to wpływu , bo miasto oddała PIS i Matyśkiewiczowi , który zaraz pęknie od tego dobrobytu ! tak się upasł na miejskim wikcie !

 • 25 dni temu | ocena +13 / -0

  Matys i twoi pupilki razem z PIS wyganiają z miasta ludzi !!!

  Matys i to twoje PLUS razem z PIS...wyganiają ludzi z miasta , po dwóch gigantach za 15-20 lat może być jedynie wspomnienie , ale żeby coś innego zrobić aby zatrzymać ludzi , to podcina się im nogi ...po co coś tu otwierać , w coś inwestować jak miasto z takimi włodarzami zabiją wszystko w zarodku !

 • 25 dni temu | ocena +11 / -0

  Solidarność , PRL , PiS ,po i ciul wie kto jeszcze kto

  Tutaj w tym pierdołku to nawet jak 1000% poszło by w górę wszystko, to między sobą w autobusie by ponarzekali a do pierwszego by uregulowane było.

 • 25 dni temu | ocena +9 / -0

  Hshjsh

  Po ostatnich podwyżkach już mieli spory zysk. A podobno chcieli tylko wyjść na swoje :D Kłamcy.

 • 25 dni temu | ocena +16 / -1

  Bełchatowianin

  Jedyny radny, który był przeciwny to Pan Rzepecki😂 bo ma swoją działalność i ma świadomość ze będzie bulił więcej. Ale tak na marginesie, ludzie wydoją nas do reszty. A Ekoregion ma się bardzo dobrze no bo teraz na śmiech najlepszy interes

  • 25 dni temu | ocena +6 / -1

   Alien x

   To nie eko ustala ceny tylko miasto

 • 25 dni temu | ocena +6 / -2

  THE REAL SROVID STRIKES AGAIN 14

  No a który to radny niedawno w czasie sesji mówił o Gambrinusie? Ludzie otwórzcie oczy.

 • 25 dni temu | ocena +4 / -8

  THE REAL SROVID STRIKES AGAIN 12

  W końcu ceny zostały urealnione! Bardzo dobrze! Brawo radni! Ludzie otwórzcie oczy.

  • 25 dni temu | ocena +7 / -0

   THE REAL SROVID STRIKES AGAIN 13

   Dość wyzysku mieszkańców! Ludzie otwórzcie oczy.