Reklama

Reklama

Niebezpieczne substancje w powietrzu. Wydano ostrzeżenia dla regionu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niebezpieczne substancje w powietrzu. Wydano ostrzeżenia dla regionu - Zdjęcie główne

Poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Stan powietrza nad Bełchatowem i całym województwem w ostatnich dniach mocno się pogorszył. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał ostrzeżenia. Zobacz, jak wygląda sytuacja w mieście i regionie.

Reklama

PM10 i PM2.5 to pyły zawieszone w powietrzu uznawane za groźne dla człowieka. Występowanie ich zwiększonej ilości może skutkować ryzykiem występowania niektórych nowotworów.

- Osoby cierpiące na choroby serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby zmagające się z chorobami dróg oddechowych mogą odczuć nasilony kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. – informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska

Ilości takich związków, w powietrzu nad naszym regionem jest zwiększona. W Bełchatowie 3 marca znacznie podniesione były oba wskaźniki, a ich stężenia wynosiły ponad 100% dziennej normy. Obecnie (4 marca godzina 11:00) ilość PM 2.5 w powietrzu wciąż jest wysoka i wnosi 107%. Spadła wartość PM10, która utrzymuje się na poziomie 71%.

Podobnie sytuacja wygląda w Piotrkowie Trybunalskim. Tam jakość powietrza również zaczyna się poprawiać. Jedna ze stacji pomiarowych zanotowała stężenie PM2.5 na poziomie 120% oraz PM10 w ilości 86%.

Najgorzej jest nad Radomskiem. Tam stanowisko pomiarowe zanotowało stężenia PM2.5 na poziomie 212% normy dziennej, a PM10 w ilości 126%. GIOŚ kolejny dzień z rzędu, wydaje ostrzenie dla tego regionu.

W obecnej sytuacji zaleca się środki ostrożności w postaci ograniczenia intensywnego wysiłku na dworze, wietrzenia pomieszczeń. Należy również unikać działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku. Warto również zwiększyć nadzór nad osobami przewlekle chorymi, w tym niepełnosprawnymi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy