PM10 i PM2.5 to pyły zawieszone w powietrzu uznawane za groźne dla człowieka. Występowanie ich zwiększonej ilości może skutkować ryzykiem występowania niektórych nowotworów.
- Osoby cierpiące na choroby serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby zmagające się z chorobami dróg oddechowych mogą odczuć nasilony kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. – informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska
Ilości takich związków, w powietrzu nad naszym regionem jest zwiększona. W Bełchatowie 3 marca znacznie podniesione były oba wskaźniki, a ich stężenia wynosiły ponad 100% dziennej normy. Obecnie (4 marca godzina 11:00) ilość PM 2.5 w powietrzu wciąż jest wysoka i wnosi 107%. Spadła wartość PM10, która utrzymuje się na poziomie 71%.
Podobnie sytuacja wygląda w Piotrkowie Trybunalskim. Tam jakość powietrza również zaczyna się poprawiać. Jedna ze stacji pomiarowych zanotowała stężenie PM2.5 na poziomie 120% oraz PM10 w ilości 86%.
Najgorzej jest nad Radomskiem. Tam stanowisko pomiarowe zanotowało stężenia PM2.5 na poziomie 212% normy dziennej, a PM10 w ilości 126%. GIOŚ kolejny dzień z rzędu, wydaje ostrzenie dla tego regionu.
W obecnej sytuacji zaleca się środki ostrożności w postaci ograniczenia intensywnego wysiłku na dworze, wietrzenia pomieszczeń. Należy również unikać działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku. Warto również zwiększyć nadzór nad osobami przewlekle chorymi, w tym niepełnosprawnymi.
Komentarze (0)