Reklama

Reklama

Uchodźcy z Ukrainy pytają o pracę w Bełchatowie. W jakich zawodach?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Uchodźcy z Ukrainy pytają o pracę w Bełchatowie. W jakich zawodach?  - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Przybywający do Bełchatowa uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy, starają się funkcjonować w nowej rzeczywistości. Po zapewnieniu im podstawowych potrzeb jak miejsce do noclegu, jedzenie i ubrania, przychodzi czas na poszukiwanie pracy.

Reklama

Pojawia się coraz więcej zapytań od poszukujących pracy obywateli Ukrainy, którzy uzyskali schronienie w Bełchatowie i okolicy. Do bełchatowskiej Agencji Pracy Select zgłosili się już pierwsi chętni. Jest to ok. 15 osób, które pytają o możliwości zarobku w różnych sektorach rynku pracy. Nie mają sprecyzowanego celu.

- Spodziewaliśmy się, że z Ukrainy przyjadą osoby o różnym wykształceniu i doświadczeniu zawodowym. Poszukują zatrudnienia na produkcji, w sklepach, gastronomii. Zgłosili się również informatycy czy kosmetyczki.  – mówi Wojciech Karłowski z Agencji Pracy Select.

Jak dodaje, obecnie zgłosiło się kilku mniejszych przedsiębiorców, gotowych zatrudnić w swoje szeregi Ukraińców. Trwają również rozmowy z jednym dużym zakładem pracy. Karłowski zaznacza, że mile widziane są również propozycje od osób prywatnych. Ich oferty mogą dotyczyć np. sprzątania, opieki nad osobami starszymi czy dziećmi.

W poszukiwaniu zatrudnienia uchodźcom pomaga również Powiatowy Urząd Pracy w Bełchatowie, który wciąż jednak czeka na nową ustawę, dotyczącą zatrudnienia uchodźców z Ukrainy w Polsce. Pojawiły się jednak już pierwsze zapytania.

- Na tę chwilę zgłosiły się pojedyncze osoby, które były zakwaterowane w okolicy. Pytały o oferty pracy, czekamy jednak na nowe przepisy, które znacząco ułatwią proces zatrudniania. – mówi Maria Ziębaczewska, zastępca dyrektora PUP w Bełchatowie.

Nowa ustawa pozwoli uchodźcom korzystać z wolnego rynku pracy. Będą mogli zarejestrować się jako osoby bezrobotne. Pracodawca będzie zobligowany do zgłoszenia każdej osoby przyjętej do pracy.

Swoje oferty zatrudnienia dla uchodźców zgłaszają również bełchatowscy przedsiębiorcy na Facebooku. Pojawiły się m.in. ogłoszenia dla stylistek paznokci, czy do sprzątania sklepu w galerii.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy