Reklama

Reklama

Pomaszerowali szlakiem powstańców. Dlaczego w maju, a nie w styczniu? [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ponad dwieście osób wzięło udział w "Regionalnym Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 r.". Uczestnicy mogli wybrać jedną z dwóch tras. Nie zabrakło akcentów powstańczych. Były m.in. kosy na sztorc, elementy umundurowania czy flagi. Dlaczego marsz zorganizowano w maju, a nie w styczniu?

Reklama

Od kilkunastu lat każdego roku pasjonaci historii, młodzież szkolna i starsze osoby maszerują szlakiem Powstańców Styczniowych, pokonując kilkanaście kilometrów pieszo z Parzna w kierunku Kurnosa. Wspólny marsz jest okazją do rozmów o historii, ale też miłego spędzenia czasu. Uczestnicy często przebierają się stroje z epoki, nie brakuje takich akcentów jak m.in. czapki powstańcze, szable czy inne patriotyczne elementy. Impreza zawsze odbywa się w styczniu, tym razem zaplanowano ją w maju. Dlaczego?

- Powody były dwa. Pierwszy to pandemia, która uniemożliwiła nam organizację tego wydarzenia. Natomiast drugi, to przypadające właśnie na 15 maja, 200-lecie narodzin Wandy Malczewskiej. Dlatego nasz marsz chcieliśmy połączyć z tymi obchodami - tłumaczy Łukasz Kwiecień, prezes Regionalnego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego "ERSKA" w Bełchatowie. 

W tym roku w XXII Regionalnym Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 r. wzieło udział ponad 200 osób. Uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy. Pierwsza o długości ok. 10 km wiodła z Bełchatowa przez Grocholice i Oleśnik do Kurnosa Drugiego. Druga, nieco dłuższa o długości 14 km, prowadziła z Parzna przez Kluki, Groblę, Kaszewice aż do Kurnosa Drugiego. Po zakończonym marszu wręczono również odznaczenia dla uczestników. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy