Reklama

Reklama

Mandaty wyższe, ale jest ich mniej. Czy nowe przepisy poprawiły bezpieczeństwo na ulicach Bełchatowa?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mandaty wyższe, ale jest ich mniej. Czy nowe przepisy poprawiły bezpieczeństwo na ulicach Bełchatowa?  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wraz z początkiem roku, w życie wszedł nowy taryfikator, który zakłada ogromne kary dla kierowców, którzy popełniają wykroczenia, czy też łamią przepisy obowiązujące na drodze. Rodzi się pytanie, czy znowelizowane przepisy realnie wpłynęły na bezpieczeństwo na drodze? Co mówią dane bełchatowskiej policji?

Reklama

Od 1 stycznia 2022 roku, kierowcy w całym kraju muszą jeździć zdecydowanie ostrożniej. Zgodnie z nowymi przepisami, wykroczenia takie jak nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, czy znaczne przekroczenie prędkości będą skutkować mandatem w wysokości 1,5 tys. zł. Zdaniem pomysłodawców nowelizacji przepisów, kary miały skutkować zwiększeniem bezpieczeństwa na drodze — jak jest w rzeczywistości?

Dane zebrane przez bełchatowską policję wskazują, że zarówno mandatów, pouczeń, jak i samych wykroczeń w styczniu tego roku było widocznie mniej, niż 12 miesięcy wcześniej.

W styczniu tego roku policjanci z bełchatowskiej komendy wystawili 647 mandatów karnych, to 29 proc. mniej niż rok temu, gdy funkcjonariusze po bloczek sięgnęli 905 razy. Kierowcy popełnili 880 wykroczeń, czyli 33 proc. mniej niż w 2021, kiedy było ich 1319. Wyraźny spadek widać też w statystyce pouczeń - 189 w 2022 do 337 w 2021.

Niewielka jest z kolei różnica w statystykach kolizji, których w tym roku było 56, z kolei w 2021 nieco więcej, bo 62 (około 10 proc. mniej). Mniej było również wypadków - 3 do 1 oraz osób rannych 6 do 1.

- Trzeba zaznaczyć, że ilość i czas prowadzenia kontroli drogowych przez policjantów się nie zmienił. Po wprowadzeniu nowego taryfikatora kierowcy przykładają większą uwagę do przestrzegania zasad ruchu drogowego. Nie można też zapomnieć o towarzyszącej nam zimowej aurze, która niejako wymusza na kierowcach wolniejszą jazdę — mówi Marcin Kucner.

Policją poinformowała też o najwyższych mandatach, jakie zostały wystawione na terenie powiatu bełchatowskiego. Kary wiązały się z przekroczeniem prędkości o więcej niż 50 km/h, wyprzedzania na przejściu dla pieszych oraz nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Wszystkie te wykroczenia skutkują mandatem zw wysokości 1,5 tys. zł — jak informuje Marcin Kucner, od początku 2022 roku policjanci kilkukrotnie karali w ten sposób kierowców.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy