Reklama

Reklama

Mandaty wyższe, ale jest ich mniej. Czy nowe przepisy poprawiły bezpieczeństwo na ulicach Bełchatowa?

Opublikowano: czw, 3 lut 2022 11:43
Autor:

Mandaty wyższe, ale jest ich mniej. Czy nowe przepisy poprawiły bezpieczeństwo na ulicach Bełchatowa? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wraz z początkiem roku, w życie wszedł nowy taryfikator, który zakłada ogromne kary dla kierowców, którzy popełniają wykroczenia, czy też łamią przepisy obowiązujące na drodze. Rodzi się pytanie, czy znowelizowane przepisy realnie wpłynęły na bezpieczeństwo na drodze? Co mówią dane bełchatowskiej policji?

Reklama

Od 1 stycznia 2022 roku, kierowcy w całym kraju muszą jeździć zdecydowanie ostrożniej. Zgodnie z nowymi przepisami, wykroczenia takie jak nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, czy znaczne przekroczenie prędkości będą skutkować mandatem w wysokości 1,5 tys. zł. Zdaniem pomysłodawców nowelizacji przepisów, kary miały skutkować zwiększeniem bezpieczeństwa na drodze — jak jest w rzeczywistości?

Dane zebrane przez bełchatowską policję wskazują, że zarówno mandatów, pouczeń, jak i samych wykroczeń w styczniu tego roku było widocznie mniej, niż 12 miesięcy wcześniej.

W styczniu tego roku policjanci z bełchatowskiej komendy wystawili 647 mandatów karnych, to 29 proc. mniej niż rok temu, gdy funkcjonariusze po bloczek sięgnęli 905 razy. Kierowcy popełnili 880 wykroczeń, czyli 33 proc. mniej niż w 2021, kiedy było ich 1319. Wyraźny spadek widać też w statystyce pouczeń - 189 w 2022 do 337 w 2021.

Niewielka jest z kolei różnica w statystykach kolizji, których w tym roku było 56, z kolei w 2021 nieco więcej, bo 62 (około 10 proc. mniej). Mniej było również wypadków - 3 do 1 oraz osób rannych 6 do 1.

- Trzeba zaznaczyć, że ilość i czas prowadzenia kontroli drogowych przez policjantów się nie zmienił. Po wprowadzeniu nowego taryfikatora kierowcy przykładają większą uwagę do przestrzegania zasad ruchu drogowego. Nie można też zapomnieć o towarzyszącej nam zimowej aurze, która niejako wymusza na kierowcach wolniejszą jazdę — mówi Marcin Kucner.

Policją poinformowała też o najwyższych mandatach, jakie zostały wystawione na terenie powiatu bełchatowskiego. Kary wiązały się z przekroczeniem prędkości o więcej niż 50 km/h, wyprzedzania na przejściu dla pieszych oraz nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Wszystkie te wykroczenia skutkują mandatem zw wysokości 1,5 tys. zł — jak informuje Marcin Kucner, od początku 2022 roku policjanci kilkukrotnie karali w ten sposób kierowców.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -1

  Ps

  Było mniej rannych i to jest najważniejsze. Przeliczcie sobie koszty dochodzenia do zdrowia po wypadku z kosztem nawet najwyższego mandatu. Nie mówiąc o cenie życia. Rachunek jest prosty. Dlaczego dopiero teraz?

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -2

  Jutro Grocholice

  Jutro od 15.10 Rynek Grocholski przewozy zatrzymując się w miejscu niedozwolonym, bez przystanku wypuszczają pasażerów

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -0

  Kolllp

  Ewidentnie chodzi o okradzenie normalnych ludzi bo po co szukac kasy u bandytow czy zlodzieji to sie nie oplaca. Po opolicja ma szukac przestepcow lepiej dac mandat najlepiej za ********* Przekroszysz o 10 ikm masz 1500 oo i juz pasi kaska leci po A jak trzeba znalesc kogos bo np. auto przerysowali to policji nawet nie chce sie isc monitoringu spra... Rozwiń

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -1

   konik

   O czym ty bredzisz widziałeś taryfikator na oczy?

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -3

  brawo

  Stanowcze NIE dla bandytów drogowych.

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Diiioo

  Zlodziejeeee

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -0

  Drogówka

  Przecież tu nie chodzi o bezpieczeństwo.. Aby komuś dać trzeba innym zabrać.... I to akurat rządzący potrafią najlepiej..