Reklama

Reklama

Oszuści internetowi wyłudzili pieniądze od kilkudziesięciu osób z Bełchatowa i okolic

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Oszuści internetowi wyłudzili pieniądze od kilkudziesięciu osób z Bełchatowa i okolic - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Internetowi oszuści wyłudzają pieniądze za pomocą platformy OLX i popularnego komunikatora WhatssApp. Policja w Bełchatowie otrzymuje zgłoszenia w tej sprawie niemal każdego dnia. Oszukanych zostało już kilkadziesiąt osób.

Reklama

Policja w Bełchatowie przestrzega przed internetowymi oszustami i zaleca wzmożoną ostrożność podczas korzystania z platformy OLX i komunikatora WhatssApp, które wykorzystywane są do ataków hakerskich i wyłudzania pieniędzy.

- Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zakupów i sprzedaży internetowych. Oszuści wyłapują potencjalne ofiary na OLX i manipulują nimi tak, aby zdobyć cel, którym są pieniądze – informuje bełchatowska komenda.

Policja przyznaje, że pomimo wcześniejszych apelów, wiele osób wciąż daje się nabrać na sztuczki internetowych oszustów. W ostatnich miesiącach wielu mieszkańców Bełchatowa i okolic straciło swoje oszczędności. Policjanci niemal każdego dnia przyjmują zawiadomienia o oszustwach za pomocą wspomnianej metody.

Przestępcy wykorzystując nieuwagę oraz pośpiech, wyłudzają od pokrzywdzonych dane, za pomocą których uzyskują dostęp do kart płatniczych i kont bankowych. Z policyjnych statystyk wynika, że od stycznia do sierpnia w ten sposób oszukanych zostało kilkudziesięciu mieszkańców powiatu bełchatowskiego.

W jaki sposób działają oszuści? Policja wyjaśniła to krok po kroku:

  • Osoba sprzedająca wystawia rzecz na OLX. Praktycznie od razu po wystawieniu ogłoszenia, najczęściej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp kontaktuje się "kupiec", pytajac czy oferta jet aktualna. Proponują zakup połączony z opcją przesyłki kurierskiej. Jedyną rzeczą, jaką ma zrobić sprzedający, to naszykować rzecz i czekać na kuriera i... wejść w link, który rzekomo ma doprowadzić do tego, że sprzedający otrzyma płatność z góry za przesyłkę. (W tym momencie każdemu powinna zapalić sie czerwone światło),
  • Oszust wysyła link prowadzący do fałszywej strony, która łudząco przypomina oryginalną stronę OLX, czy firmy kurierskiej, często nawet jest dostępna opcja prowadzenia czatu z ''kupującym"
  • Pokrzywdzony po kliknięciu w podesłany link zostaje przekierowany na przestępczą stronę. Znajduje tutaj formularz, w który ma wpisać dane, między innymi numer karty bankowej, datę jej ważności, trzycyfrowy numer CVC, czasem jest też proszony o zalogowanie się do swojego konta, czy tez podanie wysokości dostępnych środków.,
  • Następnie pokrzywdzony nieprzewidując zagrożenia podaje  kody autoryzacyjne uzyskiwane ze swojego banku, nie czytając ich treści. Sprzedający nie zdaje sobie sprawy, że autoryzuje nieuprawnione, przestępcze transakcje ze swojego rachunku. W tym momencie przestępca kradnie oszczędności z konta. Płaci kartą pokrzywdzonego za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy