Reklama

Reklama

Policja ostrzega przed nową metodą oszustwa. Jak nie dać się okraść?

Opublikowano:
Autor:

Policja ostrzega przed nową metodą oszustwa. Jak nie dać się okraść?  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Bełchatowska policja ostrzega mieszkańców przed "spoofingiem", czyli nową metodą, z której pomocą oszuści wyłudzają wrażliwe dane lub pieniądze. Na czym polega ta nieuczciwa praktyka i jak nie dać się okraść?

Reklama

"Spoofing" telefoniczny staje się coraz popularniejszy wśród oszustów, którzy chcą wyłudzić wrażliwe dane lub pieniądze od swoich potencjalnych ofiar. Ta metoda kradzieży prowadzona jest drogą telefoniczną, a możliwa jest głównie dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym.

Całe oszustwo polega na tym, że złodziej dzwoni do potencjalnej ofiary, dodatkowo modyfikując numer, z którego korzysta. W efekcie, na telefonie potencjalnej ofiary wyświetla się ręcznie wprowadzony przez przestępcę numer telefonu.

- Sprawcy wykorzystują różne triki socjotechniczne po to, by zmanipulować rozmówcę i uzyskać dostęp do jego smartfona lub komputera, a w konsekwencji do rachunku bankowego. Ofiara spoofingu, sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku, pracownikiem urzędu lub policjantem. W większości rozmów pojawiają się jednak dwa elementy: presja czasu i poczucie zagrożenia — informują policjanci.

Scenariusz takiej rozmowy jest zazwyczaj podobny. Oszust stara się wystraszyć rozmówcę i sprawić, by ten zaczął działać pod wpływem emocji. Informuje przykładowo, że doszło do próby włamania na konto bankowe ofiary i niezbędne są szybkie działania, które mają zabezpieczyć jego pieniądze.

- Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. Najlepiej w takiej sytuacji samodzielnie wpisać numer banku, zadzwonić, poinformować o otrzymanym połączeniu i zweryfikować przekazane informacje — dodają mundurowi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy