reklama
reklama

"Osiedlowy trener senioralny", nowa tężnia i parkingi. Na co bełchatowianie chcą wydać milion złotych?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

"Osiedlowy trener senioralny", nowa tężnia i parkingi. Na co bełchatowianie chcą wydać milion złotych? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Opublikowano już listę projektów, na które będą mogli głosować bełchatowianie w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Łącznie znalazło się na niej 18 zadań, natomiast trzy zostały odrzucone z powodów formalnych.
reklama

Mieszkańcy Bełchatowa mogli składać swoje projekty do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego od 23 maja do 17 czerwca. Później przeszły one przez proces weryfikacji, w którym zaakceptowano 18 projektów - 10 „miękkich” i 8 „twardych”. Trzy zostały z kolei odrzucone, ale ich autorzy mają czas do 15 sierpnia na złożenie odwołania. Ostateczna lista zostanie opublikowana 26 sierpnia.

W tym roku miasto przeznaczy na Budżet Obywatelski milion złotych. Pula została podzielona pomiędzy projekty „twarde” (900 tys. zł), czyli związane z budową infrastruktury oraz „miękkie” (100 tys. zł), dotyczące działań prospołecznych. Jednocześnie poszczególne zadania nie mogą być droższe niż 700 tys. zł w przypadku projektów „twardych” oraz 50 tys. zł, jeśli chodzi o te „miękkie”. Inwestycje nie powinny również generować później zbyt wysokich kosztów utrzymania.

Na liście odnaleźć możemy trzy projekty dotyczące budowy bądź modernizacji miejsc parkingowych w mieście. Już niedługo mieszkańcy będą mogli zagłosować na przebudowę miejsc postojowych pod blokiem nr 137 na os. Dolnośląskim (za 400 tys. zł), budowę parkingu przy bloku nr 118 na tym samym osiedlu (300 tys. zł) bądź też rozbudowę i przebudowę parkingu dla bloków nr 7, 9 i 10 na ul. Paderewskiego (400 tys. zł). 

Wśród pozostałych projektów, które pozytywnie przeszły weryfikacje, odnajdziemy natomiast budowę siłowni plenerowej na Przytorzu (450 tys. zł) oraz montaż oświetlenia i/lub monitoringu na bulwarze pomiędzy Rakówką a ul. Jarzębinową (400 tys. zł). Mieszkańcy chcieliby także wyremontować plac zabaw na os. Budowlanych (350 tys. zł), zbudować tężnię solankową na os. Olsztyńskim (400 tys. zł) czy też stworzyć Naukowy Plac Zabaw w parku im. Prof. J. Samujłły na os. Binków (330 tys. zł). 

W przypadku projektów „miękkich” bełchatowianie będą mogli zagłosować m.in. na projekt „Osiedlowy trener senioralny” (50 tys. zł), który zakłada organizację bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych dla seniorów. Wśród innych zadań odnajdziemy choćby „Sercański Ośrodek Rodzin” (50 tys. zł), polegający na wspieraniu potrzebujących w parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy czy też „Orkiestrowe Granie” (45 tys. zł), zakładające zorganizowanie festiwalu muzycznego o różnorodnym repertuarze.

W ramach budżetu może też zostać sfinansowany „Bełchatowski Turniej Szachowy” (12 tys. zł), trening umiejętności emocjonalnych i społecznych dla dzieci (14 ty. zł) czy festiwal kulturalny „Młodzi dla Sztuki” (30 tys. zł). Dodatkowo bełchatowianie zgłosili do BO trzy projekty związane ze zdrowiem: zakup i rozlokowanie w Bełchatowie pięciu defibrylatorów typu AED (50 tys. zł), darmowe badania kontrolne dla mieszkańców (50 tys. zł) oraz badania przesiewowe zdolności psychomotorycznych dla dzieci i młodzieży (45 tys. zł).

Ostatnim z proponowanych przez mieszkańców zadań jest stworzenie „Centrum Aktywności Międzypokoleniowej” (40 tys. zł), w ramach którego w pomieszczeniach parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy będą prowadzone działania mające na celu integrację wszystkich mieszkańców miasta bez względu na wiek. Wszystkie projekty wraz ze szczegółowymi opisami odnajdziecie na oficjalnej stronie internetowej budżetu.

Weryfikacji nie przeszły trzy zaproponowane przez mieszkańców zadania. Pierwszym z nich była budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Świętej Faustyny, Staszica i Jasnej. Zadanie zostało odrzucone, ponieważ miasto pozyskało już fundusze z Polskiego Ładu na przeprowadzenie tej inwestycji.

Kolejny projektem był zakup mobilnej sceny estradowej, który to wydatek urząd miasta uznał za zbyt wysoki i generujący niewspółmierne koszty utrzymania. Odrzucono także zadanie „Bezpieczny Ratownik”, polegające na doposażeniu OSP Bełchatów i zakupie materiałów promocyjnych. Powodem był brak możliwości realizacji dwóch projektów w ramach jednego wniosku. 

Głosowanie mieszkańców odbędzie się pomiędzy 5 i 16 września, natomiast jego wyniki zostaną ogłoszenie 23 września. Realizacja wybranych projektów planowana jest natomiast na 2023 rok.  

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama