Dokładnie 15 października na rządowej stronie pojawia się informacja, dotycząca wniesienia odwołania od decyzji Wojewody Łódzkiego dotyczącej zezwolenia na budowę wschodniej obwodnicy Bełchatowa. W oficjalnym dokumencie nie wskazano jednak, czego dotyczyło odwołanie oraz czy może ono opóźnić inwestycję.
O sprawę zapytaliśmy więc w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi. Okazuje się, że odwołanie zostało wniesione przez właściciela terenów, przez które przebiegać ma wschodnia obwodnica Bełchatowa. Mieszkaniec nie wyraził bowiem zgody na podział nieruchomości i przeznaczenie jej części pod inwestycję.
Rodzi się więc pytanie, czy wniesione przez właściciela nieruchomości odwołanie może opóźnić lub zablokować inwestycję? Wszystko wskazuje na to, że nie — jak informuje Urząd Wojewódzki w Łodzi, decyzji wojewody został nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Co to oznacza?
- Zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1363, ze zm.) nadanie decyzji ZRID rygoru natychmiastowej wykonalności zobowiązuje do niezwłocznego wydania nieruchomości, uprawnia zarządcę drogi do faktycznego objęcia nieruchomości w posiadanie oraz do rozpoczęcia robót budowlanych — informuje oddział prasowy Biura Wojewody Łódzkiego.
Wschodnia obwodnica Bełchatowa będzie liczyła w sumie 8 kilometrów. Powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 484. Magistrat wielokrotnie podkreślał, że budowa drugiej obwodnicy i skomunikowanie jej z tzw. małą obwodnicą miasta tj. ulicami Staszica, Armii Krajowej oraz Aleją Wyszyńskiego, poprawi przepustowość komunikacyjną w południowej i wschodniej części Bełchatowa. Prace mają zakończyć się w 2023 roku.
Komentarze (0)