Reklama

Reklama

Kiedy ruszy budowa obwodnicy wschodniej? Inwestycja ''ugrzęzła'' w urzędniczych procedurach

Opublikowano: sob, 7 sie 2021 06:22
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Kiedy ruszy budowa obwodnicy wschodniej? Inwestycja ''ugrzęzła'' w urzędniczych procedurach - Zdjęcie główne

Budowa wschodniej obwodnicy poprawi przepustowość komunikacyjną w południowej i wschodniej części Bełchatowa | foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wciąż nie ogłoszono przetargu na budowę obwodnicy wschodniej Bełchatowa. Inwestycja cały czas nie ma bowiem wszystkich wymaganych pozwoleń. Przeciągającymi procedurami zaniepokojeni są mieszkańcy. Co na to władze województwa i sam inwestor?

Reklama

Kiedy pod koniec ubiegłego roku miasto wspólnie z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Łodzi zapowiadali, że budowa obwodnicy wschodniej Bełchatowa ruszy jeszcze w 2021 roku, wszystko wskazywało na szczęśliwy koniec długiej urzędniczej procedury i, że pierwsza łopata pod budowę 8-kilometrowej drogi zostanie wbita. Ruszyć miał pierwszy etap inwestycji, na odcinku od ulicy Świętojańskiej i Radomszczańskiej do ronda na skrzyżowaniu z ulicą Czyżewskiego. ZDW w Łodzi zaproponowało, że po zakończeniu tego etapu robót aż do czasu zakończenia całego projektu budowy obwodnicy, miasto przejmie zarząd nad tym odcinkiem. Oznaczałoby to, że kierowcy mogliby korzystać z połowy obwodnicy znacznie wcześniej.

Niestety, choć mamy już sierpień, to ZDW w Łodzi wciąż nie ogłosił przetargu. Wszystko przez przeciągające się procedury związane z wymaganymi pozwoleniami i dokumentacją. Niecierpliwić zaczęli się sami mieszkańcy Bełchatowia.

- Czy to nie jest tak, że ktoś chce inwestycję wstrzymać albo znacząco opóźnić? – zastanawia się bełchatowianin.

Okazało się, że Wojewoda Łódzki prowadząc postępowanie w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, zwrócił się w marcu tego roku o ponowne wydanie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. Decyzja RDOŚ w tej sprawie była przekładana już trzykrotnie. Ostatni termin wyznaczono na 9 września.

Dagmara Zalewska, rzecznik prasowy Wojewody Łódzkiego tłumaczy, że ocenę oddziaływania na środowisko przeprowadza się w ramach postępowania w sprawie wydania decyzji ZRID (tzw. „ponowna” ocena) w sytuacji, jeżeli taka konieczność została stwierdzona przez właściwy organ oraz na wniosek podmiotu planującego podjęcie realizacji przedsięwzięcia. Zaznacza też, że obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przy postępowaniu ZRID nałożony został decyzją RDOŚ z Łodzi z 2017 roku.

- Ponadto z wnioskiem o przeprowadzenie ponownej oceny oddziaływania na środowisko wystąpił do Wojewody Łódzkiego inwestor. Zatem konieczność przeprowadzenia procedury ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w ramach przedmiotowego postępowania ZRID, wynikała wyłącznie z obowiązujących przepisów prawa. Nie zaistniały w tej sprawie żadne nowe okoliczności – mówi Dagmara Zalewska.

Rzeczniczka przekazała też... dobre wiadomości. Okazuje się, że 30 lipca do Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi wpłynęło postanowienie RDOŚ w Łodzi, który po przeprowadzeniu ponownej oceny oddziaływania planowanej inwestycji na środowisko, uzgodnił realizację przedsięwzięcia, określając m.in. "warunki korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia".


- Kolejnym etapem przedmiotowego postępowania administracyjnego będzie weryfikacja projektu budowlanego pod kątem zgodności z postanowieniem RDOŚ, a następnie wydanie przez Wojewodę Łódzkiego decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej – mówi Dagmara Zalewska.

Na taką czeka już Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi, który zapewnia, że inwestycja w żaden sposób nie jest zagrożona.

- Przetarg nadal planujemy w tym roku, zgodnie z przewidywaniami rozpoczęcie robót także, po wcześniejszym rozstrzygnięciu przetargu. Inwestycja jest zgłoszona jako kluczowa do programu budowy obwodnic z budżetu centralnego – mówi Marcin Nowicki, rzecznik prasowy ZDW w Łodzi.

Wschodnia obwodnica Bełchatowa będzie liczyła w sumie 8 kilometrów. Powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 484. Magistrat wielokrotnie podkreślał, że budowa drugiej obwodnicy i skomunikowanie jej z tzw. małą obwodnicą miasta tj. ulicami Staszica, Armii Krajowej oraz Aleją Wyszyńskiego, poprawi przepustowość komunikacyjną w południowej i wschodniej części Bełchatowa.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (44)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +9 / -3

  Dobra zmiana - psia mać !!!

  PiS-owskie złodziej już wszystko rozkradły . Raport NIK o stanie finansów za 2020 roku- MINUS 245 miliardów PLN. !!!!. Dla przypomnienia dług PO za 8 lat to 310 miliardów. Banda PiSowskich złodziei wykręciła takie zadłużenie w jeden rok !!1 a nawet kibla nie wybudowali. Oj kradna bandyci oj kradną

  • 3 miesiące temu | ocena +3 / -9

   Strażak Sam

   Zapomniałeś dodać że za PO korzystali głównie ważniacy przegrani, ignoranci i złodzieje ,a PIS zlikwidował ubóstwo i wszechobecną biedę.Wszyscy pamiętamy rozpasanie (ośmiorniczki) za nasz a kasę.

   • 3 miesiące temu | ocena +5 / -3

    Nick Twój

    Kurski w ze swoja nową żoną spędził rocznice ślubu w luksusowym hotelu - w jedna noc przep*erdolił 5500 PLN - fakturę kazał wystawić na TVP

   • 3 miesiące temu | ocena +6 / -1

    Dobra zmiana psia mac

    Pamiętam ośmiorniczki za 1500 złotych. Pamiętam tez że PISowski Galpinski w zeszłym roku zjadł obiad z pokazem kucharza za 18 000 złotych !. oj kradn a bandyci oj kradna . Co do ubóstwa to za PiSowskiego okupata wzrosł z 400 tys. osób do 880 tys. najwięcej wśród emerytów.

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -2

  Mieszkaniec

  Pamiętacie Złoczew też był przekładany ze względu na decyzję środowiskową ! Więc obwodnicy nie będę tylko nie chcą nam o tym powiedzieć przed wyborami

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -1

  Niezadowolony

  To trzeba chyba złożyć odwołanie od tej decyzji. I dalej temat przeciągać. Może się wycofają z głupiego pomysłu.

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -6

  Elmenowiec

  Tyle lat nie było to już się obejdzie bez. Z roku na rok będzie mniej mieszkańców więc będzie luźniej . Wygaszanie Rogowca i znajdujących się tam firm tu proponuję się skupić i zapewnić ludziom pracę w przyszłości .

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -3

  Zdzieszulok

  Najpierw to połatajcie drogi które już są . I proponuję to zrobić konkretnie a nie żwirkiem posypać aby max do jesieni wytrzymało.

  • 3 miesiące temu | ocena +6 / -1

   Janusz Biznesu Drogowego

   Ale zrobić raz i porządnie to się kompletnie nie opłaca.

   • 3 miesiące temu | ocena +3 / -0

    Układ zamknięty $ €

    No tak co pseudo drogowcy z bełchatowskiej zaprzyjaźnionej firmy Learr będą łatać. Tak to zawsze jakaś faktura obciąża budżet i kasa jest na skromne życie biednych kierowników i gospodarzy miasta.

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -0

  Proposzcz i różańcowe chłopaki z Grocholic będą mieć do biskupa bliżej.

  Bardzo potrzebna obwodnica.

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -5

  don leo

  a po co to komu? za 10,15 lat Bełchatów mocno straci na populacji. Będzie to kolejne sebiksowo-emeryckie miasto w Łodzkiem

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -13

  alis

  w d.....e mam obwodnice babcia dostanie 13,14 ja 1500 mam wózek i jakoś dojade na benzyne też mi starcza to wokół komina mogę śmigać raz w roku albo i 2 tuska autostradą śmigne nad morze JAROSŁAW,JAROSŁAW!!!!!!

 • 3 miesiące temu | ocena +15 / -2

  Urzędnicy miejscy za dużo czasu poświęcają na uroczystości, więcej i modlitwy w kościelnych ogrodach.

  Modlitwy w sprawach miasta nie działają. Trzeba pracować.

 • 3 miesiące temu | ocena +20 / -4

  Mieszkaniec

  Celowe opóźnianie do wyborów . Przecież zawsze coś budują w rok wyborczy , jeszcze nie jedne wybory wygrają na tej obwodnicy. ostatecznie opóźniają aby jej nie budować przecież za chwilę będzie tu 30 tys mieszkańców widać po ogłoszeniach wynajmę sprzedam . Nie ma ulicy i bloku w Bełchatowie gdzie coś nie jest do sprzedania ... Zaraz będzie łatwiej napisać sprzedam całe miasto

 • 3 miesiące temu | ocena +13 / -23

  Ebe

  Kolejny głupi artykuł .komu ta obwodnica potrzebna??którzy mieszkańcy tacy spragnieni jej ??mieszkam w miejscu gdzie ma być blisko mnie i ja mam ja w d.upie .magistrat też ma nas w dupi.e jak były konsultacje zgłaszaliśmy swoje postulaty i głos niezadowolenia to nikt go nieuwzględnił dla mnie może ona nigdy nie powstać tą wies i tak niedługo zniknie z mapy Polski także może wojewoda vos z tym zrobi .

  • 3 miesiące temu | ocena +18 / -10

   LOL

   Wyobraź sobie że jest potrzebna. Może Ty siedzisz pół życia na d..pie i gó..no w życiu widziałeś, ale w godzinach szczytu, do ok 17, często Wojska Polskiego od strony Grocholic do ronda nie idzie przejechać. Miasto co raz bardziej tonie w korkach... Co raz więcej ludzi dojeżdża z wiosek pod Bełchatowem. To, że Ciebie nie stać wydać na budowę domu kilkaset tysięcy to nie znaczy że pare tysięcy innych ludzi nie ma z tego powodu problemów. Mało tego, ta obwodnica na pewno podniesie ceny okolicznych działek i wzmocni rozwój terenów przy obwodnicy. Daje również choćby cień szansy na jakikolwiek rozwój Bełchatowa. I nim odezwie się w Tobie krytyk, że g..wno jest tutaj robione by inwestorów przyciągnąć, to zadaj sobie pytanie co TY w tym kierunku zrobiłeś. Załóż firmę i rozwijaj ją, daj prace innym!

   • 3 miesiące temu | ocena +6 / -5

    DON LEO

    "Mało tego, ta obwodnica na pewno podniesie ceny okolicznych działek" ha ha ha to bardzo ważny aspekt dla mieszkańców to prawda. Jak obwodnica ma przyciągnąć inwestorów? piszesz, do kogoś jakbyś był jakimś łebskim gościem a nim nie jesteś. Co ma piernik do wiatraka ? inwestycje powstają jeśli dana obwodnica ma połączenie z drogą szybkiego ruchu ( autostrada, Ekspresowa) czy Bełchatów ma takie połącznie ? NIE

   • 3 miesiące temu | ocena +8 / -11

    Ebe

    Na dolnośląskie czy przytorze czy czaplinoecka będziesz jeździł obwodnica wschodnia? Czy nawet na Binków puknij się w czoło może pomoże

   • 3 miesiące temu | ocena +8 / -7

    Ebe

    Mnie akurat stac wydać kilka tysięcy na budowę domu i dlatego piszę że tu mieszkam i nie potrzebuje jej .a to że korki są to były. Są i będą z obwodnica czy bez niejgdzie ta obwodnica dojedziesz ??na które osiedle??

  • 3 miesiące temu | ocena +12 / -0

   takie fakty

   To, że 2/3 mieszkańców Bełchatowa pochodzi ze wsi nie oznacza, że Bełchatów nie jest miastem. Każda władza samorządowa nie interesowała się inwestycjami bo "miała" kopalnię i elektrownię. Wszyscy szli na łatwiznę, że jakoś to będzie. Wyszło jak zwykle.

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -21

  mieszkaniec

  "mieszkańcy są zaniepokojeni..." jacy mieszkańcy? mieszkańcy Bełchatowa mają w du..ie tą obwodnicę, szczególnie ci co mieszkają na Bińkowie i będą ją mieli za płotem. Mieszkańcy to chcą aby ich podatki były wydawane z rozsądkiem na naprawdę niezbędne dla nich inwestycję, a nie wyrzucanie kilkuset milionów w błoto , bo komuś się zamarzyło zarobić dodatkowo kilka baniek... Oby nigdy nie powstała ta obwodnica, bo i tak nic się w mieście nie zmieni jeśli chodzi o zakorkowane ulice...

  • 3 miesiące temu | ocena +11 / -5

   zrozum

   ano trza było się nie budować tam

   • 3 miesiące temu | ocena +7 / -10

    Ebe

    Mądrego to aż miło posłuchać długo nad tym myślałeś?? Skoro już się ludzie pobudowali to trzeba tak ja odsunąć żeby nie kolidowała mieszkańcom miejsce jest za naszymi domami tylko poka i lasy Ale nie po co . Musi być blisko domów złośliwość pisiorów i tyle na tym oni najlepiej się znają

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -2

  Najpierw kolejny dom i mieszkanie

  Kieszenie są wazniejsze jak wasza obwodnica Potrzebuje 6 dom kupić

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -0

  EKO

  W tym roku ni da rady, wkrótce będą wracać myszy z pola i muszą mieć zapewniony bezstresowy powrót.

 • 3 miesiące temu | ocena +17 / -3

  Noja

  Jeżeli jeszcze ktoś wierzy w to , ze debilki z urzędu miasta z ul. Kościuszki coś zbudują, to gratuluje poczucia humoru!!!

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -3

  Mati

  Chce mieć wjazd na obwodnice z zdzieszulic

  • 3 miesiące temu | ocena +4 / -0

   zofia

   I jeszcze pewnie spod domu???

 • 3 miesiące temu | ocena +13 / -1

  Prorokkk

  Obiecanki są dobre aby zdobyć glosy :)

 • 3 miesiące temu | ocena +16 / -1

  Mieszko

  Uwierzę jak zobaczę wbity pierwszy szpadel. To odwlekanie jest mocno podejrzane. A o tej obwodnicy mówi się od dobrych 20 lat.

 • 3 miesiące temu | ocena +16 / -1

  Aga

  Ulica Kwiatowa też Ugrzezla

 • 3 miesiące temu | ocena +15 / -1

  rozwój

  kiedy więc zostanie wydana decyzja ZRID przez Wojewodę?

  • 3 miesiące temu | ocena +2 / -0

   Orban

   Następnego dnia po ogloszeniu raportu podkomisji Antka

  • 3 miesiące temu | ocena +5 / -7

   nigdy

   Nigdy.

 • 3 miesiące temu | ocena +6 / -26

  Mieszkaniec

  Komu potrzebna ta obwodnica

  • 3 miesiące temu | ocena +8 / -14

   no sens

   Tym co chcą na niej zarobić. Śmiech mnie ogarnia jak czytam, że ma poprawić ciąg między osiedlami. Kto będzie wyjeżdżał x km żeby dostać się na osiedle gdzie każde jest w zasięgu wzroku?

 • 3 miesiące temu | ocena +18 / -2

  LOL

  Piękne gadanie... uwierzę w to jak w tym roku wjedzie sprzęt na budowę. Wtedy uwierzę że nie jest to celowe opóźnianie inwestycji, co już nawet sami urzędnicy po cichu przyznają...

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -1

  Strażak Sam

  Nasza administracja wciąż nie działa ,tak się zaplatali w przepisy i procedury ,że byle kierowniczyna ma swoje prawa które są nadrzędne względem obowiązków .Taki indolent potrafi działać na dwa fronty ,żeby wykazać swoje racje.Nie ma na to kary,bo jak takiemu dowódcy kwitów udowodnić, że jest nędznikiem i oszustem.Nawet mapę druk ścisłego zarachowania potrafi sfingować,to mistrz kamuflażu ,hipokryta.