Reklama

Reklama

Zapadła decyzja w sprawie pociągów z Bełchatowa do Piotrkowa. Premier ogłosił listę projektów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zapadła decyzja w sprawie pociągów z Bełchatowa do Piotrkowa. Premier ogłosił listę projektów - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Modernizacja linii kolejowej pomiędzy Bełchatowem i Piotrkowem z przedłużeniem do Bogumiłowa zostanie zrealizowana. Inwestycja znalazła się na liście projektów programu "Kolej plus", które otrzymają rządowe dofinansowanie. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że rząd zwiększy pulę na inwestycje w kolej do 11 miliardów złotych.

Reklama

Wszystko wskazuje na to, że już za kilka lat pojedziemy pociągiem z Bełchatowa do Łodzi. Modernizacja linii kolejowej nr 24 pomiędzy Bełchatowem a Piotrkowem z przedłużeniem do strefy przemysłowej w Bogugmiłowie (gmina Kleszczów) znalazła się na liście 34 projektów, które otrzymają dofinansowanie w ramach rządowego programu "Kolej Plus".

Początkowo dofinansowanie miało otrzymać 17 zaplanowanych inwestycji, jednak podwojenie listy było możliwe dzięki zwiększonej puli pieniędzy na program.  Premier Mateusz Morawiecki w środę (20 kwietnia) podczas wizyty w Janowie Lubelskim, ogłosił plany zwiększenia budżetu dla "Programu Kolej Plus" z 5,5 mld zł do ponad 11 mld zł. Zmiana ma zostać zatwierdzona podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów. 

–  Bardzo się cieszę, że możemy dzisiaj przedstawić niezwykle ważny program dla całej Polski. Program, który mówi o odbudowie, odtworzeniu linii kolejowych – powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Jak informuje kancelaria premiera, program Kolej Plus skierowany jest do jednostek samorządu lub związków metropolitalnych, które zainteresowane są rozwojem własnej infrastruktury kolejowej. Rząd planuje uzupełnienie istniejącej sieci kolejowej o połączenia pasażerskie z miastami wojewódzkimi. Dotyczy to miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców. Planowana realizacja inwestycji w ramach programu "Kolej Plus" ma potrwać do 2028 roku

Przypomnijmy, że rządowe dofinansowanie wyniesie do 85 proc. kosztów inwestycji, pozostałą kwotę muszą wygospodarować samorządy. O modernizację linii kolejowej miasto Bełchatów stara się wspólnie z z gminami Bełchatów, Kleszczów i Wola Krzysztoporska oraz województwem łódzkim. Każdy samorząd będzie musiał zapewnić własny "wkład" do tej inwestycji. Miasto Bełchatów w Wieloletniej Prognozie Finansowej na inwestycję ma zaplanowane aż 32 mln zł do 2028 roku.

To ogromna kwota, a pomysł nie każdemu przypadł do gustu. Podczas ubiegłorocznej sesji rady miasta, wątpliwości co samej inwestycji miał radny Włodzimierz Kuliński z Koalicji Obywatelskiej, który wyliczył, że modernizacja linii kolejowej będzie kosztowała każdego bełchatowianina 500 zł. Z kolei wiceprezydent Bełchatowa - Dariusz Matyśkiewicz przekonuje, że inwestycja pozwoli na rozwój regionu i stref przemysłowych, które dzięki zmodernizowanej linii kolejowej, będą lepiej skomunikowane. 

Co zyskają sami bełchatowianie? To przede wszystkim połączenie kolejowe do Łodzi. W ubiegłym roku, przygotowane zostało studium planistyczno-prognostyczne. W przedstawionej koncepcji uznano, że najkorzystniejszy będzie wariant zakładający przejazd pociągu przez miejscowości Wola Krzysztoporska, Korczew, Bełchatów – miasto, Kurnos, Trząs (Zarzecze) i Bogumiłów. Podróż pociągiem z Bełchatowa do dworca Łódź Fabryczna trwałaby 86 minut, a długość całej trasy wyniosłaby 89 km. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy