Reklama

Reklama

Przed nami piknik i inscenizacja historyczna. W tle kulisy tragicznego romansu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: belchatow.pl/archiwum

Przed nami piknik i inscenizacja historyczna. W tle kulisy tragicznego romansu - Zdjęcie główne

foto belchatow.pl/archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia To będzie wspaniałe historyczne widowisko. W rocznicę Bitwy Warszawskiej ponownie zostanie przypomniana historia tragicznej miłości Stefana i Nelly Hellwigów. Tym razem ma być wyjątkowo, bo miasto szykuje inscenizację historyczną, podczas której będzie można zobaczyć, jak zginął słynny bełchatowianin. Uroczystości zaplanowano na najbliższą sobotę od godziny 17:00.

Reklama

Tegoroczne obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej będą miały w Bełchatowie wyjątkową oprawę. Z tej okazji już w najbliższą sobotę, 14 sierpnia w parku przy Dworku Olszewskich zostanie zorganizowany „Piknik ze Stefanem i Nelly”. Tegoroczne wydarzenie będzie się nieco różniło od tych z poprzednich lat. 

Każdego roku w rocznicę wojny z bolszewikami odgrywana jest scenka z tymi historycznymi postaciami. Młodzi bełchatowianie wcielają się w Stefana i Nelly Hellwigów, przejeżdżają bryczką przez centrum miasta i składają kwiaty na grobie zakochanych.

Historia ich tragicznej miłości nierozłącznie związana jest bowiem z wojną polsko-bolszewicką 1920 roku. Brał w niej udział Stefan Hellwig, członek rodziny właścicieli dworu w Bełchatowa. Młody żołnierz poległ w potyczce w okolicach Hrubieszowa. Nelly z rozpaczy po śmierci męża popełniła samobójstwo. Oboje zostali pochowani na terenie dzisiejszego parku przy muzeum. Na pagórku pod kasztami i lipami, gdzie stała altana, nazywana świątynią dumania. To tam zakochani wspólnie spędzali romantyczne chwile. Każdego roku w miejscu ich pochówku składane są kwiaty. 

- Tragiczne losy Stefana i Nelly Hellwigów urosły do rangi symbolu, poprzez który bełchatowianie mogą odczytać wkład swojego miasta w dzieło budowania niepodległego bytu państwowego (…) Wymowa tego symbolu wykracza jednak poza konkretne wydarzenia historyczne, odnosi się do motywu wielkiej, romantycznej miłości oraz poświęcenia prywatnego szczęścia w imię wartości wyższych – tak o tej niezwykłej historii Stefana i Nelly pisze bełchatowskie muzeum.
W tym roku, bełchatowianie będą mogli okazję zobaczyć, jak zginął młody Hellwig. Podczas wyjątkowej inscenizacji historycznej, która odbędzie się na błoniach parku, przedstawiona zostanie potyczka polskich żołnierzy z bolszewikami. 

- Planujemy odtworzenie potyczki polskiego oddziału z bolszewicką konnicą. Tak więc będzie historyczne umundurowanie, konie i nawet przygotowana taczanka z karabinem maszynowym. Nie zabraknie też wybuchów i efektów pirotechnicznych – mówi Marcin Uss z bełchatowskiego muzeum.
Jak zapewnia, wszystko będzie zorganizowane w bezpieczny sposób. Teren potyczki zostanie ogrodzony barierkami. W słynną konnicę Budionnego mają wcielić się doświadczeni jeźdźcy.

Oprócz samej inscenizacji zaplanowano również piknik dla mieszkańców. Jak zapewnia muzeum, atrakcji nie zabraknie. Będą m.in. stoiska numizmatyczne i antykwaryczne, zawody strzeleckie czy gra miejska w klimacie 20-lecia międzywojennego. Z okazji Święta Wojska Polskiego przyjadą również żołnierze z 7. Dywizjonu Lotniczego w Nowym Glinniku koło Tomaszowa Maz.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy