Reklama

Reklama

Fundacja ojca Rydzyka interweniuje u bełchatowskiej policji. Czego dotyczy sprawa?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Fundacja ojca Rydzyka interweniuje u bełchatowskiej policji. Czego dotyczy sprawa? - Zdjęcie główne

Poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Służby z Bełchatowa badają sprawę, która w wakacje zbulwersowała mieszkańców naszego regionu. Zgłoszenie w sprawie obrazy uczuć religijnych i znieważenia przedmiotu czci religijnej do mundurowych złożyła… fundacja ojca Rydzyka, a dokładniej powołane przez nią Centrum Ochrony Praw Chrześcijan.

Reklama

Na początku czerwca zeszłego roku informowaliśmy o osobie, która w gminie Kluki zniszczyła figurę Matki Boskiej stojącą przy pamiątkowej tablicy. Roztrzaskany posąg zauważył jeden z okolicznych mieszkańców, który poprosił swoją znajomą o umieszczenie zdjęć pokazujących efekt działań wandala w Internecie. Mimo, że sprawa bardzo zbulwersowała mieszkańców, nie została zgłoszona do odpowiednich służb.

Okazuje się jednak, że działania wandala nie pozostały bez echa. Po nagłośnieniu sytuacji w mediach, informacja o zniszczeniu figury dotarła do… fundacji ojca Rydzyka, a dokładniej do, powołanego przez Lux Veritatis, Centrum Ochrony Praw Chrześcijan.

 

 

Jak przekazuje Małgorzata Uzarska, koordynator Biura Sieci Pomocy Prawnej Poradnictwa Obywatelskiego w Toruniu, pracownicy centrum informacje o łamaniu praw chrześcijan pozyskują m.in. dzięki infolinii, na którą dzwonią osoby posiadające wiedzę na powyższe tematy.

- Ponadto zespół monitoruje przestrzeń publiczną i medialną w poszukiwaniu informacji na powyższe tematy. W sprawie zniszczenia figury Matki Boskiej w gminie Kluki informacja pochodziła z mediów – tłumaczy Uzarska.

Zatem gdy informacja o działaniach wandala w gminie Kluki trafiła do COPCH, jego przedstawiciele skierowali swoje kroki do bełchatowskiej komendy. Jeszcze w zeszłym roku do funkcjonariuszy wpłynęło zawiadomienie dotyczące zarówno obrazy uczuć religijnych i znieważenia przedmiotu czci religijnej, jak i znieważenia miejsca pamięci historycznej. Przy figurze Matki Boskiej znajduje się bowiem tablica upamiętniająca ofiary bombardowania z września 1939 roku.

Oba wykroczenia podlegają karze grzywny lub ograniczenia wolności. Pierwsze dodatkowo zagrożone jest nawet dwuletnim więzieniem. Bełchatowscy policjanci zajęli się ustalaniem, kto zniszczył figurę w gminie Kluki. Niestety jednak służbom nie udało się znaleźć sprawcy.

- Prokuratura Rejonowa w Bełchatowie umorzyła dochodzenie w tej sprawie. COPCH nie zgodziło się z decyzją prokuratury i złożyło stosowne zażalenie – mówi Uzarska.

O sprawę zapytaliśmy w bełchatowskiej prokuraturze. Jak przekazuje prokurator, Beata Góralska, dochodzenie jest w toku. Trwają również czynności zmierzające do ustalenia okoliczności zdarzenia. Obecnie jednak żadna osoba nie uzyskała statusu podejrzanego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy