Końcówka 2021 roku przyniosła ogromną podwyżkę cen paliw w całym kraju, jak i Europie. W szczytowym momencie, za litr benzyny trzeba było zapłacić ponad 6 złotych. Rząd zareagował, wprowadzając Tarcze Antyinflacyjną 2.0 - jednym z jej założeń jest obniżka VAT-u na paliwa kopalne z 23 do 8 proc.
W efekcie, tankując we wtorek 1 lutego zapłacimy zdecydowanie mniej niż jeszcze kilkanaście godzin wcześniej. W Bełchatowie najtaniej jest na stacji przy markecie E. Leclerc, gdzie litr benzyny PB95 kosztuje 4,99 zł. Nieco drożej jest, chociażby na Orlenie (5,20 zł) czy Circle K (5,27 zł). Spadek cen jest więc zdecydowanie widoczny — jeszcze w niedzielę, 31 stycznia ceny kształtowały się na poziomie 5,90 zł.
Paliwo to niejedyny produkt, który został objęty obniżką VAT-u. Tańsza będzie również żywność, w przypadku której VAT będzie zerowy.
- Dla mnie to jest ważny instrument walki o portfele Polaków — po to, żeby Polacy mieli jak najtańsze produkty, jak najtańszą benzynę, ale to także walka z inflacją — mówił premier, Mateusz Morawiecki w kontekście obniżenia VAT-u.
Kontrolą tego, czy ceny na stacjach paliw i sklepowych półkach są niższe zajmie się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Instytucja ma w najbliższych dniach sprawdzać, czy placówki wprowadziły cennik zgodny z obniżką VAT-u.
Niższy VAT będzie obowiązywać przez sześć miesięcy, czyli do końca lipca 2022 roku.
Komentarze (0)