Reklama

Reklama

Kolej wróci do Bełchatowa? Rosną szanse, że pojedziemy pociągiem do Piotrkowa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Kolej wróci do Bełchatowa? Rosną szanse, że pojedziemy pociągiem do Piotrkowa - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Coraz większe szanse Bełchatowa na przywrócenie połączenia kolejowego z Piotrkowem Tryb. Wniosek w sprawie modernizacji linii kolejowej został zakwalifikowany do kolejnego etapu naboru w programie "Kolej Plus". Gra toczy się o duże pieniądze.

Reklama

Urząd Miasta Bełchatowa poinformował, że wniosek dotyczący modernizacji i elektryfikacji linii kolejnowej nr 24, która ma prowadzić z Piotrkowa Trybunalskiego do Bełchatowa, z wydłużeniem do Bogumiłowa przeszedł pozytywnie weryfikację i został zakwalifikowany do drugiego etapu naboru w projekcie "Kolej Plus". Prezydent Mariola Czechowska zaznaczała, że ruch kolejowy może ściągnąć do miasta zarówno turystów, jak i inwestorów. Podkreślała też, że sprawna kolej wpłynie na rozwój Bełchatowa.

- Bez wątpienia to także jeden z ważniejszych elementów zrównoważonego transportu, który świadczy o nowoczesności i właściwym kierunku rozwoju naszego województwa. Przede wszystkim jednak przywrócenie kolei do Bełchatowa oznacza szybki rozwój nie tylko naszego miasta, ale i całego regionu – mówi Mariola Czechowska.

Kwalifikacja do drugiego etapu rządowego programu oznacza, że samorząd ma teraz dwanaście miesięcy na opracowanie "wstępnego studium planistyczno – prognostycznego". Przypomnijmy, że modernizacji na linii nr 24 ma zostać poddane 34,3 km torowiska, dodatkowo powstanie 7 km zupełnie nowej linii.

- W Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego wskazano tę inwestycję jako ważną dla wzmocnienia systemu powiązań międzyregionalnych i regionalnych – informuje bełchatowski magistrat.

Budżet programu "Kolej Plus" wynosi 5,6 mld zł, przy 15 proc. wkładzie samorządów, na inwestycje zostanie przeznaczonych w sumie 6,6 mld zł. Inicjatywa ma zostać zrealizowana do 2028 roku.

Przypomnijmy, że wpólny wniosek dotyczący modernizacji i elektryfikacji linii kolejowej nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski – Bełchatów z wydłużeniem do Bogumiłowa złożyły: miasto, gmina Kleszczów oraz Marszałek Województwa Łódzkiego. W tej sprawie podpisano też umowę o partnerstwie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy