reklama
reklama

Alert dla województwa łódzkiego. Mieszkańcy wszystkich powiatów powinni uważać

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Alert dla województwa łódzkiego. Mieszkańcy wszystkich powiatów powinni uważać - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaInstytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał nowe ostrzeżenie dla mieszkańców województwa łódzkiego. Niebezpieczne zjawisko już zbliża się do naszego regionu i może potrwać do wieczora. Podpowiadamy, czego się spodziewać i jak się przygotować.
reklama

Nad województwo łódzkie nadchodzi kolejne niebezpieczne zjawisko. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał nowy alert dla mieszkańców.

reklama

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami obowiązuje w powiatach: bełchatowskim, brzezińskimi, kutnowskim, łaskim, łęczyckim, łowickim, łódzkim wschodnim, opoczyńskim, pajęczańskim, piotrkowskim, poddębickim, radomszczańskim, rawskim, sieradzkim, skierniewickim, tomaszowskim, wieluńskim, wieruszowskim, zduńskowolskim i zgierskim, a także w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim i Skierniewicach.

Burze, grad i porywisty wiatr nad województwem łódzkim

Alert obowiązuje od godziny 12:00 do 20:00 w środę, 24 lipca. W tym czasie IMGW prognozuje burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie może również spaść grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 80 proc.

reklama

Chwilę po godzinie 9:00 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał aktualny komunikat meteorologiczny. Okazuje się, że niebezpieczne zjawisko już nadciąga nad nasz region. Ostrzeżenie dotyczy powiatów bełchatowskiego, łaskiego, pajęczańskiego i wieluńskiego.

- Z południowego-zachodu na północny-wschód przemieszcza się burza, której towarzyszą opady deszczu o natężeniu 2-7 mm/10 min, dając godzinne sumy rzędu 10-15 mm. Punktowo możliwe są opady drobnego gradu. Nie notuje się silniejszych porywów wiatru. W kolejnych godzinach następować będzie intensyfikacja zjawisk towarzyszących, a w szczególności wzrost natężenia opadów - bliżej godzin południowych spodziewane są sumy opadów rzędu 20-30 mm. Burza przemieszcza się m.in. w kierunku Olesna, Strzelec Opolskich, Kędzierzyna-Koźle, czy w Wielunia. Dalej najprawdopodobniej przemieści się nad obszar Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego – informuje IMGW.

reklama

Co robić w czasie burzy?

Mieszkańcy tych powiatów powinni pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie może zwiększyć bezpieczeństwo podczas burzy. Regularnie przypomina o tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Najważniejsze jest znalezienie schronienia, warto również pamiętać o usunięci z parapetów, balkonów i podwórek wszystkich przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr. Trzeba również zadbać o zwierzęta, zwłaszcza te znajdujące się na dworze. Burze w wielu miejscach wiążą się z przerwami w dostawach energii elektrycznej, warto mieć zatem pod ręką zastępcze oświetlenie z zapasem baterii.

Uważać powinni też kierowcy

Właściciele samochodów powinni przestawić je w bezpieczne miejsce daleko od drzew. Jeśli natomiast jesteśmy w podróży, podczas jazdy trzeba uważać na łamiące się konary drzew. Warto także pamiętać, że przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama