Zdecydowana większość województwa łódzkiego, a także inne regiony centralnej Polski, znalazły się w strefie wysokiego zagrożenia. Eksperci ostrzegają mieszkańców, wskazując na realne niebezpieczeństwo. Część obszaru objęto średnim poziomem zagrożenia. Co to oznacza dla mieszkańców?
Od dłuższego czasu w naszym regionie nie odnotowano znaczących opadów deszczu. Prognozy przygotowane przez Sieć Obserwatorów Burz nie przewidują szybkiej zmiany tej sytuacji – na deszcz musimy poczekać przynajmniej do drugiej połowy tygodnia. Dopiero w piątek, sobotę i niedzielę możliwe są przelotne opady i burze.
Brak deszczu prowadzi do wysuszenia ściółki leśnej, co w znacznym stopniu zwiększa ryzyko wystąpienia pożarów.
Instytut Badawczy Leśnictwa monitoruje sytuację
Instytut Badawczy Leśnictwa, prowadzący badania i prace rozwojowe m.in. w zakresie ekologii, ochrony przyrody oraz polityki leśnej, na bieżąco analizuje poziom zagrożenia pożarowego. Z map udostępnionych przez Instytut wynika, że wysokim zagrożeniem objęte są nie tylko nasze okolice, ale niemal cały obszar Polski.
Ze szczegółami dotyczącymi zagrożenia można zapoznać się na mapce zamieszczonej pod artykułem.
Straż pożarna apeluje o ostrożność
Służby apelują do wszystkich mieszkańców i turystów o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w lasach i na terenach przyległych:
- Zakaz rozpalania ognisk poza miejscami wyznaczonymi.
- Zakaz wypalania roślinności i wierzchniej warstwy gleby.
- Zakaz palenia tytoniu w lasach, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych lub dróg utwardzonych.
- Obowiązek poruszania się wyłącznie po wyznaczonych szlakach w parkach narodowych.
W przypadku wysokiego lub ekstremalnego stopnia zagrożenia pożarowego możliwe jest także wprowadzenie zakazu wstępu do lasów. Przed planowaną wycieczką warto sprawdzić aktualne komunikaty dotyczące bezpieczeństwa.
Komentarze (0)