Reklama

Reklama

90-lecie piłki nożnej w Bełchatowie. Zobacz jak wspólnie świętowali miłośnicy "kopanej" [FOTO]

Opublikowano: pon, 10 cze 2019 08:55
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia 7 czerwca w sali teatralnej Miejskiego Centrum Kultury odbyła się gala z okazji jubileuszu 90-lecia piłki nożnej w Bełchatowie. Piątkowe spotkanie w uroczystej atmosferze zakończyło obchody związane z okrągłą rocznicą pierwszego pokazowego meczu „kopanej” na terenie Bełchatowa.

Reklama

Dokładnie 26 maja 1929 roku drużyna Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Polski (które zorganizowało się w listopadzie 1927 r.) rozegrała mecz pokazowy z niezrzeszonymi bełchatowianami. Spotkanie odbyło się na prowizorycznym boisku na terenie dawnego tartaku znajdującego się między ulicami Kaczkowskich (obecnie 1-go Maja) i Kwiatową. Rok później w mieście powstał Robotniczy Klub Sportowy "Skra", z którym rozwój lokalnego sportu, w tym piłki nożnej, był ściśle związany.

Przed wojną poza "Skrą" funkcjonowała również niemiecka Concordia o barwach czarno-białych, Żydowski Klub Sportowy (połączone siły drużyn Nordia, Hapoel, Jutrznia, Bunt, Gwiazda), Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz Klub Sportowy "Strzelec”. Po II wojnie światowej na terenie miasta w 1945 r. funkcjonowały dwa kluby piłkarskie - Związek Walki Młodych i RKS "Skra" . Na powstanie klubu, który dziś jednoznacznie kojarzony jest z piłką nożną trzeba było poczekać do 1977 roku, wówczas do życia zostaje powołany GKS „Węgiel Brunatny”, który następnie zmienił nazwę na GKS „Bełchatów”.

Piątkowa uroczystość w MCK-u była zwieńczeniem jubileuszowego świętowania. Przypomnijmy, w maju na Stadionie Miejskim przy Sportowej rozegrano wyjątkowy mecz pomiędzy drużynami Wicemistrzów Polski 2007 i Gwiazd GKS Bełchatów. Podczas gali licznie zebrani goście obejrzeli film prezentujący nie tylko historię futbolu w Bełchatowie,ale także ukazującego „kuchnię” GKS „Bełchatów” S.A. oraz historię trzech pozostałych klubów naszego miasta. Z kolei w holu na I piętrze można było także zapoznać się z przygotowaną przez Muzeum Regionalne ekspozycją dotyczącą zmieniającej się na przestrzeni lat piłki. Wystawa będzie później prezentowana w budynku Urzędu Miasta.

Głównym organizatorem obchodów (mecz plus gala) było Stowarzyszenie Piłkarski Klub Seniora. Współorganizatorami byli: Urząd Miasta Bełchatowa, Starostwo Bełchatowski, Stowarzyszenie Oldboy GKS Bełchatów, Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie i GKS „Bełchatów” S.A.

W Bełchatowie poza GKS „Bełchatów” S.A. z powodzeniem funkcjonują jeszcze trzy kluby piłkarskie - KS Grocholice, Zjednoczeni Gmina Bełchatów oraz ESPN Bełchatów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  Obserwator

  Przybysze z całej Polski dzięki temu że zjechali do Bełchatowa dostali drugie lepsze życie. Jednak większość z nich nie docenia tego bo im się należy. Starzy bełchatowianie to był gorszy sort łącznie z przyjęciami do pracy w kopalni. Ok 70% przyjezdnym Bełchatów życie uratował. Dzisiaj o tym nie pamiętają bo to wstyd. Nie była to z pewnością metropolia ale tak jak napisał ktoś wcześniej liczył się tylko Turów Bogatynia i inne mniejsze zadupiu. Parki w centrum były dawniej przepiękne, wystarczyło trochę pomyśleć zastosować współczesne materiały i stworzyć mini starówkę. Ale po co? Szkoda słów Bełchatów stał się takim multikulti Polski i dzięki przybyszom mamy "Hamburg"

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  koczogród

  Pisowski kubiak jaki sport uprawiał spotkanie pasożytów najedli się popili powręczali sobie medaliki za nic nierobienie.

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  Stefan Borysewicz

  W 1983r rozmawiałem z starym bełchatowiakiem p. Pólkowskim, zegarmistrzem. Miał żal, że przybysze z Turowa szarogęsili się w Bełchatowie zupełnie ignorując bełchatowian i ich tradycję. Miał za złe nazwanie klubu "Węgiel Brunatny". Można było nawiązać do tradycji i nazwy przedwojennej.

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  znawcy niczego

  nawet papierosa bym od nich nie chciał :/

 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  Puszek

  Znów ,, mb" nawalony ludzi nie rozpoznaje. Jak zawsze BURAK!!!

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  Jarek i Marek

  Pewnie jakąś pomyłka bo tych fotkach nie widać wymienionego gościa. Ale jesto Sipa z Trybunału

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  mb

  Panie Wata co tam chłopie robisz jaki miłośnik z ciebie jak Ty nigdy zadego sportu nie uprawiales