Reklama

Zwrot składki OC – jak odzyskać pieniądze?

Opublikowano:
Autor:

Zwrot składki OC – jak odzyskać pieniądze? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Sprzedaż lub wyrejestrowanie pojazdu w określonych sytuacjach upoważnia jego właściciela do ubiegania się o zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej. W związku z powyższym warto zorientować się w temacie, ponieważ może okazać się, że to właśnie nam przysługuje taki zwrot. W przedmiotowym artykule podpowiadamy, kiedy o wyżej wspomniany możemy się ubiegać.

Zwrot składki OC po sprzedaży pojazdu

Jeśli jesteś zainteresowany dobrą polisą sprawdź – http://ubezpieczenie24.org/ - tutaj więcej na temat ubezpieczeń. Ale co, kiedy sprzedajesz auto i OC nie jest Ci już potrzebne? Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w sytuacji, kiedy sprzedajemy samochód, na nowego nabywcę przechodzą wszystkie prawa oraz obowiązki, które wynikają z umowy ubezpieczenia. W związku z powyższym ma on prawo korzystać z niego, aż do momentu jego wygaśnięcia. Jak się jednak okazuje istnieje możliwość ubiegania się o zwrot takiej kwoty, nie mniej jednak jest to ściśle uzależnione od dobrej woli nabywcy naszego pojazdu. Aby było to możliwe, koniecznym jest ustalenie jeszcze przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży, że kupujący rezygnuje z aktualnego OC i chce zawrzeć nową umowę. Wówczas to jego stronie leży wypowiedzenie takiej umowy, natomiast niewykorzystane środki wracają na nasze konto (szerzej o tym przeczytasz tutaj: https://najtaniejuagenta.pl/zwrot-skladki-oc-odzyskasz-pieniadze-ubezpieczenia/). Co ważne, na nas ciąży obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu i mamy na to 14 dni, od momentu przeniesienia własności na nowego nabywcę.

Zwrot składki OC z tytułu wyrejestrowania pojazdu

W tym przypadku zwrot następuje automatycznie. Ważnym jest jednak, aby przedstawić ubezpieczycielowi zaświadczenie o złomowaniu pojazdu oraz jego wyrejestrowaniu. Po przedłożeniu stosowanej dokumentacji, środki za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC trafiają na nasze konto.

Zwrot składki OC z tytułu wypowiedzenia umowy OC

W sytuacji, kiedy nie zdążyliśmy wypowiedzieć aktualnej umowy OC i doszło do jej automatycznego przedłużenia, a zawarliśmy już nową polisę, istnieje możliwość wypowiedzenia tej przedłużonej. Wystarczy powołać się na artykuł 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. W takiej sytuacji składka zostanie nam oczywiście zwrócona, z tym że ubezpieczyciel pomniejszy kwotę zwrotu o środki należne mu za czas, kiedy obejmował nas swoją ochroną.

Zwrot składki OC z tytułu rezygnacji z umowy zawieranej na odległość

Kiedy zawieramy umowę przez telefon lub Internet, mamy możliwość odstąpienia od niej bez podawania przyczyny w terminie 30 dni od daty jej zawarcia. Wynika to z ustawy o prawach konsumenta z 30 maja 2014 roku (art. 40 ust. 2). W takiej sytuacji, nawet jeżeli dokonaliśmy zapłaty za cały okres ubezpieczenia, przysługuje nam jej zwrot. Pamiętajmy jednak, że również w tym wypadku kwota zwrotu będzie pomniejszona proporcjonalnie o czas, w którym ochrona obowiązywała.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE