Trwa sezon na truskawki. Dietetycy zachęcają, aby z niego korzystać i jak najczęściej sięgać po te wartościowe owoce. Dlaczego? Ponieważ są nie tylko pyszne i niskokaloryczne, ale również nawadniają. Są bogatym źródłem wielu witamin, przede wszystkim C, K, ale dostarczają także witamin z grupy B, A oraz E. Mają też w sobie magnez, żelazo i są dobrym źródłem błonnika oraz związków polifenolowych, wykazujących działanie antyoksydacyjne. Nawet jeżeli jesteśmy na diecie, bez problemu możemy po nie sięgać. Zjedzenie kilograma truskawek to dostarczenie mniej więcej tylu samo kalorii, co po zjedzeniu jednego pączka – około 320.
Sezon na truskawki trwa do października. Najdroższe są tzw. pierwsze owoce. Pod koniec maja za kilogram musieliśmy zapłacić ok. 25 złotych. Dziś ich cena wynosi ok. 14 zł.
Ulubiony i najbardziej wyczekiwany owoc Polaków
Zgodnie z badaniem Kantar dla Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, przeprowadzonym pod koniec 2019 roku na reprezentatywnej grupie polskich konsumentów, spożycie truskawek w skali roku deklaruje 98 proc. konsumentów. W styczniu 2022 owoc ten jadło 18 proc. Polaków, w lutym – 24 proc., w marcu - 26 proc., a w kwietniu już 28 proc. A to wszystko przed rozpoczęciem polskiego sezonu.Z badania realizowanych w latach 2019-2022 wynika też, że aż 66 proc. Polaków w sezonie jada truskawki kilka razy w tygodniu. 83 proc. jada je kilka razy w sezonie, 94 proc. w sezonie jada je co najmniej raz w miesiącu.
Z uwagi na dużą popularność i rosnący popyt na ten surowiec wyselekcjonowano blisko 2 tysiące odmian. Selekcjonerom udało się wyróżnić gatunki o różnym czasie dojrzewania - od bardzo wczesnego, jak odmiana „Honeoye”, dominująca na lokalnych bazarkach, przez wczesne, średnio wczesne, średnio późne, późne oraz powtarzające. Dzięki temu zmaksymalizowany zostaje czas dostępności owoców na rynku. W naszym kraju w ofercie handlowej najpopularniejszymi odmianami są Rumba, Magnum, Vibrant, Polka, Elegance, Florence, Albion, a także Senga Sengana (chętnie wykorzystywana w przetwórstwie).
Obecnie nowością i ciekawostką jest biała truskawka o smaku ananasa odmiany Pineberry. Polscy plantatorzy mogą pochwalić się jedyną w swoim rodzaju truskawką kaszubską znaną pod regionalną nazwą “kaszëbskô malëna”, która została wpisana do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych.
Truskawka - wizytówka naszego rolnictwa poza granicami kraju
Powierzchnia uprawy truskawek w Polsce jest naprawdę imponująca i wynosi około 50 tys. ha. W światowej produkcji truskawek Polska zajmuje 8. miejsce, natomiast w Europie znajduje się na 2. miejscu po Hiszpanii. Jej zbiory w zależności od warunków pogodowych wynoszą 178–205 tys. ton.Najwięcej gospodarstw uprawiających truskawki znajduje się na terenie województw mazowieckiego (36 proc. ogólnokrajowej powierzchni uprawy tych owoców) i lubelskiego (16 proc.). Uprawa truskawek w Polsce prowadzona jest przede wszystkim w gospodarstwach małych (od 1 do 10 ha), których udział w łącznej liczbie gospodarstw uprawiających truskawki stanowi ponad 70 proc. – stąd świetnie wpisuje się w obecne trendy jedzenia żywności lokalnej. Ponad połowa wyprodukowanych w kraju truskawek jest eksportowana. W 2018 r. na eksport przeznaczono około 53 proc. wolumenu truskawek zebranych w Polsce. Nic dziwnego, że truskawki można traktować jako wizytówkę naszego rolnictwa za granicami kraju.
Jak cieszyć się jej smakiem przez cały rok
Mrożenie owoców i warzyw ma więcej zalet niż inne formy długiego ich przechowywania, bo pozwala zachować większość wartości odżywczych. Jak informuje Małgorzata Dziekońska na portalu Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, mrożone warzywa i owoce są zbierane w szczytowej fazie dojrzałości i często mrożone w ciągu kilku godzin od zebrania, zachowując tym samym składniki odżywcze i walory smakowe.
Przykład stanowi witamina C, której zawartość zaczyna spadać zaraz po zebraniu. Niska temperatura hamuje postępowanie tego procesu. Proces mrożenia warzyw i owoców zapobiega zmniejszeniu zawartości związków polifenolowych, które mają właściwości antyoksydacyjne. W niektórych przypadkach stwierdzono nawet zwiększenie zawartości tych związków.
Dziekońska podkreśla, że owoce jagodowe, takie właśnie jak truskawki czy borówki, nadają się na mrożonki. Warto jednak skorzystać z jej porady co do samej procedury zamrażania truskawek. Otóż specjalistka radzi, by mrozić je w dwóch etapach: rozłożyć je pojedynczo na pergaminie i wstawić do zamrażarki, a po kilku godzinach wyjąć i przełożyć do woreczków. W ten sposób owoce zachowają swój kształt i spoistość.
Tak przygotowane owoce możemy użyć do owsianki, deserów czy koktajli.
Mrożonki należy zamrozić w temperaturze od -20 do -40 stopni i przechowywać je w temperaturze ok. -18 stopni Celsjusza. Nie wolno ponownie mrozić raz rozmrożonego produktu! Jeśli zamrażalnik utrzymuje stale niską temperaturę, można w nim przechowywać truskawki od 6 do 12 miesięcy.
Komentarze (0)