Reklama

Zalew Patyki zaprasza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zalew Patyki zaprasza - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Poszerzenie oferty turystycznej województwa łódzkiego nie byłoby możliwe bez dofinansowania z Funduszy Europejskich, to one wspierają i rozwijają turystykę aktywną. Atrakcje na terenie powiatu bełchatowskiego z pewnością przyciągają nie tylko mieszkańców okolicznych miejscowości, ale i turystów z całego kraju. Nad zalewem Patyki stworzono bazę turystyczną oraz zagospodarowano turystyczno-rekreacyjnie okolice zbiornika. Miasta i powiaty województwa łódzkiego rozwijają się dzięki Funduszom Europejskim. Ośrodki rekreacyjno-wypoczynkowe, parki wodne, zagospodarowane zalewy i jeziora – to wszystko zachęca do letnich wędrówek, kąpieli, odpoczynku na łonie natury i odkrywania ziemi łódzkiej na nowo.

Zalew o powierzchni 5,5 ha na rzece Pisi powstał w latach osiemdziesiątych, wybudowany został jako zbiornik retencyjny. Dzięki środkom z Funduszy Europejskich stał się miejscem aktywnego wypoczynku i relaksu na łonie natury.

Raj dla wodniaków

Lato sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, pieszym wędrówkom, uprawianiu sportu i zażywaniu kąpieli. Piękna pogoda motywuje bowiem do działania i stwarza warunki, aby jak najdłużej przebywać na zewnątrz. Zalew Patyki jest lubiany przez wędkarzy, można tam złowić dorodne karpie, liny, płocie, szczupaki oraz sumy. Corocznie organizowane są tu zawody wędkarskie dla członków koła, dzieci, młodzieży oraz dla osób z niepełnosprawnościami. Nad zalewem otwarto kąpielisko, które stało się główną atrakcją okolicy. Patyki były wcześniej zbiornikiem retencyjnym, a na plaży nie było ratowników. Mieszkańcy korzystali z niego na własną odpowiedzialność. Po modernizacji z wody można korzystać codziennie, a siedem dni w tygodniu nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwają ratownicy. Poza podstawowym sprzętem mają do dyspozycji ratowniczą łódź motorową i wiosłową.

Relaks na plaży

Gdy zaczyna się robić ciepło, każdy szuka sposobu na wypoczynek. Dzięki zainwestowaniu środków z Funduszy Europejskich powstały dwie duże piaszczyste plaże, jedna przy drewnianym pomoście i druga na wydmach. Piasek pochodzi ze śródlądowych wydm, które są naturalnym bogactwem Zelowa. Dla wielbicieli siatkówki plażowej stworzono boisko, nie zabrakło też złotego piasku do zabawy dla najmłodszych. Wybudowano pomost, po którym można spacerować lub podziwiać panoramę jeziora. Z myślą o turystach wydzielono duży parking, powstały też ścieżki pieszo-rowerowe. Nowy teren rekreacyjny to także przestrzeń dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Dla najmłodszych zbudowano plac zabaw ze zjeżdżalnią, huśtawkami i innymi atrakcjami. Zagospodarowanie zalewu z pewnością doprowadzi do dalszego rozwoju turystyki oraz zwiększenia atrakcyjności oferty turystycznej gminy Zelów. Na terenie obiektu wytyczono ścieżki, wzdłuż których ustawiono ławki i stoliki. Znalazło się też miejsce na ognisko. Zalew Patyki to idealne miejsce do spędzania czasu o każdej porze roku. Można spacerować, podziwiać piękny sosnowy las i ptactwo wodne, a zimą morsować.

Środki z Funduszy Europejskich wspierają wiele form i rodzajów turystyki, także tę lokalną. Wartość projektu pn. „Rozwój gospodarki turystycznej poprzez budowę kompleksu turystycznego Patyki oraz zakup wyposażenia niezbędnego do świadczenia usług sportowych i wielofunkcyjnych usług rekreacyjnych w celu wprowadzenia innowacyjnych usług turystycznych wykorzystujących potencjał endogeniczny gminy Zelów” to niemal 5,5 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło ponad 2,6 mln zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE