Zachodząca trzecia powieka u kota – czy to coś poważnego?

Opublikowano:
Autor:

Zachodząca trzecia powieka u kota – czy to coś poważnego? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Kocie zmysły mogą nas często zaskakiwać. Są znacznie bardziej wrażliwe niż u człowieka, inaczej wygląda także ich budowa. Ciekawy jest na przykład narząd wzroku. My mamy dwie, a koty trzy powieki.

Nie każdy koci opiekun zdaje sobie sprawę, że kocie oko ma trzecią powiekę. Tymczasem bacznie ją obserwując, możemy zauważyć, kiedy dzieje się coś niepokojącego i powinniśmy iść do lekarza. Zastanówmy się w takim razie, czym właściwie jest trzecia powieka u kota i jakie problemy zdrowotne mogą jej dotyczyć?

Czym jest trzecia powieka?

Trzecią powiekę nazywa się przesłoną migawkową, migotką albo błoną migawkową. To, że dla wielu jej obecność jest zaskakująca, wynika z tego, że aby ją dostrzec, trzeba się dobrze przyjrzeć. Trzecia powieka to niewielka biała błonka znajdująca się w kąciku kociego oka. Przez długi czas postrzegano ją w kategorii wybryku natury. Nieraz decydowano się na usuwanie trzeciej powieki, ale jest to dla kota bardzo niebezpieczne. Ponadto pełni dla organizmu bardzo ważne funkcje. Teraz decyzję o takim zabiegu weterynarz podejmie tylko wtedy, kiedy sytuacja jest bardzo poważna i kot na przykład walczy z nowotworem.

Trzecia powieka jest strukturą gruczołową z tkanki chrzęstnej, która jest pokryta błoną śluzową. Zazwyczaj jest schowana i nasuwa się tylko wtedy, kiedy kot śpi. Chowa się od razu po przebudzeniu. W momencie cofania się gałki ocznej zadaniem jej jest obmycie oka. Odpowiada także za produkcję łez, usuwa brud i zanieczyszczenia. Ponieważ trzecia powieka jest bardzo delikatna, łatwo może dojść do urazów i uszkodzeń.

Co, jeśli trzecia powieka jest często widoczna?

U zdrowego kota trzecia powieka powinna być niemal niewidoczna, o czym było już wcześniej. W przypadku, kiedy jesteśmy w stanie widzieć ją cały czas lub znacznie częściej niż do tej pory, umówmy się na wizytę u weterynarza. Nie przemywajmy kotu oczu żadnymi specyfikami, musimy pamiętać, że oko to wyjątkowo delikatny narząd.

Zachodząca trzecia powieka może świadczyć o obecności ciała obcego w oku, urazie rogówki, chorobach ogólnoustrojowych, jak koci katar, inwazji pasożytów, infekcji, zaburzeniach nerwowych, odwodnieniu, osłabieniu i infekcji. Oprócz tego kłopoty z trzecią powieką mogą wynikać z niedożywienia lub nieprawidłowej diety. Sprawa jest zatem poważna i nie należy jej lekceważyć i im szybciej skontaktujemy się ze specjalistą, tym większa szansa na wyleczenie.

Częstotliwość widocznej trzeciej powieki a rasa kota

U każdego kota trzecia powieka jest ważnym elementem narządu wzroku. Jednak to jak często zobaczymy ją u naszego zwierzaka, jest zależne nie tylko od jego stanu zdrowia, ale także od rasy. Koty z krótszymi pyszczkami jak koty brytyjskie albo perskie, mają bardzo wypukłe oczy. Patrząc na ich anatomię, oczy będą się trudniej zamykać. Dlatego też znacznie częściej zobaczymy trzecią powiekę. W przypadku tych zwierzaków nawilżanie gałki ocznej jest wyjątkowo ważne. Kiedy kot śpi i nie ma do końca zamkniętych oczu, trzecią powiekę zobaczymy bardzo wyraźnie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE